Macron: brexit is historisch alarmsignaal voor heel Europa
PARIJS (ANP/AFP) - Het vertrek van de Britten uit de Europese Unie is "een schok en een historisch alarmsignaal voor heel Europa", zegt Emmanuel Macron. Dit signaal moet volgens de Franse president in alle landen van de EU worden gehoord en moet ons aan het denken zetten.
Macron vindt dat de brexit mogelijk is geworden, omdat "we in ons Europa niet genoeg hebben veranderd". Hij waarschuwde dat de Britten nu niet moeten denken, dat ze zullen worden behandeld alsof ze nog steeds een beetje lid zijn. "Je kan er niet tegelijk in en uit zijn", aldus Macron.
Het Verenigd Koninkrijk verlaat met ingang van zaterdag formeel de EU. Het land is 47 jaar lid geweest van wat eerder de Europese Gemeenschap (EEG) heette. Het lidmaatschap zou langer zijn geweest als Macrons voorganger, Charles de Gaulle (1890-1970), zich in de jaren zestig niet zo fel tegen het Britse lidmaatschap had verzet. Volgens hem zou de toenmalige Britse economie en de Britse neiging altijd de kant van de VS te kiezen, Europa schaden. Londen vroeg in 1963 voor het eerst lidmaatschap aan.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
5 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
11 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
13 uur geleden