Luid protest in Yangon tegen militaire coup Myanmar
YANGON (ANP/RTR) - In Myanmar wordt met veel lawaai geprotesteerd tegen de militaire staatsgreep van maandag. In Yangon, de grootste stad van het land, slaan demonstranten met lepels op pannen en toeteren mensen met de claxon van hun auto om hun onvrede te uiten over de gang van zaken.
Op sociale media worden veel beelden gedeeld van het protest. De geluiden zijn door de hele stad te horen.
Dinsdagochtend riep een actiegroep al op tot burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de militaire junta. Dat is het opzettelijk overtreden van wetten of regels uit onvrede over die regels. Dit gebeurt meestal geweldloos.
Onvermijdelijk
De machtsovername was onvermijdelijk en "daarom moesten we ervoor kiezen", zei de opperbevelhebber, generaal Min Aung Hlaing op de facebookpagina van het leger. Het regime heeft voor een jaar de noodtoestand uitgeroepen.
De gewapende etnische groepen in het land veroordeelden de staatsgreep, die volgens hen het vredesproces in gevaar brengen. Verschillende rebellengroepen controleren ongeveer een derde van het grondgebied van Myanmar. Sommige groeperingen strijden al decennia voor meer autonomie. Het leger heeft maandag wel een verlenging van een wapenstilstand aangekondigd tot eind februari om ruimte te geven aan verdere gesprekken. Rebellengroepen hebben daar sceptisch op gereageerd.
Het leger greep de macht in de nasleep van de verkiezingen van november. Toen boekte de NLD-partij van Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi een monsterzege. De aan het leger gelieerde USDP behaalde juist een teleurstellend resultaat, waarna de militairen klaagden over fraude.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Bij een protest van Palestine Action zijn in Londen zaterdag 325 arrestaties verricht, meldt de Britse politie. Zaterdagavond werden nog 139 arrestaties gemeld. De pro-Palestijnse organisatie is verboden in het Verenigd Koninkrijk en wordt aangemerkt als terroristisch.
25 minuten geledenKYIV (ANP) - De energie-infrastructuur van vier Oekraïense regio's is in de nacht van zaterdag op zondag aangevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem waren de aanvallen gericht op het verstoren van de levering van elektriciteit aan woningen. "Honderdduizenden gezinnen zitten momenteel nog zonder stroom", aldus Zelensky.
48 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse politie is nog steeds aanwezig in Frankfurt, waar zaterdagavond laat rellen uitbraken. De situatie in het centrum kalmeerde volgens Bild pas rond 03.00 uur. Een woordvoerder van de politie meldt dat de schade aanzienlijk is, maar nog niet in kaart kan worden gebracht.
2 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - De Boliviaanse president Rodrigo Paz heeft zaterdag de noodtoestand afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de droogtes en overstromingen als gevolg van "el Súper Niño". De maatregel maakt het mogelijk om meer economische middelen en hulpdiensten in te zetten in de kritieke gebieden.
7 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat de Verenigde Staten nog één of twee doelen in Iran moeten "aanpakken", met name de berg Kolang, waarvan wordt vermoed dat daar een nucleair complex is gevestigd. Dat zei hij in gesprek met journalisten in zijn resort Mar-a-Lago.
7 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Amerikaanse federale rechter heeft zaterdag een aanklacht wegens smaad van de Amerikaanse president Donald Trump tegen The Wall Street Journal afgewezen. De aanklacht had betrekking op een artikel waarin hem een brief in de vorm van een naakte vrouw werd toegeschreven die hij in 2003 aan zedendelinquent Jeffrey Epstein zou hebben geschreven.
8 uur geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De naar de Verenigde Staten gevluchte Flávio Bolsonaro kan zolang blijven als hij wil. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag gezegd.
8 uur geleden