Macron aangekomen in Nieuw-Caledonië om conflict met separatisten
NOUMEA (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron is geland in de Pacifische archipel Nieuw-Caledonië. Hij begint er aan een dag vol gesprekken waarin hij zal proberen de rellen te beëindigen die zijn veroorzaakt door een omstreden electorale hervorming. Dat meldt het Elysée.
Nieuw-Caledonië is een Frans gebiedsdeel ten oosten van Australië. Separatistische groepen protesteren er tegen Franse plannen om stemrecht te geven aan alle mensen die zeker tien jaar op de eilanden wonen. De afgelopen week is het er vooral 's nachts onrustig geweest. Er vielen zes doden, onder wie twee politieagenten, en honderden gewonden.
De demonstranten vrezen dat de electorale hervorming de stemmen van de inheemse Kanaks zal verwateren. Zij vormen ongeveer 40 procent van de bevolking van 270.000 mensen. De hervorming is al aangenomen door het Franse parlement, zo'n 20.000 kilometer van de archipel, maar nog niet geratificeerd door beide kamers van het parlement. Voor die laatste stap heeft Macron nog geen datum bekendgemaakt.
"De president is daar om discussies te initiëren die een politiek akkoord mogelijk maken", zei de Franse premier Gabriel Attal over Macrons bezoek tegen de Senaat. Macron, zo zei hij, zal een team van hoge functionarissen aanstellen die zo lang als nodig op de eilanden zullen blijven om dat te helpen bereiken.
Leden van de presidentiële staf zeggen dat Macron geen vooropgezet plan heeft en met alle partijen zal praten over de wederopbouw in de nasleep van de rellen, maar dat het onwaarschijnlijk is dat hij snel tot een belangrijke beslissing zal komen.
Dit kan een aantal lokale groepen teleurstellen, waaronder de separatistische socialisten van FLNKS. Zij willen dat Macron de electorale hervorming simpelweg intrekt.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De ontbossing in het Braziliaanse Amazonegebied is vorig jaar gedaald tot het laagste niveau sinds 2019, volgens een rapport van monitor MapBiomas dat woensdag is gepubliceerd. Het grootste land van Zuid-Amerika verloor vorig jaar 985.000 hectare aan inheemse vegetatie, een daling van 20,6 procent ten opzichte van 2024, aldus MapBiomas.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft voormalig procureur-generaal Pam Bondi benoemd tot lid van een adviescommissie van het Witte Huis die zich richt op kunstmatige intelligentie. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios.
5 uur geledenAUSTIN (ANP) - De procureur-generaal van Texas, Ken Paxton, heeft dinsdag de zittende Amerikaanse senator John Cornyn verslagen in de Republikeinse voorverkiezing ('primary') in die staat. Paxton werd gesteund door president Donald Trump. De uitslag werd kort na sluiting van de stembussen in de meest westelijke districten van Texas bekendgemaakt.
5 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.
8 uur geledenBEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
12 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
17 uur geleden