Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luijten loopt 'in een roes' naar olympische marathonlimiet

Luijten loopt 'in een roes' naar olympische marathonlimiet

AMSTERDAM (ANP) - Als jonge atlete durfde Anne Luijten niet eens te denken aan de Olympische Spelen. "Die lagen niet binnen mijn bereik", dacht ik altijd. Tot zondag in de marathon van Amsterdam, waar de 29-jarige Arnhemse hardloopster ruim vier minuten sneller liep dan ooit op de 42,195 kilometer en met een dik persoonlijk record van 2.26.36 onder de limiet dook voor de Olympische Spelen van 2024 in Parijs.

"Ik liep deze wedstrijd in een soort roes, alsof ik in een andere wereld was", vertelde ze na haar opzienbarende prestatie. "Die laatste kilometers waren zo zwaar, ik ging zo kapot. Ik durfde niet te geloven dat ik het zou halen. Ik had het geluk dat mijn 'haas' (gangmaker) Niels Esmeijer de hele wedstrijd bij me bleef, want hij gaf me steeds de tussentijden door en riep constant dat ik tien seconden onder de limiet zat. Zelf had ik dat schema met al die tijden op de rug van mijn hand geschreven, maar ik had niet de puf ernaar te kijken."

Luijten ging naar eigen zeggen kapot in de slotfase, maar het was aan haar tempo niet te merken. Ze liep het tweede deel van de marathon zelfs harder dan de eerste helft. Tot zo'n zogeheten 'negative split' zijn doorgaans alleen atleten in topvorm in staat. "Ik heb wel harder getraind dan ooit en kon vertrouwen op een goede voorbereiding, maar de marathon is onvoorspelbaar. Twee weken geleden voelde ik ineens een pijntje in mijn knie en vorige week kreeg ik keelpijn, dus de onzekerheid sloop er wel in."

Parijs

Het waren zorgen om niks. Luijten volgde vanaf de eerste kilometer strak het schema van de olympische limiet (2.26.50). Jill Holterman kon haar lang bijhouden, maar moest na 25 kilometer afhaken. "Op de terugweg langs de Amstel viel er een regenbui en stond er ook wat wind tegen, toen kreeg ik het zwaar. Maar zodra we de wijk Overamstel inliepen, luwde de wind en ging ik me beter voelen. Toch was het op het eind nog spannend of ik het zou halen, want heel veel speling was er niet in de tijd."

Luijten liet zich na de finish in het Olympisch Stadion geëmotioneerd bejubelen door haar familie met het finishlint om haar schouders. 'Ticket to Paris' stond daarop. "Nou, ik ben er nog niet. Sifan Hassan heeft al de limiet en ik verwacht dat Nienke Brinkman zich ook zal plaatsen. Dat derde ticket is nu voor mij, maar Jill Holterman en Andrea Deelstra zijn supersterk en zeker ook nog in de race. Het liefst loop ik geen marathon meer tot Parijs, maar als een van die twee onder mijn tijd gaat, zal ik toch weer moeten."

Meer uit Sport

Voetbalsters beginnen WK-kwalificatie met gelijkspel in Polen

GDANSK (ANP) - De Nederlandse voetbalsters zijn de kwalificatie voor het WK voetbal van 2027 begonnen met een gelijkspel tegen Polen. In Gdansk gaf de ploeg van bondscoach Arjan Veurink een voorsprong uit handen en eindigde het duel in 2-2.

4 uur geleden
Profar na bericht over doping uit basis Nederlands honkbalteam

SARASOTA (ANP) - Honkbalinternational Jurickson Profar (33) is uit de opstelling van het Nederlands team gehaald vanwege berichten over een positieve dopingtest. De outfielder van Atlanta Braves stond al in de basis bij een oefenduel dat het Koninkrijksteam op dinsdag speelt tegen Baltimore Orioles.

4 uur geleden
Honkbalinternational Profar in aanloop naar WBC positief getest

ATLANTA (ANP) - Honkbalinternational Jurickson Profar (33) is opnieuw positief getest op prestatieverhogende middelen. Dat melden verschillende Amerikaanse media op basis van een bericht van ESPN. De outfielder van Atlanta Braves en het Koninkrijksteam hangt een schorsing van 162 wedstrijden boven het hoofd. Profar is met Nederland in voorbereiding op de World Baseball Classic.

5 uur geleden
Paralympiërs gehinderd in reis naar Milaan door oorlog Iran

MILAAN (ANP) - Sommige deelnemers aan de Paralympische Winterspelen ondervinden hinder bij hun reis naar Milaan en Cortina d'Ampezzo vanwege de sluiting van het luchtruim in het Midden-Oosten. Dat blijkt uit een verklaring van het Internationaal Paralympisch Comité (IPC). Door de oorlog in Iran en Iraanse aanvallen op omliggende landen is het luchtruim boven Iran, diverse Golfstaten en elders in het Midden-Oosten gesloten.

14 uur geleden
Petit en Kampschreur vlaggendragers voor Paralympische Spelen

PAPENDAL (ANP) - Claire Petit en Jeroen Kampschreur zijn op 6 maart de vlaggendragers voor Nederland tijdens de openingsceremonie in Verona van de Paralympische Spelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo.

15 uur geleden
Tennisser Griekspoor kan Dubai nog niet uit door oorlog Iran

DUBAI (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor zit nog altijd in Dubai nadat hij daar de finale van het ATP-toernooi had bereikt. Door de oorlog in Iran en de aanvallen van Iran op omliggende landen, waaronder de Verenigde Arabische Emiraten, gaan er geen vluchten vanaf het vliegveld van Dubai. "We krijgen er wel wat van mee", zegt zijn coach Marc Dijkhuizen tegen het ANP. Dijkhuizen zit samen met Griekspoor en diens broer Scott nog altijd in het spelershotel, op enkele kilometers afstand van het vliegveld.

1 dag geleden
Smits keert na gemist EK handbal terug in selectie Golden League

ARNHEM (ANP) - Handbalinternational Kay Smits is door bondscoach Staffan Olsson opgeroepen voor de Golden League. Dat toernooi, waaraan verder Noorwegen, Denemarken en de Verenigde Staten meedoen, wordt van donderdag 19 tot en met zondag 22 maart in Denemarken gespeeld.

1 dag geleden