Machtigste man Georgië weigert ontmoeting Amerikaanse ambassadeur
TBILISI (ANP) - De Georgische oud-premier en machtigste man van het land, Bidzina Ivanisjvili, heeft vorige week een ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur geweigerd. De gezant wilde een boodschap van de regering van president Donald Trump overbrengen over de te nemen stappen voor herstel van de relatie met de Verenigde Staten.
Ivanisjvili zegt in een verklaring volgens persbureau InterPressNews dat de VS hem chanteren door sancties die hem zijn opgelegd. Hij vindt het daarom ongepast om met de ambassadeur over staatszaken te praten, omdat het beeld kan ontstaan dat hij zijn persoonlijke belangen boven die van het land stelt. Ook zegt Ivanisjvili dat de ambassadeur een gesprek met de premier is aangeboden. Dat zou zijn afgeslagen.
De Amerikaanse ambassade in Georgië laat in een verklaring weten oprecht te hopen "dat de Georgische regering wil terugkeren naar 33 jaar partnerschap en vriendschap met Amerika en het Amerikaanse volk". In december bevroor de VS onder de regering van Joe Biden nog tegoeden van Ivanisjvili. De VS hielden hem verantwoordelijk voor "de aanhoudende en gewelddadige onderdrukking van Georgische burgers, demonstranten, leden van de media, mensenrechtenactivisten en oppositiefiguren".
Ivanisjvili is verreweg de rijkste persoon van Georgië en oprichter van Georgische Droom. De regeringspartij was aanvankelijk pro-Europees, maar zoekt steeds meer toenadering tot het Kremlin. Ook de repressie in het land neemt toe.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
15 minuten geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
1 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
2 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
5 uur geleden