Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron en Netanyahu willen samenwerken tegen Iran

Macron en Netanyahu willen samenwerken tegen Iran

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu hebben donderdag aangekondigd "samen te werken" tegen de "destabiliserende" activiteiten van Iran in het Midden-Oosten. Ook willen ze een front vormen tegen de "steun" van Teheran aan Rusland in zijn offensief in Oekraïne.

Macron en Netanyahu ontmoetten elkaar donderdagavond in Parijs. Het Franse staatshoofd hekelde daarbij de snelle vooruitgang van Iran in zijn atoomprogramma en waarschuwde dat voortzetting daarvan niet zonder "gevolgen" zou blijven.

Iran dreigt uit het non-proliferatieverdrag te stappen dat het bezit van kernwapens beperkt. Ook is het land begonnen met het verrijken van uranium tot 60 procent. Dat is ruim boven de drempel van 3,67 procent die is vastgelegd in het nucleair akkoord van 2015. Om een ​​atoombom te produceren is 90 procent verrijking vereist.

Neutraliteit

Macron benadrukte dat de hulp van Iran aan Rusland Teheran verder isoleert. Volgens Oekraïne en zijn westerse bondgenoten voert Rusland in Oekraïne bombardementen uit met Iraanse aanvalsdrones. Woensdag kondigde Netanyahu aan dat hij nu bereid is te overwegen wapens aan Oekraïne te leveren. Tot nu toe is Israël neutraal gebleven.

President Macron sprak ook zijn solidariteit uit met Israël na een recente aanslag door Palestijnse militanten. Tegelijk herhaalde hij zijn "krachtige verzet" tegen de aanhoudende bouw van nederzettingen door Israëlische kolonisten.

Meer uit Buitenland

WSJ: VS voeren aanvallen uit op Iraans eiland Qeshm

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).

47 minuten geleden
VS: volgende week trilaterale gesprekken met Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".

1 uur geleden
Aantal burgerdoden door aanval Rusland op Oekraïens dorp loopt op

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.

2 uur geleden
Rechter: Californië beslist zelf over check rond stembiljetten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.

4 uur geleden
Zelensky waarschuwt voor Russische aanvallen tijdens midterms

KYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.

5 uur geleden
Merz wil dat president wordt opgevolgd door een vrouw

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.

6 uur geleden
Ruim 1 miljoen euro ingezameld voor afgebrand stadhuis Limoges

LIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.

7 uur geleden