Lula beveelt federale interventie na geweld Bolsonaro-aanhangers
SAO PAOLO (ANP/DPA/RTR) - President Luiz Inacio Lula da Silva heeft een "federale interventie" aangekondigd in Brasilia, waar boze aanhangers van oud-president Jair Bolsonaro het parlementsgebouw, het presidentiële paleis en het hooggerechtshof zijn binnengedrongen. De interventie, die onder meer inhoudt dat federale troepen de veiligheid in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia zullen waarborgen, geldt in ieder geval tot en met 31 januari.
Lula verordonneerde de interventie vanuit de staat Sao Paolo, waar hij voor een werkreis verblijft. Hij veroordeelde de aanvallen op de belangrijke overheidsgebouwen in Brasilia en noemde de daders "fascistische fanatiekelingen". En: "We zullen ontdekken wie deze vandalen zijn en ze zullen worden vervolgd met de volledige kracht van de wet", aldus de 77-jarige Lula vanuit de zuidoostelijke stad Araraquara, waar hij een regio bezoekt die getroffen is door ernstige overstromingen.
Ook zette Lula vraagtekens bij de veiligheid in en rond de belangrijke overheidsgebouwen in Brasilia, waar de militaire politie volgens hem haar werk niet heeft gedaan. "Er was onbekwaamheid, kwade wil en kwade trouw van de mensen die voor de beveiliging zorgen. Het is niet de eerste keer." De Braziliaanse procureur-generaal heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd voor het hoofd van de beveiliging in Brasilia, Anderson Torres. Eerder zondag meldde de lokale gouverneur op Twitter al dat Torres is ontslagen.
Florida
De Bolsonaro-aanhangers laten zich gelden in Brasilia omdat ze de beëdiging van de linkse president van een week geleden niet accepteren. Zelf heeft Bolsonaro sinds hij in oktober de verkiezingen verloor vrijwel niet meer van zich laten horen. Hij heeft de winnaar niet gefeliciteerd en nooit gezegd dat hij de uitslag erkent. Hij verblijft sinds 30 december in de Amerikaanse staat Florida.
Uit de hele wereld stromen inmiddels veroordelingen van het geweld door de Bolonaro-aanhangers binnen, onder meer uit Mexico, Chili, de VS en de EU. Bolsonaro, die sinds 30 december in de Amerikaanse staat Florida verblijft, heeft zich nog niet uitgesproken over de bestormingen in Brasilia.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat meldt de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op gezag van Amerikaanse functionarissen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
13 uur geleden