Macron en Johnson willen visserijruzie beëindigen
ROME (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron en de Britse premier Boris Johnson willen het visserijconflict tussen hun beide landen de-escaleren. In een persoonlijk gesprek in de marge van de G20-top in Rome hebben de beide leiders afgesproken de spanningen niet verder te laten oplopen, aldus een Franse regeringswoordvoerder.
Volgens de woordvoerder zijn beide zijden het eens om het conflict over de visserijrechten in Het Kanaal zo snel mogelijk op te lossen. De komende dagen nemen ze "praktische en operationele maatregelen" daartoe. Beide landen beschuldigen elkaar ervan de afspraken die zijn gemaakt rond de brexit te schenden.
De afgelopen dagen liepen de spanningen hoog op. Volgens Frankrijk verstrekken de Britten te weinig vergunningen aan Franse vissers om in Britse wateren te mogen vissen. Parijs kondigde daarom aan vanaf 2 november Britse vissers te verbieden hun lading in Franse havens te lossen. Ook dreigden de Fransen met extra controles op alle invoer uit het Verenigd Koninkrijk. De Britten dreigden op hun beurt met sancties voor alle Europese vissers.
Een woordvoerder van premier Johnson benadrukte zondag dat de beide regeringsleiders geen akkoord hebben bereikt. De Fransen moeten volgens hem het initiatief nemen. "Het is aan de Fransen om te besluiten of ze de dreigementen die ze de afgelopen dagen hebben geuit achter zich laten", zei hij. "Natuurlijk zouden wij het verwelkomen als zij hun dreigementen willen verzachten."
Meer uit Buitenland
CASTLEBAR (ANP) - De Britse uitgever Faber & Faber stopt met het aanbieden van de boeken van Sally Rooney. Dat zegt de Ierse bestsellerauteur tegen The Guardian. Reden voor de breuk is haar steun voor Palestine Action, een actiegroep die in juli 2025 door het VK werd verboden en is aangemerkt als terroristisch.
22 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Het herstel van paus Leo XIV na zijn longoperatie verloopt volgens verwachting, laat het Vaticaan weten. Hij kan rondlopen in zijn ziekenhuiskamer en eet weer normaal. Leo werd dinsdag geopereerd aan zijn long, waarbij een knobbel werd verwijderd. Achteraf bleek het om een kwaadaardige tumor te gaan.
45 minuten geledenTALLINN (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte ziet wel wat in de plannen van de Europese Commissie om de EU militair weerbaarder te maken met bijvoorbeeld een Europese Veiligheidsraad en spoedoverleg voor bedreigde landen. "Ik denk dat het absoluut gaat werken", zei Rutte over de voorstellen die commissievoorzitter Ursula von der Leyen vorige maand in haar jaarlijkse grote beleidstoespraak deed.
49 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische oud-veiligheidschef Ronen Bar begint een smaadzaak tegen premier Benjamin Netanyahu, melden Israëlische media. De zaak draait om beweringen dat Bar voor de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 op de hoogte was van de dreiging, maar besloot om Netanyahu niet in te lichten.
51 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Een containerschip is bij de Straat van Hormuz geraakt door een projectiel en gezonken. Door een ander incident nabij de zeestraat zou ook een bulkschip aan het zinken zijn. Dit melden maritieme veiligheidsbronnen aan persbureau Reuters.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Noorwegen zijn vijf mensen opgepakt in het onderzoek naar grootschalige fraude met diensten voor NAVO-schepen, meldt EU-justitiedienst Eurojust. Het bedrijf dat die diensten had moeten leveren, zou meer dan 1 miljoen euro hebben verdiend door valse facturen te versturen.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - De advocaten van de Oekraïense verdachte van het opblazen van Nord Stream-pijpleidingen in 2022 stellen dat er mogelijk geen misdrijf heeft plaatsgevonden. Zij verklaarden op de eerste dag van het proces in Hamburg dat de leidingen een "Russisch wapen" waren en daarom mogelijk een legitiem doelwit.
2 uur geleden