Macron aangekomen in Nieuw-Caledonië om conflict met separatisten
NOUMEA (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron is geland in de Pacifische archipel Nieuw-Caledonië. Hij begint er aan een dag vol gesprekken waarin hij zal proberen de rellen te beëindigen die zijn veroorzaakt door een omstreden electorale hervorming. Dat meldt het Elysée.
Nieuw-Caledonië is een Frans gebiedsdeel ten oosten van Australië. Separatistische groepen protesteren er tegen Franse plannen om stemrecht te geven aan alle mensen die zeker tien jaar op de eilanden wonen. De afgelopen week is het er vooral 's nachts onrustig geweest. Er vielen zes doden, onder wie twee politieagenten, en honderden gewonden.
De demonstranten vrezen dat de electorale hervorming de stemmen van de inheemse Kanaks zal verwateren. Zij vormen ongeveer 40 procent van de bevolking van 270.000 mensen. De hervorming is al aangenomen door het Franse parlement, zo'n 20.000 kilometer van de archipel, maar nog niet geratificeerd door beide kamers van het parlement. Voor die laatste stap heeft Macron nog geen datum bekendgemaakt.
"De president is daar om discussies te initiëren die een politiek akkoord mogelijk maken", zei de Franse premier Gabriel Attal over Macrons bezoek tegen de Senaat. Macron, zo zei hij, zal een team van hoge functionarissen aanstellen die zo lang als nodig op de eilanden zullen blijven om dat te helpen bereiken.
Leden van de presidentiële staf zeggen dat Macron geen vooropgezet plan heeft en met alle partijen zal praten over de wederopbouw in de nasleep van de rellen, maar dat het onwaarschijnlijk is dat hij snel tot een belangrijke beslissing zal komen.
Dit kan een aantal lokale groepen teleurstellen, waaronder de separatistische socialisten van FLNKS. Zij willen dat Macron de electorale hervorming simpelweg intrekt.
Meer uit Buitenland
KASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
3 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft een promotie gekregen tijdens een zeldzaam partijcongres, melden staatsmedia dinsdag.
4 uur geledenRAQQA (ANP) - Vier Syrische veiligheidsfunctionarissen zijn maandag gedood in een aanval op een checkpoint ten westen van de stad Raqqa. Volgens het Syrische staatspersbureau zitten strijders van Islamitische Staat (IS) achter de aanval, al heeft de terreurbeweging de aanval nog niet opgeëist.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
9 uur geleden