Macron beticht Libanese leider van verraad
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Libanese leiders beticht van "collectief verraad" door het mislukken van de vorming van een nieuwe regering na de verwoestende explosie in de haven van Beiroet. In een bijzondere toespraak gewijd aan de situatie in Libanon haalde Macron hard uit naar de egoïstische politieke elite. Dat die nog steeds "liever kijkt naar het eigen belang dan naar het landsbelang", vindt hij beschamend.
"Ze hebben besloten de verplichting een regering te vormen verraden", aldus Macron, die herhaaldelijk heeft aangedrongen op politieke hervormingen. De aangewezen premier Mustapha Adib gaf zijn opdracht een ministersploeg samen te stellen zaterdag terug, met de mededeling dat het hem niet was gelukt eensgezindheid te creëren. Volgens Macron gaven de voormannen van de sjiieten, soennieten en christenen, die de macht al 30 jaar delen, niet thuis.
"Ze gokken allemaal op het worstcasescenario, puur en alleen om zichzelf te redden, het belang van hun familie of clan", fulmineerde de Franse president. Hij richtte zich rechtstreeks tot de leden van de sjiitische, door Iran gesteunde beweging Hezbollah, die niet moeten denken dat ze machtiger zijn dan in werkelijkheid. "Ze moeten alle Libanezen respecteren. Momenteel laten ze duidelijk het tegendeel zien".
Macron stelde dat het routeschema voor politieke en economische hervormingen nog op tafel ligt, maar dat de tijd begint te dringen. "Het is nu aan de Libanese functionarissen deze laatste kans te pakken".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
7 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
7 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
8 uur geleden