Macron benoemt veteraan uit politiek centrum, Bayrou, tot premier
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft een veteraan uit het politieke centrum, de 73-jarige François Bayrou, naar voren geschoven als nieuwe premier. Hij volgt de centrumrechtse Michel Barnier op, die begin deze maand na slechts drie maanden premier te zijn geweest, door de Franse Tweede Kamer naar huis werd gestuurd. Macron heeft geen meerderheid in de Kamer.
De boerenzoon Bayrou uit de Pyreneeën in het zuidwesten van het land is al meer dan veertig jaar actief in plaatselijke en nationale politiek. Hij is burgemeester van Pau en geldt als algemeen gerespecteerd. In de oppositie wordt hij weliswaar argwanend bekeken, omdat Bayrous Democratische Beweging (MoDem) in de volksvertegenwoordiging een trouwe bondgenoot van Macron is.
De regering van Macron maakte de benoeming in een communiqué bekend. Macron beloofde dinsdag dat er een nieuwe premier benoemd zou worden binnen 48 uur. Dat werd eerst vrijdagmorgen en toen vrijdagmiddag. Bayrou heeft de taak een regering samen te stellen en krijgt dan samen met zijn nieuwe ministers te maken met dezelfde problemen die zijn voorganger Barnier deden stranden. Er moet een begroting voor 2025 komen en het parlement is verdeeld en is in meerderheid de inmiddels erg impopulaire Macron niet gunstig gezind.
Macron sprak op zoek naar een nieuwe premier met alle partijleiders behalve die van de radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) en de radicaal-linkse LFI (Ononderworpen Frankrijk). Jordan Bardella van de RN waarschuwde dat de minimumeisen die zijn partij voor het regeringsbeleid heeft gesteld hetzelfde blijven en dat Bayrou in gesprek moet gaan met alle partijen. De LFI is hoe dan ook tegen een regering onder leiding van Bayrou.
Meer uit Buitenland
CARABALLEDA (ANP) - In Venezuela is opnieuw een kind levend onder het puin vandaan gehaald nadat het land woensdag werd getroffen door twee zware aardbevingen, meldt interim-president Delcy Rodriguez. Ze deelde beelden van de reddingsactie op sociale media.
8 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van zaterdag op zondag aanvallen uitgevoerd op Amerikaanse militaire doelen in Koeweit en Bahrein. De Iraanse Revolutionaire Garde meldt dat de acties een vergelding waren voor Amerikaanse aanvallen op Iraans grondgebied.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verklaard na de volgende verkiezingen een brede nationale coalitie te willen vormen. Hij geeft nu leiding aan de meest rechtse regering die Israël ooit gehad heeft, maar daar lijkt hij zich van te willen distantiëren.
10 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - In Venezuela heeft een nieuwe aardbeving plaatsgevonden, ongeveer in hetzelfde gebied als waar de twee verwoestende aardbevingen van donderdag waren. De nieuwste beving had een kracht van 5.6, meldt het Europees-Mediterraans Seismologisch Centrum (EMSC).
11 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd. Daarmee lijkt hij toe te geven aan de belangrijkste eis van de demonstranten die al ruim anderhalf jaar protesteren tegen zijn regering.
12 uur geledenLA GUAIRA (ANP/RTR) - Het dodental in Venezuela na de twee verwoestende aardbevingen van donderdag is opgelopen tot 1430, maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez bekend. Er zijn volgens hem 3200 mensen gewond geraakt en 3100 mensen dakloos geworden.
13 uur geleden