Macron beschuldigt Rusland van promoten anti-Franse sentimenten
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron beschuldigt Rusland en Turkije ervan anti-Franse sentimenten in Afrika aan te wakkeren. Dat doen ze door mensen financieel te steunen die via de media wrok tegen Frankrijk oproepen, zei Macron in een interview.
"We moeten niet naïef zijn over dit onderwerp: veel van degenen die spreken, die video's maken, die aanwezig zijn in de Franstalige media worden gefinancierd door Rusland of Turkije", vertelde hij aan het tijdschrift Jeune Afrique. Hij verwijt Moskou en Ankara ervan "in te spelen op postkoloniale wrok" in Afrika.
In het lange interview benadrukt Macron de "billijke relatie" en het "echte partnerschap" dat Frankrijk met het continent tracht op te bouwen sinds hij aan de macht kwam in 2017, met opheffing van "taboes", zowel cultureel, economisch als ondernemend. Hij noemde ook de mogelijke teruggave van werken van Afrikaans erfgoed aan verschillende landen zoals Senegal, Benin of Madagaskar.
Liefdesverhaal
"Ik denk dat het tussen Frankrijk en Afrika een liefdesverhaal moet zijn", aldus Macron, in de overtuiging dat "we geen gevangenen van ons verleden moeten zijn". Hij benadrukt dat zijn diplomatie "niet beperkt is tot Franstalig Afrika" en dat hij "landen heeft bezocht die geen enkele Franse president nog had bezocht".
Na met name Nigeria, Ethiopië en Kenia te hebben bezocht, hoopt hij binnenkort naar Zuid-Afrika en Angola te gaan.
Macron zei ook onderhandelingen met jihadistische groeperingen in de Sahel-regio van Afrika uit te sluiten. Frankrijk heeft daar een duizend man sterke troepenmacht ingezet. "We praten niet met terroristen. We vechten", zei Macron.
Hij zei dat Frankrijk met verschillende politieke en andere groepen kan praten, maar niet met terroristische "entiteiten die doorgaan met het doden van burgers en soldaten, inclusief onze soldaten."
Meer uit Buitenland
WELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag enige tijd opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook gold een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.
13 minuten geledenWELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook geldt een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.
4 uur geledenCHARKIV (ANP) - In de Oekraïense regio Charkiv, in het noordoosten van het land, zijn vier mensen om het leven gekomen en tien anderen gewond geraakt bij Russische aanvallen. De dodelijke slachtoffers vielen in de plaats Tsjoehoejiv, meldt gouverneur Oleh Synjehoebov op Telegram.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Donald Trump is uitgejoeld en uitgefloten in Madison Square Garden, waar maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA plaatsvindt. Tijdens het volkslied salueerde de Amerikaanse president. Toen dat op grote schermen in het stadion getoond werd, klonk gedurende enkele seconden een fluitconcert.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De Chinese president Xi Jinping en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un hebben maandag met elkaar afgesproken de banden verder aan te halen. De bilaterale relaties gaan volgens staatspersbureau KCNA "een nieuw hoofdstuk" tegemoet, met samenwerkingen in verschillende sectoren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
10 uur geleden