Macron: brexit is historisch alarmsignaal voor heel Europa
PARIJS (ANP/AFP) - Het vertrek van de Britten uit de Europese Unie is "een schok en een historisch alarmsignaal voor heel Europa", zegt Emmanuel Macron. Dit signaal moet volgens de Franse president in alle landen van de EU worden gehoord en moet ons aan het denken zetten.
Macron vindt dat de brexit mogelijk is geworden, omdat "we in ons Europa niet genoeg hebben veranderd". Hij waarschuwde dat de Britten nu niet moeten denken, dat ze zullen worden behandeld alsof ze nog steeds een beetje lid zijn. "Je kan er niet tegelijk in en uit zijn", aldus Macron.
Het Verenigd Koninkrijk verlaat met ingang van zaterdag formeel de EU. Het land is 47 jaar lid geweest van wat eerder de Europese Gemeenschap (EEG) heette. Het lidmaatschap zou langer zijn geweest als Macrons voorganger, Charles de Gaulle (1890-1970), zich in de jaren zestig niet zo fel tegen het Britse lidmaatschap had verzet. Volgens hem zou de toenmalige Britse economie en de Britse neiging altijd de kant van de VS te kiezen, Europa schaden. Londen vroeg in 1963 voor het eerst lidmaatschap aan.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
3 uur geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
4 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
8 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
8 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
12 uur geleden