Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maanlander staat rechtop en stuurt foto's naar de aarde

Maanlander staat rechtop en stuurt foto's naar de aarde

CAPE CANAVERAL (ANP) - De maanlander Odysseus van Intuitive Machines staat rechtop op de maan en stuurt data terug naar de aarde, maakte het Amerikaanse bedrijf bekend zo'n twee uur na de maanlanding.

De Odysseus landde in de nacht van donderdag op vrijdag iets na middernacht (Nederlandse tijd) bij een krater in de buurt van de zuidpool van de maan. Het is de eerste Amerikaanse maanlanding sinds 1972.

Eerst was onduidelijk of het toestel de landing had overleefd. "We zijn op de maan", liet de vluchtleiding wel weten, zonder iets te zeggen over de toestand van de lander.

Pas twee uur later kwam er goed nieuws. De Odysseus "staat rechtop en begint data uit te zenden", luidde een verklaring van Intuitive Machines. "De eerste foto's van het oppervlak van de maan worden gedownload."

De signalen die binnenkomen zouden niettemin zwak zijn. Dat wijst er mogelijk op dat het ruimtetuig naast een kratermuur is geland of iets anders dat de antenne blokkeert, zegt Thomas Zurbuchen, een voormalig wetenschappelijk hoofd van de NASA.

"Soms kan het maar één rots zijn, één groot rotsblok, dat in de weg zit", zei Zurbuchen in een interview met Reuters. Een dergelijk probleem zou de belangrijkste missie van de Odysseus, namelijk het inzetten van de apparatuur aan boord voor wetenschappelijke doeleinden, kunnen bemoeilijken.

De Odysseus heeft ongeveer een week de tijd om onderzoek te doen naar het effect van geladen deeltjes van de zon op het oppervlak van de maan. Mensen die naar de maan reizen, worden daar volop blootgesteld aan die deeltjes, met nauwelijks bescherming van een magnetisch veld zoals op aarde.

Meer uit Buitenland

Paus na kritiek Trump: blijf me uitspreken voor vrede

ALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.

1 uur geleden
Nederlands defensiebedrijf gaat raketten bouwen met Rheinmetall

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.

2 uur geleden
Europese leiders vieren nederlaag Orbán: ik ben zo blij

BERLIJN/WARSCHAU (ANP/RTR/DPA/AFP) - Europese leiders reageren ook maandag verheugd op de uitslag van de parlementsverkiezingen in Hongarije. Daar versloeg de oppositie de partij van de langzittende rechts-nationalistische premier Viktor Orbán.

2 uur geleden
Democraat Californië stopt campagne na beschuldigingen wangedrag

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische gouverneurskandidaat in Californië Eric Swalwell heeft zijn campagne opgeschort vanwege beschuldigingen van seksueel misbruik. Vrijdag berichtten Amerikaanse media over het vermeende misbruik van minstens vier vrouwen. Hij kwam daarop onder druk te staan om een stap terug te doen.

2 uur geleden
'Historische' benoeming: Australië krijgt vrouw als legerleider

CANBERRA (ANP/RTR) - In Australië gaat voor het eerst een vrouw de landmacht leiden. Generaal Susan Coyle treedt in juli aan. Haar benoeming moet volgens de minister van Defensie worden gezien als een historisch moment. "Haar prestatie betekent dat zij de eerste vrouw zal zijn die een krijgsmachtonderdeel aanvoert in de Australische geschiedenis", aldus minister Richard Marles.

2 uur geleden
Polen versterkt banden met Zuid-Korea, vooral op defensiegebied

SEOUL (ANP/RTR) - Zuid-Korea en Polen hebben besloten hun banden te versterken, met een grote rol voor defensie. De Poolse premier Donald Tusk zei op bezoek bij de Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung dat Zuid-Korea nu na de Verenigde Staten de belangrijkste bondgenoot is van Polen, vooral in de defensie-industrie.

2 uur geleden
Fico wil samenwerken met Hongaarse oppositieleider na overwinning

BRATISLAVA (ANP) - De Slowaakse premier Robert Fico heeft de Hongaarse oppositie gefeliciteerd met de verkiezingsoverwinning. Hij stuurde in een verklaring aan op samenwerking met de nieuwe regering.

2 uur geleden