
Luchtvaartaandelen kelderen na inreisverbod VS
AMSTERDAM (ANP) - De aandelen van Europese luchtvaartmaatschappijen gingen donderdag keihard onderuit en bereikten het laagste niveau sinds augustus 2013. Het Amerikaanse inreisverbod voor Europeanen zette de al zwaar getroffen luchtvaartsector verder onder druk en joeg beleggers schrik aan. Op het Damrak kelderde luchtvaartcombinatie Air France-KLM meer dan 14 procent. Het inreisverbod voor Europese landen heeft dramatische gevolgen voor de reiswereld. Ook de Europese beurzen kleurden donkerrood.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel ruim 7 procent in de min op 449,61 punten. Alle 25 AEX-bedrijven gingen omlaag. Verzekeraar Aegon (min 8,6 procent) was de grootste daler. De MidKap ging 8 procent onderuit tot 656,80 punten. Parijs, Londen en Frankfurt leverden tot 6,7 procent in. De beurs in Milaan zakte 5,1 procent.
De Amerikaanse president Donald Trump kondigde aan al het vliegverkeer vanuit 26 Europese landen naar de VS vanaf vrijdag middernacht (lokale tijd) op te schorten voor een periode van dertig dagen. Met het inreisverbod wil Trump de verdere verspreiding van het nieuwe coronavirus in de VS tegengaan. Air France-KLM liet weten de impact van het reisverbod te bestuderen. Het noodlijdende Norwegian Air zag 17 procent aan beurswaarde verdampen in Oslo. De budgetmaatschappijen easyJet en Ryanair verloren rond 7 procent. Lufthansa en IAG daalden ruim 9 procent.
Rentebesluit ECB
Daarnaast werd uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) dat later op de dag bekend wordt gemaakt. ECB-president Christine Lagarde zal naar verwachting met steunmaatregelen komen om de negatieve economische gevolgen van het nieuwe coronavirus te verzachten.
Eurocommercial Properties verloor 7,5 procent. De vastgoedexploitant geeft een aantal huurders in Italiaanse winkelcentra uitstel bij betalingen van huur vanwege de impact van het coronavirus. Veevoerderbedrijf ForFarmers daalde 5,4 procent na een forse winstdaling in 2019.
De euro was 1,1266 dollar waard tegen 1,1410 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 4,1 procent in prijs tot 31,62 dollar. Brentolie werd 4,1 procent goedkoper op 34,32 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geƫindigd. Gedurende de handelssessie zakten de aandelenbeurzen op Wall Street nog even weg. Beleggers reageerden op berichten dat de Amerikaanse president Donald Trump de voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, wilde ontslaan. De koersen herstelden echter nadat Trump had gezegd dat Powells ontslag "zeer onwaarschijnlijk is", al sluit hij niets uit.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De hoeveelheid geld die de Europese Commissie beschikbaar stelt voor de klimaattransitie en de verduurzaming van de industrie is te klein. Dat stelt Transport & Environment (T&E) in reactie op de nieuwe EU-meerjarenbegroting. Volgens de milieu- en klimaatlobbygroep maakt de Europese Commissie onvoldoende gebruik van de verduurzaming van de transportsector om het concurrentievermogen te versterken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Europese landbouwbegroting brengt veel onzekerheid met zich mee voor boeren en tuinders. Daarvoor waarschuwt voorzitter Ger Koopmans van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML is woensdag gekelderd op de aandelenbeurs in Amsterdam. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van het Veldhovense bedrijf, dat nog niet kon bevestigen in hoeverre het volgend jaar zal groeien. Aanleiding is de "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen. ASML zag 11,4 procent van zijn beurswaarde verdampen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet van de rechter deels verdwijnen. Maar daarmee is het probleem volgens Schiphol niet verholpen. Ook delen van het zonnepark die van de rechter mogen blijven zorgen voor een "onaanvaardbaar veiligheidsrisico", reageert de luchthaven. Schiphol hoopt dat een deze week verstuurd handhavingsverzoek van de ILT-Luchtvaartautoriteit "tot verdere actie zal leiden".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer ASML's nodig om de innovatie aan te jagen. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling (R&D) lopen al jaren achter op de Europese doelstelling. ASML steekt wel veel geld in innovatie, maar de Veldhovense chipmachinefabrikant geeft meer uit dan de volgende tien bedrijven uit de R&D Top 30. Daarmee is Nederland kwetsbaar, waarschuwen onderzoekers van TNO.
6 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet deels verdwijnen. Dat heeft de rechtbank in Haarlem woensdag bepaald. Schiphol had een kort geding aangespannen tegen de eigenaar van het zonnepark, De Groene Energie Corridor. Volgens de luchthaven zijn er risico's voor de vliegveiligheid.
6 uur geleden