Luchtvaartbranche klaagt over 'overdreven' reacties op omikron
GENÈVE (ANP) - De vraag naar vliegtickets is flink gekelderd door de "overdreven" reacties van overheden op de snelle verspreiding van de omikronvariant van het coronavirus. Dat zegt topman Willie Walsh van de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA.
Volgens hem zochten landen direct hun toevlucht tot de al eerder geprobeerde maar ineffectieve grenssluitingen en "buitensporig" testen en in quarantaine plaatsen van reizigers. Walsh stelt dat de internationale verspreiding van het virus met dergelijke reisbeperkingen nauwelijks bestreden wordt. Dat zou de praktijk in de afgelopen twee jaar al hebben uitgewezen. Maar in december en begin januari zijn er daardoor wel veel minder vliegtickets verkocht.
"Deze maatregelen leggen een zware last op levens en middelen van bestaan", aldus Walsh. "Als ervaring de beste leermeester is, laten we dan hopen dat regeringen meer aandacht besteden aan het begin van het nieuwe jaar", zegt hij verder nog in een toelichting op de nieuwste passagierscijfers van IATA.
Die gegevens dateren van november, want dat is de laatste maand waarover de brancheorganisatie een volledig beeld kan geven. Toen liet de vraag naar vliegtickets juist nog herstel zien, geholpen door versoepelingen van coronaregels in diverse landen. De vraag in november was 47 procent onder het niveau van 2019. Een maand eerder was de vraag nog bijna 49 procent lager. IATA vergelijkt de passagiersaantallen al langer met die van 2019, omdat een vergelijking met het eerste coronajaar 2020 een vertekend beeld zou geven.
Meer uit Financieel
OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiële hulp heeft gekregen van Microsoft.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.
5 uur geledenBASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
15 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
16 uur geleden