Macron beticht Libanese leider van verraad
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de Libanese leiders beticht van "collectief verraad" door het mislukken van de vorming van een nieuwe regering na de verwoestende explosie in de haven van Beiroet. In een bijzondere toespraak gewijd aan de situatie in Libanon haalde Macron hard uit naar de egoïstische politieke elite. Dat die nog steeds "liever kijkt naar het eigen belang dan naar het landsbelang", vindt hij beschamend.
"Ze hebben besloten de verplichting een regering te vormen verraden", aldus Macron, die herhaaldelijk heeft aangedrongen op politieke hervormingen. De aangewezen premier Mustapha Adib gaf zijn opdracht een ministersploeg samen te stellen zaterdag terug, met de mededeling dat het hem niet was gelukt eensgezindheid te creëren. Volgens Macron gaven de voormannen van de sjiieten, soennieten en christenen, die de macht al 30 jaar delen, niet thuis.
"Ze gokken allemaal op het worstcasescenario, puur en alleen om zichzelf te redden, het belang van hun familie of clan", fulmineerde de Franse president. Hij richtte zich rechtstreeks tot de leden van de sjiitische, door Iran gesteunde beweging Hezbollah, die niet moeten denken dat ze machtiger zijn dan in werkelijkheid. "Ze moeten alle Libanezen respecteren. Momenteel laten ze duidelijk het tegendeel zien".
Macron stelde dat het routeschema voor politieke en economische hervormingen nog op tafel ligt, maar dat de tijd begint te dringen. "Het is nu aan de Libanese functionarissen deze laatste kans te pakken".
Meer uit Buitenland
PARK CITY (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst gewezen naar de gewelddadige protesten in Frankrijk. Volgens Trump kan zo'n scenario zich ook in de VS voordoen als de Republikeinen niet winnen bij de tussentijdse verkiezingen van begin november. Bewijs daarvoor leverde de president niet.
43 minuten geledenARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft maandag tijdens een onaangekondigd bezoek aan Israël een ontmoeting gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Dat meldt Axios op basis van twee ingewijde bronnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van president Donald Trump heeft de overdracht van Patriot-onderscheppingsraketten aan Oekraïne nog niet goedgekeurd, meldt The Washington Post op basis van anonieme bronnen. Die raketten zijn nodig om het land te beschermen tegen Russische raket- en droneaanvallen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een website heeft ruim 421.000 interne e-mails van de Duitse radicaal-rechtse partij AfD gepubliceerd. Het gaat om door AI gemaakte samenvattingen van de mails, niet de mails zelf. De partij heeft aan de Duitse krant Bild bevestigd in september gehackt te zijn.
4 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - De Australische parlementariër die vermoedelijk expres werd aangereden, verkeert nog altijd in kritieke toestand, verklaarde premier Anthony Albanese. Helen Haines is inmiddels geopereerd en ligt nog in het ziekenhuis.
6 uur geledenTOKIO (ANP) - Een Japanse ruimtesonde is begonnen aan een reis richting Phobos en Deimos, de twee manen van de planeet Mars. Het onbemande vaartuig moet onder meer stof van Phobos ophalen en naar de aarde brengen, zodat wetenschappers dat in laboratoria kunnen bestuderen. Zoiets is nog nooit gedaan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt bereid te zijn tot een bijeenkomst met zijn Russische en Chinese ambtgenoten Vladimir Poetin en Xi Jinping. Volgens Trump zou de focus bij zo'n top kunnen liggen op het verminderen van het aantal kernwapens.
7 uur geleden