Lula verwijdert veertig militaire bewakers van bestormd paleis
BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft veertig militairen verwijderd die zijn presidentiële paleis hadden moeten bewaken toen de belangrijkste overheidsinstellingen in de hoofdstad Brasilia op 8 januari werden bestormd. Enkele dagen daarna zei Lula al dat aanhangers van oud-president Jair Bolsonaro in en rond de presidentiële staf de toegang van demonstranten tot zijn ambtswoning hebben vergemakkelijkt.
Het op 1 januari geïnstalleerde staatshoofd kondigde een grondig onderzoek aan naar de medeplichtige ‘bolsonarista's' in zijn werkomgeving. Dinsdag werd in de staatscourant bekendgemaakt dat veertig soldaten het Planalto-paleis niet langer mogen beveiligen. De president verzekerde vorige week dat elke "radicale bolsonarista" die nog voor de regering werkt wordt aangepakt.
Lula heeft ook kritiek op het leger in het algemeen, omdat het een kamp van Bolsonaro-aanhangers in de buurt van overheidsinstellingen in Brasilia ongemoeid liet terwijl ze schreeuwden dat de uitslag van de presidentsverkiezingen ongedaan moest worden gemaakt.
Bolsonaro, een oud-militair, verliet Brazilië twee dagen voor Lula’s inauguratie en verblijft nog in de Verenigde Staten. Justitie in zijn vaderland onderzoekt of hij heeft aangezet tot de opstand, iets wat hij zelf ontkent. In een video betreurde Bolsonaro de "ongelooflijke" gebeurtenissen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Meer dan vijftig mensen zijn zaterdag gewond geraakt bij confrontaties tussen supporters en de politie voorafgaand aan de voetbalwedstrijd in de Duitse tweede divisie tussen Hertha BSC en koploper Schalke 04.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Door een lawine in Oostenrijk zijn drie Tsjechische skiërs om het leven gekomen, meldt de politie. Het totale dodental door lawines in de Oostenrijkse Alpen zaterdag komt daarmee op acht. Eerder op de dag vielen al vijf doden bij twee afzonderlijke incidenten in de regio Pongau, ten zuiden van Salzburg.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat landen minstens 1 miljard dollar (ruim 860 miljoen euro) bijdragen om permanent lid te worden van de nieuwe internationale vredesraad. Dat staat in een concepthandvest dat is ingezien door persbureau Bloomberg.
3 uur geledenTABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.
9 uur geledenANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
13 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
13 uur geleden