Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron en Merkel willen in juli akkoord over herstelplan EU

Macron en Merkel willen in juli akkoord over herstelplan EU

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft druk gezet op de hulp die de Europese Unie moet gaan bieden bij de economische wederopbouw na de coronacrisis. Hij vindt dat er in juli overeenstemming moet zijn over het herstelplan en de Europese meerjarenbegroting.

Dat zei Macron maandag na een ontmoeting met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in het Oost-Duitse Meseberg. "Dit is onze hoogste prioriteit. Wachten zal de zaken niet gemakkelijker maken".

Macron en Merkel stelden in mei een hulpfonds van 500 miljard euro voor om de Europese economie uit het dal te trekken. Frankrijk, dat zwaar is getroffen door de corona-epidemie, verwacht volgens Franse politieke kringen 30 tot 40 miljard te krijgen uit het beschikbare budget. Veel geld uit het fonds moet in de vorm van giften naar de zwaarst getroffen landen gaan, maar dat zien niet alle lidstaten zitten.

Lange weg te gaan

Merkel hoopt dat de leiders van de EU tijdens de komende top over de nieuwe begroting en het coronaherstelfonds (17/18 juli) tot een akkoord komen. "Er moeten nog ontelbare gesprekken worden gevoerd", schetste ze de situatie. "We hopen dat we een oplossing kunnen vinden, ook al is er een lange weg te gaan".

Nederland is een van de vier 'zuinige' dan wel 'gierige' dwarsliggers in de EU. Zij willen geen opbouw van een gezamenlijke schuldenberg voor het herstelplan of een substantiële verhoging van de EU-begroting.

Hooggespannen verwachtingen

De Duitse bondskanselier benadrukte dat de eensgezindheid van Frankrijk en Duitsland, dat 1 juli het voorzitterschap van de EU overneemt, een sleutel is tot een Europese oplossing voor het pakket herstelmaatregelen. "Als Duitsland en Frankrijk het eens zijn, is niet Europa het eens. Maar als Duitsland en Frankrijk het oneens zijn, dan is het met de Europese eensgezindheid niet best gesteld".

Merkel beseft dat de verwachtingen hooggespannen zijn. Ze denkt dat Berlijn en Parijs in de discussies over de wederopbouw na corona een belangrijke rol kunnen spelen die duidelijk maakt dat "Europa onze toekomst is".

Meer uit Buitenland

Dodik claimt winst voor zijn partij in Bosnische verkiezingen

SARAJEVO (ANP/AFP) - Milorad Dodik, oud-president van de Servische deelrepubliek van Bosnië en Herzegovina, heeft de overwinning voor zijn partij opgeëist na de algemene verkiezingen. Dat deed hij nadat de kiesautoriteiten zondag de eerste voorlopige resultaten bekendgemaakt hadden. Die zouden wijzen op een voorsprong voor de kandidaat van de Alliantie van Onafhankelijke Sociaal-Democraten (SNSD), Savo Minic.

1 uur geleden
Bronnen: zeker 70 doden in 24 uur bij gevechten in westen Jemen

ADEN/SANAA (ANP/AFP) - Meer dan zeventig mensen zijn in het afgelopen etmaal om het leven gekomen bij gevechten in en rond de westelijke Jemenitische provincie Taiz. Daar wordt al dagenlang gevochten tussen de Houthi-beweging en regeringstroepen. Dat meldden bronnen van beide kampen aan persbureau AFP.

5 uur geleden
Doden en vermiste als gevolg van noodweer in Catalonië

BARCELONA (ANP/AFP/DPA) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een man op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.

9 uur geleden
Regering Jemen kondigt offensief aan en Houthi's melden succes

ADEN/SANAA (ANP/AFP) - De leider van de internationaal erkende regering van Jemen, Rashad al-Alimi, heeft in een toespraak gezegd dat de regering met een militaire operatie de gebieden gaat heroveren die in handen zijn van de Houthi's.

10 uur geleden
Honderden scholen blijven maandag in Frankrijk dicht om onrust

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk blijven maandag, als gevolg van de gewelddadige protesten van de afgelopen week in en rond Franse scholen, vier- tot vijfhonderd middelbare scholen gesloten of gaan in beperkte mate weer open. Het gaat om scholen waar volgens het ministerie van Onderwijs de veiligheid niet gegarandeerd kan worden of om zwaar beschadigde panden.

10 uur geleden
Spaanse politie begint met ontruiming groot migrantenkamp Ceuta

CEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse politie is zondag een grote operatie begonnen om een groot migrantenkamp op een strand in de Noord-Afrikaanse enclave Ceuta te ontruimen.

11 uur geleden
Iran: zeven voorwaarden aan VS voor heropening Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.

12 uur geleden