Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

M23-rebellen zeggen Congolese stad Bukavu te hebben ingenomen

M23-rebellen zeggen Congolese stad Bukavu te hebben ingenomen

BUKAVU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De door Rwanda gesteunde rebellen van de beweging M23 hebben naar eigen zeggen de Oost-Congolese stad Bukavu ingenomen. Twee weken geleden veroverden ze de 100 kilometer noordelijker gelegen stad Goma met hulp van Rwandese militairen.

De Congolese president Félix Tshisekedi zei dit weekeinde dat Bukavu nog steeds in handen van regeringstroepen en regeringsgetrouwe milities was. Later zei de regionale gouverneur dat het leger zich inderdaad heeft teruggetrokken om te voorkomen dat er in de stad gevochten wordt.

Er wonen meer dan een miljoen mensen in de uitgestrekte stad aan het Kivumeer en aan de Rwandese grens. Een zegsman van de Verenigde Naties zei vrijdag al dat er nauwelijks gevochten wordt in Bukavu.

Bunia

Bukavu en Goma zijn hoofdsteden van de provincies Zuid- en Noord-Kivu. In de provincies worden veel waardevolle delfstoffen gewonnen zoals het erts coltan dat belangrijk is voor de productie van mobiele telefoons. Er wordt al vele jaren gevochten in het noordoosten van Congo, vooral om de rijkdommen van het gebied. Naast coltan wordt er onder meer diamant, goud, koper, tantaal en tin gewonnen. Volgens waarnemers van de VN gaat er via Bukavu veel goud uit Congo naar de wereldmarkten. Al decennialang plegen allerlei bendes, etnische milities en legereenheden geweld in de regio. Naar schatting een miljoen mensen zijn ontheemd.

Oeganda heeft naar verluidt ook troepen naar het oosten van Congo gestuurd en dreigt nu openlijk Bunia aan te vallen, de hoofdstad van de noordoostelijke provincie Ituri. De plaats ligt slechts 40 kilometer van de Oegandese grens en bijna 1800 kilometer van de Congolese hoofdstad Kinshasa.

Afrikaanse Unie

De Oegandese president Yoweri Museveni en zijn Rwandese ambtgenoot Paul Kagame claimen beiden dat ze in de regio etnische minderheden moeten beschermen. Kagame is een Tutsi, net als de leiding van M23. Hij ontkent echter dat hij iets af weet van Rwandese troepen in Congo. Er zouden aan de kant van de regering ook militairen uit Burundi en Zuid-Afrika actief zijn.

Wereldleiders inclusief de voorzitters van de Verenigde Naties en de Afrikaanse Unie hebben opgeroepen tot een bestand en tot terugtrekking van de Rwandese troepen uit de provincies Noord- en Zuid-Kivu. De Franse president Macron deed dit zaterdag nog en het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zondag.

Meer uit Buitenland

Trump verwelkomt stijging olieprijs door oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.

1 uur geleden
Leider Iran in eerste verklaring: druk op vijand hoog houden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.

1 uur geleden
EU-Hof: lidstaten moeten geslacht op id-bewijs kunnen wijzigen

LUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.

2 uur geleden
Bemiddeling China vermindert gevechten Pakistan en Afghanistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.

2 uur geleden
Brussel stelt factfindingmissie oliepijplijn Oekraïne voor

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.

2 uur geleden
Revolutionaire Garde zegt doelen Israël en VS aan te vallen

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde claimt aanvallen uitgevoerd te hebben op Israëlische en Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten, Irak en Koeweit. Meerdere doelen werden volgens de Garde getroffen.

2 uur geleden
52 miljoen kinderen niet naar school door oorlog Midden-Oosten

LONDEN (ANP) - Minstens 52 miljoen kinderen kunnen niet naar school door de oorlog in het Midden-Oosten, blijkt uit onderzoek van Save the Children. Volgens de hulporganisatie zijn veel scholen in de regio beschadigd, gesloten of omgevormd tot opvanglocaties.

3 uur geleden