Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luchtvervuiling kost jaarlijks nog 307.000 Europeanen het leven

Luchtvervuiling kost jaarlijks nog 307.000 Europeanen het leven

KOPENHAGEN (ANP) - Het aantal mensen in de Europese Unie dat vroegtijdig sterft door luchtvervuiling neemt af. Maar nog altijd telde het Europees Milieuagentschap EEA in 2019 307.000 sterfgevallen. De organisatie maakte maandag bekend dat dit een daling van 10 procent betekent ten opzichte van 2018. Maar als de EU-lidstaten de nieuwe richtlijnen van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO voor de luchtkwaliteit invoeren, kan de daling in de toekomst nog veel groter zijn, benadrukt het agentschap.

Luchtvervuiling is volgens het in Kopenhagen gevestigde EEA de grootste milieudreiging voor de gezondheid van mensen. Het gaat daarbij vooral om vervuiling van de lucht met fijnstof. Jaarlijks sterven wereldwijd zeven miljoen mensen aan de gevolgen van luchtvervuiling.

De WHO scherpte eind september haar richtlijnen voor luchtkwaliteit aan, voor het eerst sinds 2005. Blootstelling aan schadelijke stoffen in de lucht kan leiden tot longkanker, hartziekten en andere aandoeningen. De WHO zei dat er nieuw bewijs is dat luchtvervuiling ook al op lagere concentratieniveaus schadelijk is dan eerder werd gedacht. Zij stelde daarom vrijwel al haar richtlijnen voor vervuilende stoffen naar beneden bij.

Het aantal sterfgevallen in de 27 lidstaten van de EU als gevolg van fijnstof werd in 2018 nog geschat op 346.000. Begin jaren negentig leidde luchtvervuiling zelfs nog tot bijna een miljoen vroegtijdige sterfgevallen. Volgens het EEA zou bij invoering van de nieuwe WHO-richtlijnen het aantal sterfgevallen uit 2019 nog eens kunnen worden gehalveerd.

In 2019 vielen binnen de Europese Unie de meeste doden door fijnstof in Duitsland: 53.800. Daarna volgden Italië met 49.900 doden en Frankrijk met 29.800 sterfgevallen. Per hoofd van de bevolking stierven in Polen de meeste mensen aan luchtvervuiling.

Het EEA registreert ook vroegtijdige sterfgevallen die verband houden met twee andere belangrijke vervuilende stoffen: stikstofdioxide en ozon. Maar het zegt die niet mee te tellen in haar totale dodental om dubbeltelling te voorkomen. Het aantal sterfgevallen als gevolg van stikstofdioxide daalde tussen 2018 en 2019 met een kwart, tot circa 40.000. Het aantal dodelijke slachtoffers door ozon daalde in 2019 met 13 procent, tot 16.800 doden.

Meer uit Buitenland

Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai veroordeeld tot 20 jaar cel

HONG KONG (ANP) - Jimmy ‍Lai, mediamagnaat uit Hong Kong, is maandag tot 20 jaar cel veroordeeld voor samenzwering met buitenlandse mogendheden en de publicatie van opruiend materiaal.

54 minuten geleden
Cuba binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen

HAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft zondag buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gewaarschuwd dat het land binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen zit. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE.

1 uur geleden
EU-chef Von der Leyen blij met winst Seguro in Portugal

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".

3 uur geleden
Venezuela laat prominente oppositieleden vrij

CARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa en de prominente advocaat Perkins Rocha zijn vrijgelaten uit de gevangenis, melden hun families in afzonderlijke verklaringen. Het zijn de recentste vrijlatingen van hooggeplaatste personen door de regering in Caracas, die onder Amerikaanse druk staat om politieke gevangenen vrij te laten.

6 uur geleden
Seguro verslaat uiterst rechtse Ventura in Portugese verkiezingen

LISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.

7 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël wil controle over Westoever vergroten

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.

8 uur geleden
Iran veroordeelt Nobelprijswinnares Mohammadi opnieuw

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.

10 uur geleden