Lula beveelt federale interventie na geweld Bolsonaro-aanhangers
SAO PAOLO (ANP/DPA/RTR) - President Luiz Inacio Lula da Silva heeft een "federale interventie" aangekondigd in Brasilia, waar boze aanhangers van oud-president Jair Bolsonaro het parlementsgebouw, het presidentiële paleis en het hooggerechtshof zijn binnengedrongen. De interventie, die onder meer inhoudt dat federale troepen de veiligheid in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia zullen waarborgen, geldt in ieder geval tot en met 31 januari.
Lula verordonneerde de interventie vanuit de staat Sao Paolo, waar hij voor een werkreis verblijft. Hij veroordeelde de aanvallen op de belangrijke overheidsgebouwen in Brasilia en noemde de daders "fascistische fanatiekelingen". En: "We zullen ontdekken wie deze vandalen zijn en ze zullen worden vervolgd met de volledige kracht van de wet", aldus de 77-jarige Lula vanuit de zuidoostelijke stad Araraquara, waar hij een regio bezoekt die getroffen is door ernstige overstromingen.
Ook zette Lula vraagtekens bij de veiligheid in en rond de belangrijke overheidsgebouwen in Brasilia, waar de militaire politie volgens hem haar werk niet heeft gedaan. "Er was onbekwaamheid, kwade wil en kwade trouw van de mensen die voor de beveiliging zorgen. Het is niet de eerste keer." De Braziliaanse procureur-generaal heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd voor het hoofd van de beveiliging in Brasilia, Anderson Torres. Eerder zondag meldde de lokale gouverneur op Twitter al dat Torres is ontslagen.
Florida
De Bolsonaro-aanhangers laten zich gelden in Brasilia omdat ze de beëdiging van de linkse president van een week geleden niet accepteren. Zelf heeft Bolsonaro sinds hij in oktober de verkiezingen verloor vrijwel niet meer van zich laten horen. Hij heeft de winnaar niet gefeliciteerd en nooit gezegd dat hij de uitslag erkent. Hij verblijft sinds 30 december in de Amerikaanse staat Florida.
Uit de hele wereld stromen inmiddels veroordelingen van het geweld door de Bolonaro-aanhangers binnen, onder meer uit Mexico, Chili, de VS en de EU. Bolsonaro, die sinds 30 december in de Amerikaanse staat Florida verblijft, heeft zich nog niet uitgesproken over de bestormingen in Brasilia.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Bij een gerichte Israëlische aanval op een appartement in een hotelgebouw in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn in de nacht van zaterdag op zondag minstens vier doden gevallen. Ook zouden er zeker tien gewonden zijn. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
8 minuten geledenDOHA (ANP) - Iran heeft zaterdag tien ballistische raketten en twee kruisraketten afgevuurd op Qatar. Dat bericht het Qatarese ministerie van Defensie. Saudi-Arabië meldt dat het veertien drones heeft onderschept.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij "niet wil dat de Koerden betrokken raken bij de oorlog in Iran". Dat zei hij zaterdag aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen meereizende verslaggevers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Niet de Verenigde Staten, maar Iran voerde een dodelijke raketaanval uit op een meisjesschool in het zuiden van Iran. Dat zegt president Donald Trump in antwoord op vragen van journalisten aanwezig in zijn regeringsvliegtuig. "Gebaseerd op wat ik heb gezien, is dat gedaan door Iran", aldus Trump aan boord van de Air Force One. "Zij zijn heel onnauwkeurig met hun munitie."
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De expertsraad die een nieuwe opperste leider voor Iran moet kiezen, zal binnen een dag samenkomen om tot dat besluit te komen. Dat meldt ayatollah Hossein Mozafari, die deel uitmaakt van de 88-koppige raad van theologen en geestelijken.
6 uur geleden