Luchtvaartorganisatie IATA: 4,7 miljard passagiers in 2024
GENÈVE (ANP) - De wereldwijde luchtvaartindustrie zal volgend jaar naar verwachting een recordaantal van 4,7 miljard passagiers vervoeren. Dat stelt de internationale luchtvaartorganisatie IATA. Daarmee zou het oude record van 4,5 miljard passagiers uit 2019, het jaar voor de coronapandemie, worden verbroken.
IATA verwacht verder dat de winstgevendheid van de luchtvaart dit jaar aanzienlijk hoger zal uitvallen dan eerder verwacht. De organisatie voorziet nu een totale nettowinst voor de sector van 23,3 miljard dollar. In juni werd hier nog gerekend op 9,8 miljard dollar. De luchtvaart profiteert van een sterke vraag naar vliegreizen en hogere ticketprijzen. In 2024 zou de winst dan moeten stijgen tot 25,7 miljard dollar, aldus IATA.
De omzet van de commerciële luchtvaart zou dit jaar moeten uitkomen op 896 miljard dollar. Voor volgend jaar wordt dan een verdere groei naar 964 miljard dollar voorspeld door IATA. Bij de organisatie zijn ongeveer driehonderd maatschappijen aangesloten.
Passagiersverkeer
De groei komt volledig voor rekening van passagiersverkeer, want de inkomsten uit vrachtvervoer staan wel onder druk door de gedaalde tarieven en zwakkere wereldhandel. Daar wordt voor dit jaar nu op bijna 135 miljard dollar aan omzet verwacht en volgend jaar 110 miljard dollar. De omzet bij vrachtvervoer door de lucht piekte in 2021 nog op 210 miljard dollar.
IATA zegt wel dat luchtvaartmaatschappijen kampen met hogere kredietkosten door de gestegen rentes. Ook liggen de brandstofprijzen hoog. Verder wijst de organisatie op de lage winstmarges in de luchtvaart.
Moderniseren
Om aan de sterke vraag te voldoen en vloten te moderniseren hebben maatschappijen grote orders geplaatst bij de vliegtuigbouwers Airbus en Boeing. Daardoor zijn de wachttijden voor nieuwe vliegtuigen wel toegenomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
9 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
12 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
16 uur geleden