Macron: belangen Le Pen verbonden met Rusland en Poetin
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De belangen van de Franse presidentskandidaat Marine Le Pen zijn volgens de huidige president Emmanuel Macron verbonden met het leiderschap van Rusland. "U bent afhankelijk van de Russische regering en u bent afhankelijk van de heer Poetin", verweet Macron haar woensdag tijdens een verkiezingsdebat op tv.
Macron benadrukte dat andere partijen erin geslaagd zijn hun campagnes te financieren met Franse leningen, niet via een bank die verbonden is met Rusland. "Niemand van ons ging financiering zoeken bij een Russische bank, en zeker niet bij een bank die dicht bij de macht staat in Rusland", aldus het huidige staatshoofd.
Le Pen kreeg in 2014 een lening van een Russische bank voordat ze in 2017 meedeed met de presidentsverkiezingen. De rechtse politica antwoordde dat ze een politiek leider is die vrij is van externe invloeden en gaf aan dat ze naar een Russische bank was gestapt omdat "geen enkele Franse bank me een lening wilde geven".
Erkenning Krim
Macron wees zijn tegenstander er nog fijntjes op dat ze de Krim als Russisch grondgebied heeft erkend toen de Russen het Oekraïense schiereiland in 2014 annexeerden. "Volgens het internationaal recht erkennen we zelden gebieden die met geweld zijn geannexeerd", stelde de Franse leider.
Le Pen benadrukte dat ze alle sancties tegen Moskou steunt die zijn doorgevoerd sinds Rusland op 24 februari Oekraïne binnen is gevallen. Ook is ze voor levering van wapens aan Oekraïne. "De agressie waar Oekraïne het slachtoffer van is geworden, is onaanvaardbaar", zei de leider van Rassemblement national.
Le Pen beloofde tijdens het debat de salarissen in het land structureel te verhogen als ze wordt gekozen. "In het echte leven, als je een bank om een lening vraagt, vragen ze naar je salaris, ze lachen om je subsidies. Ik stel voor om de lonen te verhogen", aldus Le Pen. "Het enige wat je doet is cheques uitdelen... mijn prioriteit is om de Fransen hun geld terug te geven."
Inflatiepremie
Om de inflatie te compenseren besloot de Franse regering minima een "inflatiepremie" van honderd euro te geven om de impact van stijgende energieprijzen en hogere kosten van levensonderhoud te verzachten.
De eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen werd 10 april gewonnen door Macron met bijna 28 procent van de stemmen, Le Pen kreeg ruim 23 procent. Beide politici maken zondag tijdens de tweede ronde uit wie de nieuwe president wordt. Volgens de laatste peilingen kan Macron momenteel rekenen op 56 procent van de stemmen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft geopperd dat een zestal Democraten de doodstraf kan krijgen voor oproepen aan het leger om orders te negeren. Hij reageert daarmee op een oproep van een groepje Democraten uit het Congres aan militairen om "onwettige bevelen" van de regering te weigeren.
30 minuten geledenBEIROET (ANP) - Sinds het staakt-het-vuren tussen Hezbollah en Israël bijna een jaar geleden inging, is het bestand duizenden keren geschonden, meldt de VN-missie in Libanon (UNIFIL) op X. Het gaat om meer dan 7500 schendingen in de lucht en bijna 2500 schendingen op de grond.
44 minuten geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid is een campagne begonnen op de pornosite Pornhub om hulp te bieden aan gebruikers die mogelijk seksuele gedachten over kinderen hebben. Dat heeft een hoge ambtenaar gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Iedereen die op Pornhub zoekt naar termen als "tieners", "preteens" of "net legaal" krijgt een advertentie te zien met de vraag: "Heb je seksuele gedachten over kinderen?", waarbij de gebruiker een link krijgt naar gespecialiseerde ondersteuningswebsites.
55 minuten geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."
2 uur geledenWASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.
2 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/AFP) - Een jaar na de aanslag op de kerstmarkt in het Duitse Maagdenburg is deze onder strenge beveiligingsmaatregelen donderdag weer van start gegaan. Vorig jaar vielen er zes doden en meer dan driehonderd gewonden toen een automobilist met hoge snelheid over de markt reed.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - Nu de klimaattop in Belém in de slotfase zit, spitsen de discussies tussen landen zich steeds meer toe op fossiele brandstoffen en klimaatadaptatie. Tientallen landen en de EU willen concretere afspraken maken over het verminderen van de afhankelijkheid van olie, gas en steenkool. Ontwikkelingslanden verhogen de druk om meer geld vrij te maken voor aanpassingen aan klimaatverandering. Ze wijzen erop dat vooral zuidelijke landen nu al te maken hebben met ingrijpende gevolgen.
3 uur geleden