Luchtvaart wint kort geding van Staat, Schiphol-krimp van de baan
HAARLEM (ANP) - Het besluit van de Staat om het aantal vluchten via luchthaven Schiphol te verlagen van 500.000 naar 460.000 voor het seizoen 2023/2024 is van de baan. Luchtvaartmaatschappijen hadden een kort geding aangespannen tegen dit besluit. De rechter oordeelt nu dat de Staat niet de juiste procedure heeft doorlopen voordat de overheid de krimp op Schiphol aankondigde. Voor de verlaging naar 440.000 vluchten per 2024/2025 is de Staat wel zo'n procedure begonnen. Wordt die alsnog doorlopen, dan kan het aantal vluchten een jaar later wel omlaag.
Luchtvaartmaatschappijen waren tijdens de zitting op 21 maart van oordeel dat de Staat een procedure had moeten doorlopen die volgt uit het Europees recht. Dat schrijft voor dat eerst een doel moet worden geformuleerd voor het terugdringen van de geluidshinder van Schiphol. Hieruit komt vervolgens een aantal maatregelen voor de middellange en lange termijn. Zijn die maatregelen onvoldoende, dan pas mag worden gedacht aan capaciteitsreductie.
De rechter gaat daarin mee. De procedure was wel degelijk noodzakelijk. Deze loopt nog voor de vermindering van het aantal vluchten tot 440.000, het uiteindelijke doel van de Staat. Wordt de procedure afgerond, dan kan het aantal vluchten wel omlaag vanaf volgend jaar.
Luchthavenverkeersbesluit
Tijdens de behandeling van de zaak voerde de Staat echter aan dat de capaciteitsreductie ook mogelijk is zonder de procedure. Dat zou komen omdat kan worden teruggevallen op het Luchthavenverkeersbesluit (LVB) uit 2008. Voor dat besluit zijn toen al de verplichte stappen doorlopen, waardoor deze nu niet meer nodig zouden zijn. Bovendien is er met dat besluit geen sprake van krimp. Bij het LVB uit 2008 lag het maximale aantal vluchten namelijk onder de nu voorgestelde 460.000.
De Staat accepteert sinds 2015 een maximaal aantal vliegbewegingen van 500.000. Voorwaarde was wel dat de hinder voor de omgeving zo klein mogelijk zou zijn door de juiste inzet van start- en landingsbanen. Dit beleid loopt vooruit op een nieuw LVB, waarin deze aantallen wettelijk worden vastgelegd. Maar dat besluit laat nog op zich wachten, onder meer vanwege het feit dat Schiphol nog geen natuurvergunning heeft.
Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens
De Stichting Recht op Bescherming tegen Vliegtuighinder (RBV), die zich namens omwonenden van Schiphol als partij aan de kant van de Staat had gevoegd, vond dat het uitvoeren van 500.000 vluchten in strijd was met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Dat was volgens RBV de reden dat de Staat voor dit seizoen al het maximale aantal vliegbewegingen omlaag moest brengen. Maar ook dat pleidooi legt de rechter naast zich neer.
De uitspraak volgt twee dagen na het plan van Schiphol om jaarlijks 10.000 minder nachtvluchten te verwerken. Ook wil Schiphol lawaaiige vliegtuigen stapsgewijs verbieden en stopt de luchthaven met privéjets. Die besluiten waren volgens interim-topman Ruud Sondag niet ingegeven door de ophanden zijnde uitspraak van de rechter.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT voor tieners, de variant van OpenAI voor jongeren, is te riskant voor de doelgroep. Dat concludeert Common Sense Media, een Amerikaanse non-profitorganisatie die ouders, kinderen en scholen adviseert over media en technologie. Het rapport roept OpenAI op om tieners tussen 13 en 17 geen toegang te geven tot ChatGPT totdat het een veilige ervaring kan bieden.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV voelt geen opgave om een bepaald bedrag aan bezuinigingen te halen in de onderhandelingen met het kabinet over de sociale zekerheid, zei voorzitter Hans Spekman na afloop van een gesprek op het Catshuis. Hij wil praten over verbeteringen van de uitkeringen voor werkloosheid (WW) of arbeidsongeschiktheid (WIA) en sluit niet uit dat dit geld gaat opleveren. "Maar wij hoeven niet aan een opdracht te voldoen."
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De wereldeconomie wordt bedreigd door aanhoudende hoge energieprijzen en recordstaatsschulden. Daarvoor waarschuwt directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva in een toespraak vooruitlopend op de jaarvergaderingen van het IMF en de Wereldbank.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van vakbond FNV, Hans Spekman, voelt geen druk om snel tot een sociaal akkoord te komen. Dat zei hij voorafgaand aan een gesprek tussen het kabinet, werkgevers- en werknemersorganisaties in het Catshuis over hervormingen in de sociale zekerheid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verplichte overstap op een hybride warmtepomp mag huiseigenaren niet op onoverkomelijke kosten jagen. Die belofte doet woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) in een Kamerbrief. Daarin schrijft zij ook dat deze aanscherping vanaf 2029 echt nodig is, omdat huishoudens niet snel genoeg afscheid nemen van hun volledig gasgestookte cv-ketels.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdagochtend bij de verliezers op de aandelenbeurs in Amsterdam na de bekendmaking dat de Nederlandse staat zijn belang in de bank verder gaat verminderen. De AEX-index ging licht omlaag na het nieuwe slotrecord op dinsdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat gaat zijn belang in ABN AMRO verder afbouwen naar 10,5 procent, van de huidige 20,7 procent. Dat meldt NLFI, de stichting die namens de Staat de overheidsbelangen in financiële instellingen beheert.
5 uur geleden