Macron beschuldigt Rusland van promoten anti-Franse sentimenten
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron beschuldigt Rusland en Turkije ervan anti-Franse sentimenten in Afrika aan te wakkeren. Dat doen ze door mensen financieel te steunen die via de media wrok tegen Frankrijk oproepen, zei Macron in een interview.
"We moeten niet naïef zijn over dit onderwerp: veel van degenen die spreken, die video's maken, die aanwezig zijn in de Franstalige media worden gefinancierd door Rusland of Turkije", vertelde hij aan het tijdschrift Jeune Afrique. Hij verwijt Moskou en Ankara ervan "in te spelen op postkoloniale wrok" in Afrika.
In het lange interview benadrukt Macron de "billijke relatie" en het "echte partnerschap" dat Frankrijk met het continent tracht op te bouwen sinds hij aan de macht kwam in 2017, met opheffing van "taboes", zowel cultureel, economisch als ondernemend. Hij noemde ook de mogelijke teruggave van werken van Afrikaans erfgoed aan verschillende landen zoals Senegal, Benin of Madagaskar.
Liefdesverhaal
"Ik denk dat het tussen Frankrijk en Afrika een liefdesverhaal moet zijn", aldus Macron, in de overtuiging dat "we geen gevangenen van ons verleden moeten zijn". Hij benadrukt dat zijn diplomatie "niet beperkt is tot Franstalig Afrika" en dat hij "landen heeft bezocht die geen enkele Franse president nog had bezocht".
Na met name Nigeria, Ethiopië en Kenia te hebben bezocht, hoopt hij binnenkort naar Zuid-Afrika en Angola te gaan.
Macron zei ook onderhandelingen met jihadistische groeperingen in de Sahel-regio van Afrika uit te sluiten. Frankrijk heeft daar een duizend man sterke troepenmacht ingezet. "We praten niet met terroristen. We vechten", zei Macron.
Hij zei dat Frankrijk met verschillende politieke en andere groepen kan praten, maar niet met terroristische "entiteiten die doorgaan met het doden van burgers en soldaten, inclusief onze soldaten."
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
22 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
3 uur geleden