Luwte van instroom asielzoekers houdt nog aan
DEN HAAG (ANP) - Het aantal asielaanvragen ligt opnieuw wat lager dan vorig jaar. Voor de vijfde week op rij is de instroom gedaald vergeleken met dezelfde week een jaar eerder. Daarmee houdt de relatief rustige periode aan. De wekelijkse cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid geven daar geen verklaring voor.
Vorige week werden afgerond zevenhonderd asielaanvragen geregistreerd. In dezelfde week vorig jaar waren er zo'n negenhonderd aanvragen. Dat de instroom vijf weken achterelkaar lager ligt dan een jaar eerder, is sinds september vorig jaar niet voorgekomen.
De totale instroom is nog wel hoger dan vorig jaar, maar het verschil wordt kleiner. Sinds het begin van het jaar zijn er ongeveer 23.500 asielaanvragen genoteerd. Vorig jaar stond de teller na 26 van de 52 weken op bijna 21.000 aanvragen.
Familielid
In de tweede helft van vorig jaar volgde een piek. Het totale aantal aanvragen over heel 2023 kwam daardoor uit op zo'n 50.000 aanvragen. Die piek zette zich in het begin van dit jaar door, tot in april.
De cijfers van het ministerie zijn elke week afgerond op honderdtallen. Het exacte aantal asielaanvragen is daardoor niet bekend. Bovendien gaat het niet alleen om nieuwe aanvragen, maar bijvoorbeeld ook om nareizigers. Zij mogen naar Nederland komen om zich aan te sluiten bij een familielid dat asiel heeft gekregen. Ook mensen die opnieuw asiel aanvragen, zijn meegenomen in de cijfers.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
17 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
21 uur geleden