Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron benoemt veteraan uit politiek centrum, Bayrou, tot premier

Macron benoemt veteraan uit politiek centrum, Bayrou, tot premier

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft een veteraan uit het politieke centrum, de 73-jarige François Bayrou, naar voren geschoven als nieuwe premier. Hij volgt de centrumrechtse Michel Barnier op, die begin deze maand na slechts drie maanden premier te zijn geweest, door de Franse Tweede Kamer naar huis werd gestuurd. Macron heeft geen meerderheid in de Kamer.

De boerenzoon Bayrou uit de Pyreneeën in het zuidwesten van het land is al meer dan veertig jaar actief in plaatselijke en nationale politiek. Hij is burgemeester van Pau en geldt als algemeen gerespecteerd. In de oppositie wordt hij weliswaar argwanend bekeken, omdat Bayrous Democratische Beweging (MoDem) in de volksvertegenwoordiging een trouwe bondgenoot van Macron is.

De regering van Macron maakte de benoeming in een communiqué bekend. Macron beloofde dinsdag dat er een nieuwe premier benoemd zou worden binnen 48 uur. Dat werd eerst vrijdagmorgen en toen vrijdagmiddag. Bayrou heeft de taak een regering samen te stellen en krijgt dan samen met zijn nieuwe ministers te maken met dezelfde problemen die zijn voorganger Barnier deden stranden. Er moet een begroting voor 2025 komen en het parlement is verdeeld en is in meerderheid de inmiddels erg impopulaire Macron niet gunstig gezind.

Macron sprak op zoek naar een nieuwe premier met alle partijleiders behalve die van de radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) en de radicaal-linkse LFI (Ononderworpen Frankrijk). Jordan Bardella van de RN waarschuwde dat de minimumeisen die zijn partij voor het regeringsbeleid heeft gesteld hetzelfde blijven en dat Bayrou in gesprek moet gaan met alle partijen. De LFI is hoe dan ook tegen een regering onder leiding van Bayrou.

Meer uit Buitenland

Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

1 uur geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

2 uur geleden
Rusland zegt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië te komen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.

3 uur geleden
Ook Zelensky beschuldigt Rusland van drone-incident Roemenië

KYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.

4 uur geleden
Leerlingen aangehouden van school in Kenia waar brand woedde

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.

4 uur geleden
Brussel: huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar

BRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.

4 uur geleden
Roemenië wil sluiting Russisch consulaat na drone-incident

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.

4 uur geleden