Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luchtvaartbedrijven verliezen op Europese beurzen na storing

Luchtvaartbedrijven verliezen op Europese beurzen na storing

AMSTERDAM (ANP) - Aandelen van luchtvaartbedrijven hebben vrijdag aan waarde verloren nadat een wereldwijde IT-storing vluchtschema's in de war had geschopt. Op de Amsterdamse aandelenbeurs zakte Air France-KLM. Bij beleggers nam verder de nervositeit toe en de belangrijkste graadmeters in Europa sloten in de min.

Air France-KLM eindigde 2 procent lager in de MidKap. De luchtvaartmaatschappijen die onder het Frans-Nederlandse concern vallen hadden te maken met veel uitgevallen vluchten, doordat een storing bij cyberbeveiliger CrowdStrike het inchecken van passagiers en bagage bemoeilijkte.

In Londen zakte luchtvaartconcern IAG 2,2 procent. Ryanair verloor 1,4 procent en de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa eindigde in Frankfurt 1,9 procent lager. De verstoringen komen op een ongunstig moment, want door de zomervakanties in Europa is er topdrukte bij luchtvaartmaatschappijen.

Algehele sfeer

De AEX sloot met een min van 1 procent op 907,31 punten. De MidKap zakte 1,6 procent tot 881,14 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs verloren tot 1 procent.

De algehele sfeer op de aandelenbeurzen was gespannen. Een graadmeter die vaak als maatstaf voor nervositeit onder beleggers dient, de CBOE Market Volatility index, steeg verder. Eerder deze week bereikte die index het hoogste punt sinds mei. Daarbij speelt mogelijk mee dat op veel aandelenbeurzen onlangs records werden gebroken en het nu de vraag is waarmee beleggers nog verdere winsten kunnen behalen.

Akzo Nobel en Adyen

In de AEX, waar de meeste fondsen in het rood stonden, waren verffabrikant Akzo Nobel en betalingsverwerker Adyen de grootste verliezers met minnen tot 2,6 procent. Dsm-firmenich was met een winst van 0,4 procent een van de schaarse stijgers. Het voedings- en gezondheidsbedrijf maakte bekend zijn visolieactiviteiten te verkopen aan een Zwitserse branchegenoot.

Ook chipbedrijven verloren opnieuw op het Damrak. Chipmachinemaker ASML en toeleverancier voor de halfgeleiderindustrie Besi verloren respectievelijk 1,1 procent en 1,2 procent. Eerder deze week zorgden mediaberichten over strengere Amerikaanse beperkingen op de export van chiptechnologie naar China voor zware koersverliezen in de sector.

Euro en olie

De euro was 1,0888 dollar waard, tegen 1,0906 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent minder op 81,37 dollar. Brentolie werd 1,5 procent goedkoper op 83,87 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Meerdere cruiseschepen uit Perzische Golf gevaren

HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.

3 uur geleden
Volgende ECB-vergadering komt mogelijk te vroeg voor rentestap

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.

4 uur geleden
IEA wil nieuwe oliepijpleiding van Irak naar Middellandse Zee

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.

5 uur geleden
Ook in Tsjechië en Slowakije babyvoeding met rattengif gevonden

WENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.

5 uur geleden
BOVAG vindt gerichte energiesteun verstandiger dan accijnskorting

HILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.

8 uur geleden
Zwitserland merkt terugloop toeristen door Iranoorlog

GENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.

10 uur geleden
Duitse spoorwegen geven meer dan duizend stations een opknapbeurt

BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.

11 uur geleden