Macron belooft oppositieleider Wit-Rusland te bemiddelen
VILNIUS (ANP/RTR/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft dinsdag tijdens een ontmoeting met de Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja beloofd te helpen bemiddelen in de Wit-Russische politieke crisis. Macron sprak Tichanovskaja in de Litouwse hoofdstad Vilnius. "We zullen ons best doen om als Europeanen te helpen bemiddelen", zei Macron.
Tichanovskaja zei na de bijeenkomst dat Macron alles in het werk zal stellen om alle politieke gevangenen vrij te krijgen. Tichanovskaja, kandidaat bij de omstreden presidentsverkiezingen in Wit-Rusland van 9 augustus, vertrok naar Vilnius nadat Aleksandr Loekasjenko tot winnaar was uitgeroepen en demonstranten hard begon aan te pakken. Velen werden gearresteerd en gevangengezet.
In Wit-Rusland wordt al weken gedemonstreerd tegen Loekasjenko. Hij werd bij de recente verkiezingen met een ruime meerderheid herkozen, maar veel Wit-Russen en buitenlandse leiders twijfelen aan deze uitslag en erkennen hem niet als president. Macron zei zondag nog dat Loekasjenko moet aftreden.
De Franse president bezoekt de komende dagen Litouwen en Letland, buurlanden van Wit-Rusland. Hij voert gesprekken met onder anderen de Litouwse president Gitanas Nauseda en de Letse president Egils Levits. Ook brengt hij een bezoek aan de Franse NAVO-troepen in de regio.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham heeft zijn eerste toespraak aangegrepen om burgers verregaande verandering te beloven. Hij wil een nieuw politiek en economisch model. "De grootste veranderingen in veertig jaar."
42 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran heeft van bemiddelaars een voorstel ontvangen voor een tiendaags staakt-het-vuren in een poging de voorlopige afspraken met de Verenigde Staten nieuw leven in te blazen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van Iraanse diplomaten. Het zou gaan om een voorstel ingediend door Pakistan en Qatar.
47 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Andy Burnham is aangetreden als de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk. Koning Charles vroeg de Labourleider in Buckingham Palace om een nieuwe regering te vormen.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Khalil al-Hayya officieel benoemd tot leider. Hij was al de hoofdonderhandelaar van Hamas in de indirecte gesprekken met Israël en overleefde meerdere Israëlische aanvallen die tegen hem waren gericht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is opgestapt. Het koningshuis bevestigt dat koning Charles het ontslag van Starmer "welwillend heeft geaccepteerd", meldt omroep BBC. Starmer maakt plaats voor zijn partijgenoot Andy Burnham, die hem later op de dag zal opvolgen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Keir Starmer heeft afscheid genomen als Britse premier. Hij sprak tijdens een laatste speech voor zijn ambtswoning in Downing Street steun uit voor zijn opvolger Andy Burnham. "Ik wens hem veel succes. Hij heeft mijn volledige steun", zei Starmer.
2 uur geledenMANAMA (ANP/AFP) - Bahrein en Koeweit hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. In de Bahreinse hoofdstad Manama klonken explosies terwijl het luchtalarm afging.
3 uur geleden