
Luchtvaartmaatschappijen dalen op beurzen door sluiting Heathrow
AMSTERDAM (ANP) - De Europese luchtvaartmaatschappijen stonden vrijdag onder druk op de aandelenmarkten. De Londense luchthaven Heathrow blijft de hele dag dicht door een grote stroomstoring als gevolg van een brand in een nabijgelegen transformatorstation. Heathrow is de drukste luchthaven van West-Europa en de sluiting zorgt voor grote verstoringen van het internationale vliegverkeer.
In Londen verloor IAG bijna 4 procent. Luchtvaartmaatschappij British Airways, onderdeel van IAG, waarschuwde voor een aanzienlijke impact van de sluiting van Heathrow. Air France-KLM zakte meer dan 3 procent in Amsterdam en in Frankfurt daalde Lufthansa 2,8 procent.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 912,23 punten. De MidKap verloor 1,2 procent tot 872,36 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 0,9 procent.
Dreigende handelsoorlog
De onzekerheid over de gevolgen van een dreigende handelsoorlog met de Verenigde Staten bleef ook boven de markten hangen. In Nederland meldde het statistiekbureau CBS daarnaast dat het consumentenvertrouwen in maart voor de zesde maand op rij is afgenomen. Consumenten waren negatiever over de economie en minder bereid om grote aankopen te doen.
Betaalbedrijf Adyen, zorgtechnologieconcern Philips en de chipbedrijven ASMI en Besi stonden onderaan in de AEX, met verliezen rond de 2 procent. Telecomconcern KPN en techinvesteerder Prosus waren de enige stijgers, met winsten tot 0,6 procent. Prosus zakte een dag eerder nog ruim 6 procent door een fors koersverlies van het Chinese Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is.
Douglas
In de MidKap voerde Alfen de schaarse stijgers aan, met een winst van 1,6 procent. De laadpalenmaker werd door ING op de kooplijst gezet.
Douglas kelderde 23 procent in Frankfurt na een winstalarm. De Duitse cosmetica- en parfumketen merkt dat minder mensen de winkels en webshop bezoeken. Dat komt volgens het bedrijf door het afnemende consumentenvertrouwen als gevolg van de toegenomen economische en politieke onzekerheid. Investeerder CVC, de eigenaar van Douglas, zakte 3,7 procent in Amsterdam.
Deutsche Post zakte ruim 2 procent na resultaten van branchegenoot FedEx. De Amerikaanse pakketvervoerder verlaagde zijn verwachtingen voor het huidige boekjaar. Door de economische onzekerheid is er minder vraag van consumenten en bedrijven voor het versturen van pakketten via het Amerikaanse bedrijf.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
17 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
18 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
19 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
20 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
20 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
21 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
22 uur geleden