'Machtigste commissaris' Kees van Lede overleden
HILVERSUM (ANP) - Kees van Lede, voormalig topman van AkzoNobel en oud-voorzitter van werkgeversorganisatie VNO, is dinsdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd. Van Lede werd vaak gezien als een van de invloedrijkste personen binnen het Nederlandse bedrijfsleven
Van Lede was tussen 1984 en 1991 de voorman van VNO, dat is opgegaan in VNO-NCW. Na zijn tijd als voorzitter bij de lobbyorganisatie voor het bedrijfsleven, trad hij aan in het bestuur van chemieconcern Akzo. Tussen 1994 en 2003 was Van Lede bestuursvoorzitter van AkzoNobel, zoals het bedrijf na de fusie met een Zweeds conglomeraat zou gaan heten.
De in Wassenaar geboren Van Lede verzamelde gedurende zijn loopbaan tal van commissariaten. Zo vervulde hij die toezichthoudende rol bij AkzoNobel tussen 2003 en 2007. Daarnaast was hij commissaris of president-commissaris bij onder andere Reed Elsevier, Philips, Air France-KLM en Heineken. Die bundeling van functies leverde hem ruim tien jaar terug nog de titel van "machtigste commissaris" van Nederland op in het tijdschrift Management Scope. Ook andere zakenbladen dichtten hem geregeld die status toe.
Van Ledes dochter Fiona bevestigt dat de oud-topbestuurder is overleden aan de gevolgen van het nieuwe coronavirus. Hij leed ook al lange tijd aan een vorm van beenmergkanker. In een van zijn laatste interviews, een dubbelinterview met journalist Joris Luyendijk in Het Financieele Dagblad, gaf hij aan zich zorgen te maken over de huidige stand van het "aandeelhouderskapitalisme". Daardoor zouden werknemers door de jaren heen minder gaan profiteren van de welvaart, die in plaats daarvan steeds meer bij een kleine groep machtige aandeelhouders terechtkomt. "Maar ik kom er niet achter wat ervoor in de plaats kan komen", zo bekende hij aan de zakenkrant.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
16 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
1 dag geleden