Lula verwijdert veertig militaire bewakers van bestormd paleis
BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft veertig militairen verwijderd die zijn presidentiële paleis hadden moeten bewaken toen de belangrijkste overheidsinstellingen in de hoofdstad Brasilia op 8 januari werden bestormd. Enkele dagen daarna zei Lula al dat aanhangers van oud-president Jair Bolsonaro in en rond de presidentiële staf de toegang van demonstranten tot zijn ambtswoning hebben vergemakkelijkt.
Het op 1 januari geïnstalleerde staatshoofd kondigde een grondig onderzoek aan naar de medeplichtige ‘bolsonarista's' in zijn werkomgeving. Dinsdag werd in de staatscourant bekendgemaakt dat veertig soldaten het Planalto-paleis niet langer mogen beveiligen. De president verzekerde vorige week dat elke "radicale bolsonarista" die nog voor de regering werkt wordt aangepakt.
Lula heeft ook kritiek op het leger in het algemeen, omdat het een kamp van Bolsonaro-aanhangers in de buurt van overheidsinstellingen in Brasilia ongemoeid liet terwijl ze schreeuwden dat de uitslag van de presidentsverkiezingen ongedaan moest worden gemaakt.
Bolsonaro, een oud-militair, verliet Brazilië twee dagen voor Lula’s inauguratie en verblijft nog in de Verenigde Staten. Justitie in zijn vaderland onderzoekt of hij heeft aangezet tot de opstand, iets wat hij zelf ontkent. In een video betreurde Bolsonaro de "ongelooflijke" gebeurtenissen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De FBI doet onderzoek naar twee verdachte voorwerpen die zaterdag buiten bij de woning van de burgemeester van New York, Zohran Mamdani, werden aangetroffen. Het zou volgens Amerikaanse media om geïmproviseerde explosieven gaan die tot ontploffing waren gebracht.
55 minuten geledenBEIROET (ANP) - Bij een gerichte Israëlische aanval op een appartement in een hotelgebouw in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn in de nacht van zaterdag op zondag minstens vier doden gevallen. Ook zouden er zeker tien gewonden zijn. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
4 uur geledenDOHA (ANP) - Iran heeft zaterdag tien ballistische raketten en twee kruisraketten afgevuurd op Qatar. Dat bericht het Qatarese ministerie van Defensie. Saudi-Arabië meldt dat het veertien drones heeft onderschept.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij "niet wil dat de Koerden betrokken raken bij de oorlog in Iran". Dat zei hij zaterdag aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen meereizende verslaggevers.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Niet de Verenigde Staten, maar Iran voerde een dodelijke raketaanval uit op een meisjesschool in het zuiden van Iran. Dat zegt president Donald Trump in antwoord op vragen van journalisten aanwezig in zijn regeringsvliegtuig. "Gebaseerd op wat ik heb gezien, is dat gedaan door Iran", aldus Trump aan boord van de Air Force One. "Zij zijn heel onnauwkeurig met hun munitie."
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
10 uur geleden