Macron blijft bij omstreden uitspraken over ongevaccineerden
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron blijft achter zijn omstreden uitspraken over ongevaccineerden staan. Eerder deze week zei de president tegen de krant Le Parisien dat hij ongevaccineerde Fransen "tot het eind het leven zuur wil maken". Hij kreeg felle kritiek van politieke tegenstanders op zowel zijn boodschap als zijn taalgebruik.
Macron zei tegen de krant dat hij ongevaccineerde mensen wil beperken in het dagelijks leven, bijvoorbeeld door ze de toegang tot de horeca te ontzeggen. De president legde uit ongevaccineerden dwars te willen zitten en gebruikte hiervoor het woord 'emmerder', afgeleid van het Franse woord voor stront, 'merde'.
Tegenstanders vonden het "walgelijke" uitspraken die "tweederangs burgers" creëren. Macron reageerde vrijdag dat het noodzakelijk is ongevaccineerden te beperken om de ruim 90 procent van de Fransen die wel zijn ingeënt te beschermen. Ongeveer 5 miljoen van de 67 miljoen Franse inwoners zijn momenteel niet gevaccineerd tegen het coronavirus. "Mensen kunnen verontwaardigd zijn over taalgebruik, ik ben verontwaardigd over de situatie in het land", aldus de president.
Macron zei ook tegen Le Parisien dat mensen die zich niet laten vaccineren onwaardig zijn om Franse staatsburgers genoemd te worden. De president benadrukte vrijdag dat "burgers rechten en plichten hebben". Plichten komen eerst, meent de president. De ophef over Macron komt op een gevoelig moment. Zijn regering wil nieuwe wetgeving doorvoeren die een vaccinatiebewijs verplicht voor bijvoorbeeld horecabezoek of lange afstanden reizen met openbaar vervoer. Het Franse lagerhuis keurde de wet donderdag goed, nu moet die nog door de Senaat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben visumbeperkingen aangekondigd voor Zuid-Afrikanen die volgens Washington betrokken zijn bij "rassendiscriminatie" tegen witte Zuid-Afrikanen. Dat heeft de minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio dinsdag bekendgemaakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De oorlog tegen Iran heeft de VS al circa 38 miljard dollar (32 miljoen euro) gekost. Dat meldt het van de Amerikaanse regering onafhankelijke Congressional Budget Office (CBO) na vragen vanuit het Amerikaanse Congres.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten hebben afgelopen week in Duitsland op hoog niveau onaangekondigd overleg gehad met landen in het Midden-Oosten. Dat bevestigt de Amerikaanse overheid desgevraagd tegenover persbureau dpa, na berichtgeving van het Amerikaanse Axios. Dat medium meldde eerder op dinsdag dat op een niet nader genoemde plaats in Duitsland werd gesproken met onder meer Israël en Golfstaten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een federale rechtbank in Washington verbiedt het Kennedy Center de naam van president Donald Trump op de gevel te zetten of het bijbehorende plein naar hem te vernoemen. Dat oordeelde de U.S. District Court of Columbia dinsdag, nadat het Democratische Congreslid Joyce Beatty de rechtbank had verzocht een hernieuwde poging tot hernoeming te voorkomen.
8 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft de grenscontroles voor reizigers uit Spanje met nog eens vijftien dagen verlengd, meldt het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De maatregel werd aanvankelijk ingevoerd nadat eind juli tienduizenden mensen vanuit Marokko de Spaanse enclave Ceuta probeerden te bereiken. De Italiaanse premier Giorgia Meloni uitte felle kritiek op hoe Spanje met deze situatie is omgegaan.
11 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Minstens 150 mensen zijn in Istanbul tijdens een pro-lhbtqi-demonstratie opgepakt door de Turkse politie. De demonstranten hadden zich verzameld voor het gerechtshof in Çağlayan, een wijk in Istanbul. De politie hield ze aan voordat ze een persverklaring konden afleggen.
12 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft de onschendbaarheid van de Poolse politicus Grzegorz Braun opgeheven. Hij werd drie weken geleden in Polen aangeklaagd voor het ontkennen van nazi-misdaden, omdat hij openlijk het bestaan van de gaskamers in vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in twijfel had getrokken, aldus TVP World.
12 uur geleden