Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lula beveelt federale interventie na geweld Bolsonaro-aanhangers

Lula beveelt federale interventie na geweld Bolsonaro-aanhangers

SAO PAOLO (ANP/DPA/RTR) - President Luiz Inacio Lula da Silva heeft een "federale interventie" aangekondigd in Brasilia, waar boze aanhangers van oud-president Jair Bolsonaro het parlementsgebouw, het presidentiële paleis en het hooggerechtshof zijn binnengedrongen. De interventie, die onder meer inhoudt dat federale troepen de veiligheid in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia zullen waarborgen, geldt in ieder geval tot en met 31 januari.

Lula verordonneerde de interventie vanuit de staat Sao Paolo, waar hij voor een werkreis verblijft. Hij veroordeelde de aanvallen op de belangrijke overheidsgebouwen in Brasilia en noemde de daders "fascistische fanatiekelingen". En: "We zullen ontdekken wie deze vandalen zijn en ze zullen worden vervolgd met de volledige kracht van de wet", aldus de 77-jarige Lula vanuit de zuidoostelijke stad Araraquara, waar hij een regio bezoekt die getroffen is door ernstige overstromingen.

Ook zette Lula vraagtekens bij de veiligheid in en rond de belangrijke overheidsgebouwen in Brasilia, waar de militaire politie volgens hem haar werk niet heeft gedaan. "Er was onbekwaamheid, kwade wil en kwade trouw van de mensen die voor de beveiliging zorgen. Het is niet de eerste keer." De Braziliaanse procureur-generaal heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd voor het hoofd van de beveiliging in Brasilia, Anderson Torres. Eerder zondag meldde de lokale gouverneur op Twitter al dat Torres is ontslagen.

Florida

De Bolsonaro-aanhangers laten zich gelden in Brasilia omdat ze de beëdiging van de linkse president van een week geleden niet accepteren. Zelf heeft Bolsonaro sinds hij in oktober de verkiezingen verloor vrijwel niet meer van zich laten horen. Hij heeft de winnaar niet gefeliciteerd en nooit gezegd dat hij de uitslag erkent. Hij verblijft sinds 30 december in de Amerikaanse staat Florida.

Uit de hele wereld stromen inmiddels veroordelingen van het geweld door de Bolonaro-aanhangers binnen, onder meer uit Mexico, Chili, de VS en de EU. Bolsonaro, die sinds 30 december in de Amerikaanse staat Florida verblijft, heeft zich nog niet uitgesproken over de bestormingen in Brasilia.

Meer uit Buitenland

Cuba bevestigt in overleg te zijn met VS over mogelijke deal

HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.

12 minuten geleden
Brussel peinst niet over verzachting EU-sancties tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en de Europese Raad peinzen er niet over de EU-sancties tegen Rusland te verzachten. Dat hebben ze vrijdag benadrukt in reactie op het eenzijdige Amerikaanse besluit om sancties op Russische olie-export op te heffen. "Het besluit brengt de Europese veiligheid in gevaar", schrijft voorzitter van de EU-leiders António Costa op X.

14 minuten geleden
Franse militair kwam om het leven door Iraanse drone

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse militair die om het leven kwam in Iraaks-Koerdistan, werd gedood door een Iraanse Shahed-drone, meldt kolonel François-Xavier de la Chesnais. Bij de aanval donderdagavond raakten meerdere andere Franse militairen gewond.

32 minuten geleden
Bolsonaro opnieuw opgenomen in ziekenhuis

SÃO PAULO (ANP) - Oud-president van Brazilië Jair Bolsonaro is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt zijn zoon Flávio Bolsonaro op X. De oud-leider werd van zijn cel overgebracht naar een medische instelling voor opname, naar verluidt omdat hij rillingen had en veel moest overgeven.

48 minuten geleden
Turks schip is met toestemming Iran Straat van Hormuz gepasseerd

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat eigendom is van een Turkse onderneming is met toestemming van Iran de Straat van Hormuz gepasseerd. De Turkse minister van Transport Abdulkadir Uraloglu heeft dit bekendgemaakt. Volgens hem zijn nu nog veertien schepen die Turks eigendom zijn ingesloten in de Perzische Golf, ten noorden van de zeestraat.

1 uur geleden
VN-chef in Beiroet voor 'solidariteitsbezoek'

BEIROET (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, is op bezoek in Libanon. "Ik ben zojuist geland in Beiroet, voor een solidariteitsbezoek aan de bevolking van Libanon", schrijft hij op X. "Zij hebben niet gekozen voor deze oorlog", benadrukt hij. "Ze zijn erin meegesleurd."

1 uur geleden
Merz bekritiseert Amerikaanse sanctieverlichting voor Rusland

ANDØYA (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse besluit om de sancties tegen Rusland te verlichten. Volgens Merz is dat een "verkeerde" beslissing, om welke reden die dan ook genomen is.

1 uur geleden