Maan recenter vulkanisch actief dan gedacht
BEIJING (ANP/AFP) - De maan was recenter vulkanisch actief dan voorheen werd gedacht, zeggen Chinese onderzoekers nadat ze een jaar lang vulkanisch gesteente van de maan hebben bestudeerd. De uitkomsten zijn in drie artikelen in wetenschapstijdschrift Nature gepubliceerd.
De Chinese onderzoekers zeggen dat de maan 2,03 miljard jaar geleden nog vulkanisch actief was. Amerikaanse en Russische onderzoekers stelden deze datum eerder op 2,8 miljard jaar geleden. De Chinese stenen zijn 900 miljoen jaar jonger dan de stenen die Russische en Amerikaanse ruimtemissies eerder ophaalden.
"Uit onze analyse blijkt dat de binnenkant van de maan ongeveer 2 miljard jaar geleden nog aan het evolueren was", aldus de Chinese onderzoekers. Het onderzoek helpt de wetenschappers inzicht te krijgen over de ontwikkeling van de maan. "Hoe heeft de maan zo lang vulkanische activiteit gehad? We dachten altijd dat de warmte snel vervloog omdat de maan zo klein is."
Maanstenen
Een Chinese maanlander haalde vorig jaar 2 kilo maanstenen naar de aarde. Het materiaal werd op een plek verzameld waar nog niet eerder ruimtemissies waren geweest, de zogeheten Oceanus Procellarum. De plek werd uitgekozen omdat de onderzoekers dachten dat die recenter was ontstaan dan andere delen van de maan.
China liet vorig jaar ook een toestel landen op de donkere kant van de maan. Dat heeft geen enkel land eerder gedaan.
Meer uit Buitenland
TYRUS (ANP) - Bij een Israëlische aanval op de Zuid-Libanese stad Tyrus is een persoon gedood en raakten zeventien mensen gewond, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Bij de luchtaanval zou een woongebouw zijn geraakt in de buurt van een ziekenhuis, dat door de brokstukken ook schade opliep. Tien van de gewonden zijn medewerkers van het ziekenhuis.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Duizenden ordehandhavers zijn donderdag in Mexico-Stad al vroeg op de been om te voorkomen dat demonstraties het Mexico City Stadium bereiken. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Politie is in groten getale aanwezig, zodat de openingswedstrijd tussen Mexico en Zuid-Afrika doorgang kan vinden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat de uitvoering van het EU-asiel- en migratiepact nauwlettend in de gaten houden, zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag in een interview. EU-lidstaten die zich niet houden aan de afgesproken regels voor screening, beoordeling en opvang van asielzoekers, kunnen rekenen op strafmaatregelen. Een daarvan is dat lidstaten worden verplicht asielzoekers van andere landen over te nemen, ook al kampen ze met hoge migratiedruk.
3 uur geledenARGUINEGUÍN (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft het tijdens zijn bezoek aan de Canarische Eilanden opgenomen voor migranten, van wie er veel vanuit Afrika op de eilanden terechtkomen. Hij bepleit kanalen voor veilige en legale migratie.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Defensie John Healey stapt op. Dat schrijft hij in een bericht op X, waarin hij ook zijn ontslagbrief aan premier Keir Starmer deelt. In die brief schrijft Healey dat hij niet had verwacht die ooit te moeten schrijven.
5 uur geledenBELFAST (ANP) - Twaalf agenten zijn gewond geraakt tijdens nieuwe nachtelijke rellen in Noord-Ierland. Ook zijn zestien personen opgepakt, meldt minister voor Noord-Ierland Hilary Benn volgens Britse media.
6 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - De Zweedse regering trekt een omstreden plan in om kinderen vanaf dertien jaar te kunnen veroordelen tot gevangenisstraffen. Minister van Justitie Gunnar Strömmer erkent dat daar niet genoeg steun voor is in het parlement.
7 uur geleden