Luchtvaartbonden waarschuwen Kamer voor 'leugens' staatsagent KLM
SCHIPHOL (ANP) - Vijf luchtvaartvakbonden waarschuwen de Tweede Kamer dat staatsagent Jeroen Kremers bij KLM in zijn rapportages "de werkelijkheid geweld aandoet". VKP, VNV, VNC, De Unie en NVLT schrijven dat in een brief aan de Kamer in aanloop naar een debat over de vierde en vijfde rapportage van die staatsagent. Die moest namens de overheid toezien dat KLM zich aan de voorwaarden hield, die aan de staatssteun waren gesteld die tijdens de coronatijd werd gegeven aan de luchtvaartmaatschappij.
De bonden schrijven de overheid "zeer erkentelijk" te zijn voor de staatssteun. "Daarmee werden onder meer de netwerkfunctie van KLM en de werkgelegenheid in de luchtvaartsector in ons land veiliggesteld", stellen ze. Maar KLM wist snel weer winst te maken en de leningen af te lossen. Eerder dit jaar kon helemaal afscheid worden genomen van de steun vanuit Den Haag.
De vakbonden zeggen goed te begrijpen dat er voorwaarden werden gesteld aan de steun, onder meer over loonmatiging. Maar ze geven aan dat dit zonder inbreng van de vakbonden is gebeurd en dat er ingrepen in al afgesproken cao's werden geëist. Ze wijzen erop dat die gang van zaken indruist tegen de Nederlandse wet en internationale verdragen, zoals ook door de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) is vastgesteld. Maar de staatsagent zweeg over de "onrechtmatigheid en onhoudbaarheid van deze voorwaarden". Hij bleef volhouden dat KLM niet aan de regels voldeed.
Onjuistheden en meningen
Bovendien bevatten de rapportages van Kremers volgens de bonden "onjuistheden en persoonlijke meningen" die zorgden voor reputatieschade bij KLM en het personeel. Eerder door de vakbonden geuite zorgen, leidden niet tot beterschap, zeggen ze.
Ook in de vijfde rapportage staan weer allerlei zaken die niet kloppen, schreef De Telegraaf eerder deze week al. Zo zouden onder meer de piloten onder vuur worden genomen omdat zij te veel verdienen. "Ik hoor al weken dat de directie zich zorgen maakt over de rapportage", reageerde Reinier Castelein van De Unie in de krant. "Hoe kan het dat de politiek zoveel ruimte laat om de grootste werkgever van Nederland telkens zo negatief te benaderen? En hoe kan het dat hij aanhoudend het beter betaalde personeel zo mag neersabelen?"
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
21 minuten geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
1 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
16 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
22 uur geleden