Macron blijft bij omstreden uitspraken over ongevaccineerden
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron blijft achter zijn omstreden uitspraken over ongevaccineerden staan. Eerder deze week zei de president tegen de krant Le Parisien dat hij ongevaccineerde Fransen "tot het eind het leven zuur wil maken". Hij kreeg felle kritiek van politieke tegenstanders op zowel zijn boodschap als zijn taalgebruik.
Macron zei tegen de krant dat hij ongevaccineerde mensen wil beperken in het dagelijks leven, bijvoorbeeld door ze de toegang tot de horeca te ontzeggen. De president legde uit ongevaccineerden dwars te willen zitten en gebruikte hiervoor het woord 'emmerder', afgeleid van het Franse woord voor stront, 'merde'.
Tegenstanders vonden het "walgelijke" uitspraken die "tweederangs burgers" creëren. Macron reageerde vrijdag dat het noodzakelijk is ongevaccineerden te beperken om de ruim 90 procent van de Fransen die wel zijn ingeënt te beschermen. Ongeveer 5 miljoen van de 67 miljoen Franse inwoners zijn momenteel niet gevaccineerd tegen het coronavirus. "Mensen kunnen verontwaardigd zijn over taalgebruik, ik ben verontwaardigd over de situatie in het land", aldus de president.
Macron zei ook tegen Le Parisien dat mensen die zich niet laten vaccineren onwaardig zijn om Franse staatsburgers genoemd te worden. De president benadrukte vrijdag dat "burgers rechten en plichten hebben". Plichten komen eerst, meent de president. De ophef over Macron komt op een gevoelig moment. Zijn regering wil nieuwe wetgeving doorvoeren die een vaccinatiebewijs verplicht voor bijvoorbeeld horecabezoek of lange afstanden reizen met openbaar vervoer. Het Franse lagerhuis keurde de wet donderdag goed, nu moet die nog door de Senaat.
Meer uit Buitenland
WINDER (ANP/RTR) - De 16-jarige Colt Gray is veroordeeld tot levenslang voor het doodschieten van vier mensen op de Apalachee High School in de staat Georgia toen hij 14 jaar oud was. Hij gebruikte daarvoor een aanvalsgeweer dat hij van zijn vader voor Kerst had gekregen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de overleden senator Lindsey Graham een laatste eer bewezen bij een herdenkingsceremonie. Trump prees zijn partijgenoot als een "legende" en "echt een geweldige politicus".
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha zegt een "openhartig" gesprek te hebben gevoerd met zijn Iraanse ambtgenoot Abbas Araghchi. Dat gesprek volgde op een boze reactie vanuit Iran nadat Oekraïne een vrachtschip aanviel op de Kaspische Zee. Daarbij zou een Iraniër zijn omgekomen. Araghchi zegt ook geen escalatie te willen.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De autoriteiten in de regio Madrid hebben een deel van de beperkingen die waren ingesteld vanwege de grote natuurbranden in de buurt weer opgeheven, berichten Spaanse media als El País en Europa Press. Nadat eerder op de dag al was aangekondigd dat de inwoners van een aantal geëvacueerde dorpen weer terug naar huis mochten, zijn nu ook belangrijke autowegen in de regio heropend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gesproken over het produceren van Patriot-raketten in Oekraïne. Trump zei tijdens de NAVO-top begin deze maand dat Kyiv mogelijk een licentie krijgt om zelf die wapens te maken. Die zijn belangrijk voor de Oekraïense luchtverdediging.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de overleden senator Lindsey Graham tijdens een herdenkingsceremonie geprezen als "krachtige beschermer van Oekraïne". Graham stond bekend als een van de Republikeinen die het meest lobbyde bij het Witte Huis voor meer militaire steun aan Oekraïne.
6 uur geledenORANGE (ANP/AFP/RTR) - De Franse politie zegt een moordonderzoek te hebben geopend naar aanleiding van de vondst van stoffelijke resten van pasgeboren baby's in de zuidelijke plaats Orange. Het gaat om de overblijfselen van vermoedelijk vijf baby's die werden gevonden in kartonnen dozen.
6 uur geleden