Luid protest in Yangon tegen militaire coup Myanmar
YANGON (ANP/RTR) - In Myanmar wordt met veel lawaai geprotesteerd tegen de militaire staatsgreep van maandag. In Yangon, de grootste stad van het land, slaan demonstranten met lepels op pannen en toeteren mensen met de claxon van hun auto om hun onvrede te uiten over de gang van zaken.
Op sociale media worden veel beelden gedeeld van het protest. De geluiden zijn door de hele stad te horen.
Dinsdagochtend riep een actiegroep al op tot burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de militaire junta. Dat is het opzettelijk overtreden van wetten of regels uit onvrede over die regels. Dit gebeurt meestal geweldloos.
Onvermijdelijk
De machtsovername was onvermijdelijk en "daarom moesten we ervoor kiezen", zei de opperbevelhebber, generaal Min Aung Hlaing op de facebookpagina van het leger. Het regime heeft voor een jaar de noodtoestand uitgeroepen.
De gewapende etnische groepen in het land veroordeelden de staatsgreep, die volgens hen het vredesproces in gevaar brengen. Verschillende rebellengroepen controleren ongeveer een derde van het grondgebied van Myanmar. Sommige groeperingen strijden al decennia voor meer autonomie. Het leger heeft maandag wel een verlenging van een wapenstilstand aangekondigd tot eind februari om ruimte te geven aan verdere gesprekken. Rebellengroepen hebben daar sceptisch op gereageerd.
Het leger greep de macht in de nasleep van de verkiezingen van november. Toen boekte de NLD-partij van Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi een monsterzege. De aan het leger gelieerde USDP behaalde juist een teleurstellend resultaat, waarna de militairen klaagden over fraude.
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
31 minuten geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
36 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - Jemenitische strijdkrachten van de internationaal erkende regering hebben aanvallen uitgevoerd op de Houthi's in de hoofdstad Sanaa en de noordelijke provincie Saada. Dat meldde een woordvoerder van de strijdkrachten in de nacht van zaterdag op zondag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben twee leden van de Iraanse delegatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het land uitgezet. Ze waren ondanks een bevel om te vertrekken in de VS gebleven, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft zaterdag geprobeerd de leider van Hamas in Gaza te doden met een luchtaanval op een appartement. Volgens lokale functionarissen stierven vijf mensen door de aanval. Het is onduidelijk of Hamaskopstuk Ali al-Amoudi nog leeft.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Indiase piloot van het flydubai-toestel dat woensdag een noodlanding maakte, uitgenodigd voor een bezoek aan Israël. Hij wil Smit Machchhar ontvangen als eregast.
10 uur geledenRIGA (ANP/RTR) - In Letland heeft de partij van premier Andris Kulbergs volgens exitpolls de verkiezingen gewonnen met een onverwacht ruime marge. De verkiezingen stonden voor een belangrijk deel in het teken van waarschuwingen voor mogelijke Russische agressie.
11 uur geleden