Macron benoemt veteraan uit politiek centrum, Bayrou, tot premier
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft een veteraan uit het politieke centrum, de 73-jarige François Bayrou, naar voren geschoven als nieuwe premier. Hij volgt de centrumrechtse Michel Barnier op, die begin deze maand na slechts drie maanden premier te zijn geweest, door de Franse Tweede Kamer naar huis werd gestuurd. Macron heeft geen meerderheid in de Kamer.
De boerenzoon Bayrou uit de Pyreneeën in het zuidwesten van het land is al meer dan veertig jaar actief in plaatselijke en nationale politiek. Hij is burgemeester van Pau en geldt als algemeen gerespecteerd. In de oppositie wordt hij weliswaar argwanend bekeken, omdat Bayrous Democratische Beweging (MoDem) in de volksvertegenwoordiging een trouwe bondgenoot van Macron is.
De regering van Macron maakte de benoeming in een communiqué bekend. Macron beloofde dinsdag dat er een nieuwe premier benoemd zou worden binnen 48 uur. Dat werd eerst vrijdagmorgen en toen vrijdagmiddag. Bayrou heeft de taak een regering samen te stellen en krijgt dan samen met zijn nieuwe ministers te maken met dezelfde problemen die zijn voorganger Barnier deden stranden. Er moet een begroting voor 2025 komen en het parlement is verdeeld en is in meerderheid de inmiddels erg impopulaire Macron niet gunstig gezind.
Macron sprak op zoek naar een nieuwe premier met alle partijleiders behalve die van de radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) en de radicaal-linkse LFI (Ononderworpen Frankrijk). Jordan Bardella van de RN waarschuwde dat de minimumeisen die zijn partij voor het regeringsbeleid heeft gesteld hetzelfde blijven en dat Bayrou in gesprek moet gaan met alle partijen. De LFI is hoe dan ook tegen een regering onder leiding van Bayrou.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
30 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
34 minuten geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
45 minuten geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
3 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
4 uur geleden