Luijten loopt 'in een roes' naar olympische marathonlimiet
AMSTERDAM (ANP) - Als jonge atlete durfde Anne Luijten niet eens te denken aan de Olympische Spelen. "Die lagen niet binnen mijn bereik", dacht ik altijd. Tot zondag in de marathon van Amsterdam, waar de 29-jarige Arnhemse hardloopster ruim vier minuten sneller liep dan ooit op de 42,195 kilometer en met een dik persoonlijk record van 2.26.36 onder de limiet dook voor de Olympische Spelen van 2024 in Parijs.
"Ik liep deze wedstrijd in een soort roes, alsof ik in een andere wereld was", vertelde ze na haar opzienbarende prestatie. "Die laatste kilometers waren zo zwaar, ik ging zo kapot. Ik durfde niet te geloven dat ik het zou halen. Ik had het geluk dat mijn 'haas' (gangmaker) Niels Esmeijer de hele wedstrijd bij me bleef, want hij gaf me steeds de tussentijden door en riep constant dat ik tien seconden onder de limiet zat. Zelf had ik dat schema met al die tijden op de rug van mijn hand geschreven, maar ik had niet de puf ernaar te kijken."
Luijten ging naar eigen zeggen kapot in de slotfase, maar het was aan haar tempo niet te merken. Ze liep het tweede deel van de marathon zelfs harder dan de eerste helft. Tot zo'n zogeheten 'negative split' zijn doorgaans alleen atleten in topvorm in staat. "Ik heb wel harder getraind dan ooit en kon vertrouwen op een goede voorbereiding, maar de marathon is onvoorspelbaar. Twee weken geleden voelde ik ineens een pijntje in mijn knie en vorige week kreeg ik keelpijn, dus de onzekerheid sloop er wel in."
Parijs
Het waren zorgen om niks. Luijten volgde vanaf de eerste kilometer strak het schema van de olympische limiet (2.26.50). Jill Holterman kon haar lang bijhouden, maar moest na 25 kilometer afhaken. "Op de terugweg langs de Amstel viel er een regenbui en stond er ook wat wind tegen, toen kreeg ik het zwaar. Maar zodra we de wijk Overamstel inliepen, luwde de wind en ging ik me beter voelen. Toch was het op het eind nog spannend of ik het zou halen, want heel veel speling was er niet in de tijd."
Luijten liet zich na de finish in het Olympisch Stadion geëmotioneerd bejubelen door haar familie met het finishlint om haar schouders. 'Ticket to Paris' stond daarop. "Nou, ik ben er nog niet. Sifan Hassan heeft al de limiet en ik verwacht dat Nienke Brinkman zich ook zal plaatsen. Dat derde ticket is nu voor mij, maar Jill Holterman en Andrea Deelstra zijn supersterk en zeker ook nog in de race. Het liefst loop ik geen marathon meer tot Parijs, maar als een van die twee onder mijn tijd gaat, zal ik toch weer moeten."
Meer uit Sport
PARIJS (ANP) - Jesper de Jong staat voor het eerst in de vierde ronde van Roland Garros. De 25-jarige tennisser stuntte vrijdag in de derde ronde door de als dertiende geplaatste Rus Karen Chatsjanov (30) in vijf sets te verslaan: 7-5 5-7 6-2 6-7 (2) 6-2. De Jong treft de winnaar van de partij tussen de Duitser Alexander Zverev en de Fransman Quentin Halys.
1 uur geledenPIANI DI PEZZÈ (ANP) - Sepp Kuss heeft de negentiende etappe in de Giro d'Italia gewonnen. De Amerikaan van Visma - Lease a Bike kwam solo over de finish van de koninginnenrit van de eerste grote ronde van het seizoen die zondag in Rome eindigt.
4 uur geledenCHATEAU-GONTIER-SUR-MAYENNE (ANP) - Wielrenner Olav Kooij heeft niet lang op zijn eerste ritzege bij zijn nieuwe ploeg hoeven wachten. De Nederlandse sprinter van Decathlon CMA CGM won de tweede rit in de vierdaagse koers Boucles de la Mayenne.
4 uur geledenFELTRE (ANP/BELGA) - Wielrenner Jhonatan Narváez is vrijdag tijdens de negentiende etappe van de Ronde van Italië afgestapt. De Ecuadoraan van UAE Team Emirates staakte de strijd nadat hij bij de wedstrijddokter was geweest.
8 uur geledenFELTRE (ANP/BELGA) - Wielrenner Michael Valgren gaat vrijdag niet meer van start in de Ronde van Italië. De Deen, die woensdag nog de zeventiende etappe won, stapt net als zijn Britse ploeggenoot James Shaw af. Dat gebeurt om sportieve redenen, meldt hun ploeg EF Education-EasyPost.
11 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Het avontuur van de Nederlandse basketbalster Emese Hof bij Minnesota Lynx heeft maar kort geduurd. Een kleine maand nadat ze was vastgelegd door de club die uitkomt in de WNBA, de hoogste Amerikaanse basketbalcompetitie voor vrouwen, is haar contract alweer ontbonden. Dat staat op de site van Minnesota Lynx.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - Luke Littler heeft voor de tweede keer de Premier League of Darts gewonnen. De 19-jarige Engelse wereldkampioen versloeg in een finale van hoog niveau zijn landgenoot Luke Humphries met 11-10 in legs.
23 uur geleden