Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luid protest in Yangon tegen militaire coup Myanmar

Luid protest in Yangon tegen militaire coup Myanmar

YANGON (ANP/RTR) - In Myanmar wordt met veel lawaai geprotesteerd tegen de militaire staatsgreep van maandag. In Yangon, de grootste stad van het land, slaan demonstranten met lepels op pannen en toeteren mensen met de claxon van hun auto om hun onvrede te uiten over de gang van zaken.

Op sociale media worden veel beelden gedeeld van het protest. De geluiden zijn door de hele stad te horen.

Dinsdagochtend riep een actiegroep al op tot burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de militaire junta. Dat is het opzettelijk overtreden van wetten of regels uit onvrede over die regels. Dit gebeurt meestal geweldloos.

Onvermijdelijk

De machtsovername was onvermijdelijk en "daarom moesten we ervoor kiezen", zei de opperbevelhebber, generaal Min Aung Hlaing op de facebookpagina van het leger. Het regime heeft voor een jaar de noodtoestand uitgeroepen.

De gewapende etnische groepen in het land veroordeelden de staatsgreep, die volgens hen het vredesproces in gevaar brengen. Verschillende rebellengroepen controleren ongeveer een derde van het grondgebied van Myanmar. Sommige groeperingen strijden al decennia voor meer autonomie. Het leger heeft maandag wel een verlenging van een wapenstilstand aangekondigd tot eind februari om ruimte te geven aan verdere gesprekken. Rebellengroepen hebben daar sceptisch op gereageerd.

Het leger greep de macht in de nasleep van de verkiezingen van november. Toen boekte de NLD-partij van Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi een monsterzege. De aan het leger gelieerde USDP behaalde juist een teleurstellend resultaat, waarna de militairen klaagden over fraude.

Meer uit Buitenland

Suriname en Venezuela versterken relatie tijdens bezoek Rodríguez

PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.

18 minuten geleden
Trump staat stil bij 9/11: wereld zal nooit meer hetzelfde zijn

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.

28 minuten geleden
Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

2 uur geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

2 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

3 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

4 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

4 uur geleden