Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maastricht wil zijn mosasaurus terug

Maastricht wil zijn mosasaurus terug

MAASTRICHT (ANP) - Maastricht wil zijn mosasaurus terug. Een schedel van het préhistorische dier werd voor het eerst eind 18e eeuw gevonden in de kalksteengroeves in de Sint-Pietersberg en is destijds door Franse troepen na de belegering van Maastricht als oorlogsbuit meegenomen. Sinds 1795 ligt dat fossiel in het natuurhistorisch museum in Parijs. In het kader van het Darwinjaar 2009 was de schedel even in bruikleen aan het Maastrichtse museum gegeven, maar daarnaar weer terug naar Parijs gebracht. De gemeenteraad heeft nu besloten dat geprobeerd moet worden het fossiel blijvend naar Maastricht te halen.

Er zijn inmiddels meerdere fossielen van een mosasaurus in Maastricht gevonden. Maar juist dat Parijse exemplaar is volgens het Natuurhistorisch Museum Maastricht extra bijzonder. En wel omdat het begin 19e eeuw in Parijs een belangrijke rol speelde bij het denken over het uitsterven en ontstaan van soorten. Het opende daarmee de deur naar Darwins evolutietheorie.

De schedel kon namelijk niet herleid worden naar in die tijd bekende diersoorten. "Dit moest dus wel inhouden dat er vroeger diersoorten waren die niet meer bestaan", aldus het museum.

Dinosaurustijdperk

Het is niet de eerste poging om het fossiel terug naar Maastricht te halen. Ook tussen 1814 en 1827 zijn er meerdere pogingen ondernomen om het terug te krijgen, en Maastrichtenaar en voormalig minister Maxime Verhagen heeft zich daarvoor in de jaren 90 van de vorige eeuw sterk gemaakt in het Europees Parlement. Vergeefs. Sindsdien zijn er in Maastricht meerdere fossielen ontdekt van een mosasaurus, in 1998, in 2012 en 2015.

Het reusachtige zeereptiel zwom 68 miljoen jaar geleden rond waar nu Limburg is, liet het museum bij de ontdekking van een fossiel in 2012 weten. De mosasaurus leefde aan het eind van het dinosaurustijdperk, toen de omgeving van het huidige Maastricht bedekt was door een ondiepe zee.

Meer uit Binnenland

Nederlander rijdt in Turkije in op twee mensen na ruzie

ISTANBUL (ANP) - Een Nederlandse automobilist is maandagavond in de Turkse provincie Edirne bewust ingereden op twee mensen met wie hij kort daarvoor ruzie had gekregen. De twee raakten gewond. De Nederlander ging er na de aanrijding vandoor, maar werd later aangehouden bij de grens met Bulgarije. Dat meldde het Turkse persbureau DHA dinsdagavond.

16 minuten geleden
Raadsleden Tholen mogen gemeentehuis niet uit door demonstratie

THOLEN (ANP) - Raadsleden en andere aanwezigen in het gemeentehuis in Tholen moesten dinsdagavond binnenblijven. Door een anti-azc-demonstratie voor het gemeentehuis was het te onveilig om de deuren te openen, meldt de politie.

25 minuten geleden
Oproep binnen te blijven in Overasselt en Nederasselt ingetrokken

OVERASSELT (ANP) - De oproep aan de inwoners van Overasselt en Nederasselt om binnen te blijven is ingetrokken, meldt de politie. De politie heeft dinsdagavond nog onderzoek uitgevoerd na de massale schietpartij. Daaruit is gebleken dat er geen aanwijzingen zijn dat er zich nog verdachten in de omgeving van de Gelderse dorpen bevinden.

26 minuten geleden
Ook in de nacht binnenblijfadvies voor Overasselt en Nederasselt

OVERASSELT (ANP) - Inwoners van de dorpen Overasselt en Nederasselt wordt ook in de nacht van dinsdag op woensdag geadviseerd om binnen te blijven. Dat zegt een politiewoordvoerster. Tot wanneer dat advies precies geldt, weet zij niet. Wel zegt ze "ervan uit te gaan dat het de hele nacht nog geldt".

2 uur geleden
Omroep MAX wil Nederlandse deelname songfestival niet organiseren

HILVERSUM (ANP) - Omroep MAX wil de Nederlandse deelname aan het Eurovisie Songfestival 2027 niet organiseren. Dat heeft omroepbaas Jan Slagter dinsdag gezegd in de talkshow Renze op RTL 4.

2 uur geleden
De mobiele eenheid ondersteunt onderzoek politie in Overasselt

OVERASSELT (ANP) - De politie krijgt ondersteuning van de mobiele eenheid (ME) in het onderzoek dat zij doet na het geweld in Overasselt dinsdag. In het buitengebied van het Gelderse dorp zijn agenten nog altijd bezig met onderzoek en zoekacties. Ook in het dorp zelf is nog veel politie aanwezig, ziet een ANP-verslaggever.

5 uur geleden
Korpschef: snel handelen redde leven neergeschoten agent

HILVERSUM (ANP) - Een van de twee neergeschoten agenten in het Gelderse Overasselt raakte levensbedreigend gewond. Door snel handelen van andere agenten met onder meer het aanleggen van een drukverband is voorkomen dat diegene is overleden. Dat heeft korpschef Janny Knol gezegd in het programma Eva.

6 uur geleden