Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luchtvaartbedrijven verliezen op Europese beurzen na storing

Luchtvaartbedrijven verliezen op Europese beurzen na storing

AMSTERDAM (ANP) - Aandelen van luchtvaartbedrijven hebben vrijdag aan waarde verloren nadat een wereldwijde IT-storing vluchtschema's in de war had geschopt. Op de Amsterdamse aandelenbeurs zakte Air France-KLM. Bij beleggers nam verder de nervositeit toe en de belangrijkste graadmeters in Europa sloten in de min.

Air France-KLM eindigde 2 procent lager in de MidKap. De luchtvaartmaatschappijen die onder het Frans-Nederlandse concern vallen hadden te maken met veel uitgevallen vluchten, doordat een storing bij cyberbeveiliger CrowdStrike het inchecken van passagiers en bagage bemoeilijkte.

In Londen zakte luchtvaartconcern IAG 2,2 procent. Ryanair verloor 1,4 procent en de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa eindigde in Frankfurt 1,9 procent lager. De verstoringen komen op een ongunstig moment, want door de zomervakanties in Europa is er topdrukte bij luchtvaartmaatschappijen.

Algehele sfeer

De AEX sloot met een min van 1 procent op 907,31 punten. De MidKap zakte 1,6 procent tot 881,14 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs verloren tot 1 procent.

De algehele sfeer op de aandelenbeurzen was gespannen. Een graadmeter die vaak als maatstaf voor nervositeit onder beleggers dient, de CBOE Market Volatility index, steeg verder. Eerder deze week bereikte die index het hoogste punt sinds mei. Daarbij speelt mogelijk mee dat op veel aandelenbeurzen onlangs records werden gebroken en het nu de vraag is waarmee beleggers nog verdere winsten kunnen behalen.

Akzo Nobel en Adyen

In de AEX, waar de meeste fondsen in het rood stonden, waren verffabrikant Akzo Nobel en betalingsverwerker Adyen de grootste verliezers met minnen tot 2,6 procent. Dsm-firmenich was met een winst van 0,4 procent een van de schaarse stijgers. Het voedings- en gezondheidsbedrijf maakte bekend zijn visolieactiviteiten te verkopen aan een Zwitserse branchegenoot.

Ook chipbedrijven verloren opnieuw op het Damrak. Chipmachinemaker ASML en toeleverancier voor de halfgeleiderindustrie Besi verloren respectievelijk 1,1 procent en 1,2 procent. Eerder deze week zorgden mediaberichten over strengere Amerikaanse beperkingen op de export van chiptechnologie naar China voor zware koersverliezen in de sector.

Euro en olie

De euro was 1,0888 dollar waard, tegen 1,0906 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 81,37 dollar. Brentolie werd 1,5 procent goedkoper op 83,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Italiaanse centrale bank: oorlog raakt groei economie

ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.

3 uur geleden
Tata Steel legt installatie tijdelijk stil om te hoge uitstoot

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.

4 uur geleden
Beloning KLM-topvrouw stijgt ruim 30 procent in bezuinigingsjaar

AMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.

5 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.

5 uur geleden
Forse groei werkgelegenheid VS in maart na krimp maand eerder

WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.

7 uur geleden
Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

9 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

10 uur geleden