
Lula: Poetin kan misschien toch worden aangehouden in Rio
NEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inacio Lula da Silva is teruggekomen op de toezegging dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin niet zal worden opgepakt op de komende G20-top in Rio de Janeiro. "Ik weet niet of de Braziliaanse justitie hem zal aanhouden", erkende Lula in New Delhi. "Daar gaat de rechterlijke macht over, niet de regering."
Brazilië organiseert de G20-top volgend jaar. Het land heeft zich aangesloten bij het Internationaal Strafhof (ICC) en zou Poetin daarom moeten aanhouden als hij komt. Het hof in Den Haag heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Russische leider vanwege de oorlog in Oekraïne. Rusland zou illegaal kinderen uit bezette gebieden hebben gedeporteerd naar het eigen grondgebied.
De uitspraak van Lula is opmerkelijk, omdat hij eerder nog aangaf dat Poetin zich nergens zorgen over hoefde maken. Lula zei tegen een Indiaas nieuwsnetwerk dat de Russische president beslist niet gearresteerd zal worden zolang hij zelf president van Brazilië is. Ook andere leden van het ICC worstelen met de verplichting om de Russische leider over te dragen aan het internationale hof. In Zuid-Afrika ontstond daar dit jaar discussie over in aanloop naar de top van BRICS-landen. Poetin ging uiteindelijk niet naar dat topoverleg.
De Russische president sloeg ook de G20-top over die afgelopen weekend in New Delhi is gehouden, hoewel gastland India zich niet heeft aangesloten bij het ICC. Lula vroeg zich hardop af waarom zijn land eigenlijk wel lid is. "Ik wil weten waarom de VS, Rusland, India en China geen leden zijn en wij wel", zei hij. "Ik zeg niet dat ik het hof ga verlaten, alleen dat ik wil weten waarom we lid zijn."
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - In de nieuwe NAVO-norm die naar verwachting woensdag wordt afgesproken op de top zijn "geen opt-outs in wat voor vorm dan ook", zei de Belgische premier Bart de Wever bij aanvang van de topontmoeting in Den Haag. De opvatting van Spanje dat de verklaring ruimte biedt om minder militaire uitgaven te doen dan de afgesproken 3,5 procent, zolang de onderliggende doelen worden behaald, noemt hij een "interpretatie".
2 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Het Iraanse parlement heeft een voorstel goedgekeurd om de samenwerking op te schorten met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), een internationale toezichthouder. De Iraanse hoogste nationale veiligheidsraad (SNSC) moet het besluit ook nog goedkeuren, berichten Nournews en andere media.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-baas Mark Rutte zegt zich "geen zorgen" te maken over de houding van Spanje tijdens de top van de militaire alliantie in Den Haag. De regering in Madrid heeft eerder aangegeven het niet nodig te vinden om 5 procent aan defensie uit te geven om de NAVO-doelen te halen.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens secretaris-generaal Mark Rutte is de Amerikaanse president Donald Trump "volledig gecommitteerd" aan artikel 5 van de NAVO. Dat zei hij aan het begin van de tweede dag van de NAVO-top. Trump had onderweg naar Nederland twijfel gezaaid over zijn betrokkenheid bij het artikel dat bepaalt dat een aanval op een lidstaat geldt als een aanval op allen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte spreekt van een "transformationele" top aan het begin van de dag waarin lidstaten officieel afspreken om 5 procent van hun economie aan defensie uit te geven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance heeft uitgelegd hoe hij de internationale werkwijze van president Trump ziet. Hij gaf op een politiek diner in de staat Ohio een toelichting op de "Trump Doctrine".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vanuit Nederland uitgehaald naar media die berichten dat Iraanse nucleaire installaties niet volledig zijn verwoest door Amerikaanse bombardementen. Hij schreef in de nacht van dinsdag op woensdag op zijn platform Truth Social dat "nepnieuws CNN en de falende New York Times de handen ineen hebben geslagen om een van de meest succesvolle militaire aanvallen in de geschiedenis omlaag te halen".
2 uur geleden