Macron benoemt veteraan uit politiek centrum, Bayrou, tot premier
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft een veteraan uit het politieke centrum, de 73-jarige François Bayrou, naar voren geschoven als nieuwe premier. Hij volgt de centrumrechtse Michel Barnier op, die begin deze maand na slechts drie maanden premier te zijn geweest, door de Franse Tweede Kamer naar huis werd gestuurd. Macron heeft geen meerderheid in de Kamer.
De boerenzoon Bayrou uit de Pyreneeën in het zuidwesten van het land is al meer dan veertig jaar actief in plaatselijke en nationale politiek. Hij is burgemeester van Pau en geldt als algemeen gerespecteerd. In de oppositie wordt hij weliswaar argwanend bekeken, omdat Bayrous Democratische Beweging (MoDem) in de volksvertegenwoordiging een trouwe bondgenoot van Macron is.
De regering van Macron maakte de benoeming in een communiqué bekend. Macron beloofde dinsdag dat er een nieuwe premier benoemd zou worden binnen 48 uur. Dat werd eerst vrijdagmorgen en toen vrijdagmiddag. Bayrou heeft de taak een regering samen te stellen en krijgt dan samen met zijn nieuwe ministers te maken met dezelfde problemen die zijn voorganger Barnier deden stranden. Er moet een begroting voor 2025 komen en het parlement is verdeeld en is in meerderheid de inmiddels erg impopulaire Macron niet gunstig gezind.
Macron sprak op zoek naar een nieuwe premier met alle partijleiders behalve die van de radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) en de radicaal-linkse LFI (Ononderworpen Frankrijk). Jordan Bardella van de RN waarschuwde dat de minimumeisen die zijn partij voor het regeringsbeleid heeft gesteld hetzelfde blijven en dat Bayrou in gesprek moet gaan met alle partijen. De LFI is hoe dan ook tegen een regering onder leiding van Bayrou.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
34 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
4 uur geleden