Macron: brexit is historisch alarmsignaal voor heel Europa
PARIJS (ANP/AFP) - Het vertrek van de Britten uit de Europese Unie is "een schok en een historisch alarmsignaal voor heel Europa", zegt Emmanuel Macron. Dit signaal moet volgens de Franse president in alle landen van de EU worden gehoord en moet ons aan het denken zetten.
Macron vindt dat de brexit mogelijk is geworden, omdat "we in ons Europa niet genoeg hebben veranderd". Hij waarschuwde dat de Britten nu niet moeten denken, dat ze zullen worden behandeld alsof ze nog steeds een beetje lid zijn. "Je kan er niet tegelijk in en uit zijn", aldus Macron.
Het Verenigd Koninkrijk verlaat met ingang van zaterdag formeel de EU. Het land is 47 jaar lid geweest van wat eerder de Europese Gemeenschap (EEG) heette. Het lidmaatschap zou langer zijn geweest als Macrons voorganger, Charles de Gaulle (1890-1970), zich in de jaren zestig niet zo fel tegen het Britse lidmaatschap had verzet. Volgens hem zou de toenmalige Britse economie en de Britse neiging altijd de kant van de VS te kiezen, Europa schaden. Londen vroeg in 1963 voor het eerst lidmaatschap aan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
1 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
3 uur geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
7 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
7 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
8 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
8 uur geleden