Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron en Merkel willen in juli akkoord over herstelplan EU

Macron en Merkel willen in juli akkoord over herstelplan EU

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft druk gezet op de hulp die de Europese Unie moet gaan bieden bij de economische wederopbouw na de coronacrisis. Hij vindt dat er in juli overeenstemming moet zijn over het herstelplan en de Europese meerjarenbegroting.

Dat zei Macron maandag na een ontmoeting met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in het Oost-Duitse Meseberg. "Dit is onze hoogste prioriteit. Wachten zal de zaken niet gemakkelijker maken".

Macron en Merkel stelden in mei een hulpfonds van 500 miljard euro voor om de Europese economie uit het dal te trekken. Frankrijk, dat zwaar is getroffen door de corona-epidemie, verwacht volgens Franse politieke kringen 30 tot 40 miljard te krijgen uit het beschikbare budget. Veel geld uit het fonds moet in de vorm van giften naar de zwaarst getroffen landen gaan, maar dat zien niet alle lidstaten zitten.

Lange weg te gaan

Merkel hoopt dat de leiders van de EU tijdens de komende top over de nieuwe begroting en het coronaherstelfonds (17/18 juli) tot een akkoord komen. "Er moeten nog ontelbare gesprekken worden gevoerd", schetste ze de situatie. "We hopen dat we een oplossing kunnen vinden, ook al is er een lange weg te gaan".

Nederland is een van de vier 'zuinige' dan wel 'gierige' dwarsliggers in de EU. Zij willen geen opbouw van een gezamenlijke schuldenberg voor het herstelplan of een substantiële verhoging van de EU-begroting.

Hooggespannen verwachtingen

De Duitse bondskanselier benadrukte dat de eensgezindheid van Frankrijk en Duitsland, dat 1 juli het voorzitterschap van de EU overneemt, een sleutel is tot een Europese oplossing voor het pakket herstelmaatregelen. "Als Duitsland en Frankrijk het eens zijn, is niet Europa het eens. Maar als Duitsland en Frankrijk het oneens zijn, dan is het met de Europese eensgezindheid niet best gesteld".

Merkel beseft dat de verwachtingen hooggespannen zijn. Ze denkt dat Berlijn en Parijs in de discussies over de wederopbouw na corona een belangrijke rol kunnen spelen die duidelijk maakt dat "Europa onze toekomst is".

Meer uit Buitenland

Litouwen scherpt beveiliging aan na incident bij Starlink-station

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen scherpt de beveiliging van zijn kritieke infrastructuur aan na een poging tot brandstichting bij een grondstation van satellietcommunicatiedienst Starlink, meldt premier Mindaugas Sinkevičius. Hij zei eerder dat Rusland waarschijnlijk achter het incident zit.

26 minuten geleden
Duitsland ontbiedt Iraanse gezant om aanslagplan

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse regering heeft de Iraanse ambassadeur ontboden na de veroordeling van twee mannen die in Duitsland aanslagen zouden hebben voorbereid. "Aanvallen op het Joodse leven en op degenen die het verdedigen, tolereren we niet. Nergens, en zeker niet in Duitsland", stelde het ministerie op X. "Wij veroordelen de activiteiten van Iran in de allerscherpste bewoordingen."

40 minuten geleden
Museum Louvre sluit deuren om studentenprotest

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre houdt de deuren maandag gesloten in verband met een studentenprotest. Dat meldt het Franse kunstmuseum in een bericht op X en op zijn website. Het Franse persbureau AFP meldt dat demonstranten de ingangen van het museum hebben geblokkeerd. Het is niet bekend of het museum de hele dag gesloten blijft.

1 uur geleden
Marseille voert samenscholingsverbod in na rellen

MARSEILLE (ANP/RTR) - Marseille heeft voor maandag een samenscholingsverbod afgekondigd als reactie op de rellen van afgelopen weekend. De stad in het zuiden van Frankrijk is bijzonder zwaar getroffen door het geweld.

1 uur geleden
Zelensky meldt massale stroomuitval na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat de energiesector in zijn land weer is aangevallen door Rusland. "Alleen al in deze ene nacht raakten meer dan tien energievoorzieningen beschadigd en gingen de lichten uit bij zeker 550.000 families", aldus de president.

1 uur geleden
Nieuwe Amelia Earhart-zoektocht lost mysterie niet op

SYDNEY (ANP/DPA) - Een nieuwe zoektocht naar het vliegtuig van luchtvaartpionier Amelia Earhart heeft het mysterie rond haar verdwijning niet opgelost. Onderzoekers wilden uitzoeken of een mysterieus object op satellietbeelden haar gecrashte toestel was. Dat lijkt niet het geval te zijn geweest.

2 uur geleden
Australisch parlementslid aangereden, premier spreekt van aanval

WANGARATTA (ANP) - Het Australische parlementslid Helen Haines is aangereden buiten haar kantoor. Dat melden Australische media. Volgens ABC News had de chauffeur van de wagen die haar raakte een mes bij zich en is deze persoon opgepakt. Premier Anthony Albanese spreekt van een aanval.

2 uur geleden