Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maan heeft meer bevroren water dan verwacht

Maan heeft meer bevroren water dan verwacht

WASHINGTON (ANP) - De maan bevat waarschijnlijk meer bevroren water dan gedacht. Dat water is bovendien redelijk gemakkelijk te bereiken, en dat kan interessant zijn voor astronauten die de komende jaren weer naar de maan en terug gaan.

De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft de ontdekking maandag naar buiten gebracht. Of het water daadwerkelijk kan worden gewonnen en gebruikt, moet nog blijken.

Dat de maan waterijs bevat, was op zich al redelijk bekend, maar tot nu toe ging het daarbij vooral om diepe kraters op de noordpool en zuidpool van de maan. Zulke plekken zijn heel moeilijk begaanbaar. De NASA heeft nu vastgesteld dat er ook water voorkomt op plekken waar de zon op schijnt. Bovendien is er waterijs in zogenoemde 'cold traps', koude plekken in de schaduwgebieden op de maan. Sommige van die plekken zijn maar een meter groot, maar de maan heeft zo veel van zulke plekken, dat ongeveer 20 procent van al het ijs op de maan daar waarschijnlijk te vinden is.

Het bevroren water zit onder meer in de grote krater Clavius, die vanaf de aarde met het blote oog te zien is. Het gaat niet om grote plassen water: de Saharawoestijn heeft ongeveer honderd keer zo veel water als de maan.

Dat er waterijs verspreid is over de maan, is erg aantrekkelijk voor bemande missies. Vermoedelijk heeft elke plek waar astronauten landen wel water in de buurt, en bovendien is dat water eenvoudiger te winnen dan in een krater. Het water kan ook iets vertellen over de geschiedenis van de maan.

Meer uit Buitenland

Kremlin: Kyiv wijst tijdelijk bestand rond Kostjantynivka af

MOSKOU (ANP) - Volgens Moskou heeft Oekraïne een voorstel voor een kortstondig staakt-het-vuren rond Kostjantynivka afgewezen. Dat meldt het Russische ministerie van Defensie. Het voorgestelde zes uur durende bestand zou maandag een gevangenenoverdracht mogelijk moeten maken. Onduidelijk is of dit nu alsnog zal gebeuren. Oekraïne heeft nog niet op de Russische bewering gereageerd.

15 minuten geleden
Natuurbrand Frankrijk zwelt aan, al circa 1500 hectare verwoest

TRÉVILLACH (ANP) - Door de zaterdag uitgebroken natuurbrand in het zuiden van Frankrijk is inmiddels circa 1500 hectare afgebrand. Dat meldt BFMTV op gezag van het departement Pyrénées-Orientales. Eerder op zaterdag werd nog gemeld dat het ging om circa 930 hectare.

2 uur geleden
Duitse regering overweegt achterhouden geheime informatie aan AfD

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse regering overweegt informatie achter te houden voor ministers van deelstaatregeringen, als deze worden geleid door de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD). Dat zegt de minister van Defensie, Boris Pistorius. Geheime informatie kan niet in verkeerde handen vallen, benadrukte hij tegen Bild.

3 uur geleden
Zoons Ali Khamenei nemen afscheid, Mojtaba nog altijd afwezig

TEHERAN (ANP/RTR) - Drie zoons van Ali Khamenei hebben in Teheran afscheid genomen van de overleden ayatollah. Khamenei kwam aan het begin van de oorlog tegen Iran om bij een Israëlisch bombardement op diens complex.

4 uur geleden
Natuurbrand bij Costa Brava onder controle

CALOGNE (ANP) - De grote brand in het natuurgebied Les Gavarres, niet ver van de Spaanse Costa Brava, is volgens autoriteiten onder controle. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite El Diario. De lockdown die in de omgeving werd afgekondigd, is opgeheven.

5 uur geleden
Zeker acht gewonden bij schietpartij in New York

NEW YORK (ANP) - Bij een schietincident in Coney Island, in New York City, zijn zeker acht mensen gewond geraakt. Volgens ABC News zijn onder de gewonden vier kinderen.

6 uur geleden
Grote nieuwe natuurbrand verwoest 930 hectare in Zuid-Frankrijk

PARIJS (ANP) - Er woedt een nieuwe grote natuurbrand in het zuiden van Frankrijk. Volgens het departement Pyrénées-Orientales is sinds zaterdagavond al meer dan 930 hectare door de vlammen verwoest. Honderden brandweerlieden zijn ter plaatse om het vuur te bestrijden.

9 uur geleden