Luchtvaart wint kort geding van Staat, Schiphol-krimp van de baan
HAARLEM (ANP) - Het besluit van de Staat om het aantal vluchten via luchthaven Schiphol te verlagen van 500.000 naar 460.000 voor het seizoen 2023/2024 is van de baan. Luchtvaartmaatschappijen hadden een kort geding aangespannen tegen dit besluit. De rechter oordeelt nu dat de Staat niet de juiste procedure heeft doorlopen voordat de overheid de krimp op Schiphol aankondigde. Voor de verlaging naar 440.000 vluchten per 2024/2025 is de Staat wel zo'n procedure begonnen. Wordt die alsnog doorlopen, dan kan het aantal vluchten een jaar later wel omlaag.
Luchtvaartmaatschappijen waren tijdens de zitting op 21 maart van oordeel dat de Staat een procedure had moeten doorlopen die volgt uit het Europees recht. Dat schrijft voor dat eerst een doel moet worden geformuleerd voor het terugdringen van de geluidshinder van Schiphol. Hieruit komt vervolgens een aantal maatregelen voor de middellange en lange termijn. Zijn die maatregelen onvoldoende, dan pas mag worden gedacht aan capaciteitsreductie.
De rechter gaat daarin mee. De procedure was wel degelijk noodzakelijk. Deze loopt nog voor de vermindering van het aantal vluchten tot 440.000, het uiteindelijke doel van de Staat. Wordt de procedure afgerond, dan kan het aantal vluchten wel omlaag vanaf volgend jaar.
Luchthavenverkeersbesluit
Tijdens de behandeling van de zaak voerde de Staat echter aan dat de capaciteitsreductie ook mogelijk is zonder de procedure. Dat zou komen omdat kan worden teruggevallen op het Luchthavenverkeersbesluit (LVB) uit 2008. Voor dat besluit zijn toen al de verplichte stappen doorlopen, waardoor deze nu niet meer nodig zouden zijn. Bovendien is er met dat besluit geen sprake van krimp. Bij het LVB uit 2008 lag het maximale aantal vluchten namelijk onder de nu voorgestelde 460.000.
De Staat accepteert sinds 2015 een maximaal aantal vliegbewegingen van 500.000. Voorwaarde was wel dat de hinder voor de omgeving zo klein mogelijk zou zijn door de juiste inzet van start- en landingsbanen. Dit beleid loopt vooruit op een nieuw LVB, waarin deze aantallen wettelijk worden vastgelegd. Maar dat besluit laat nog op zich wachten, onder meer vanwege het feit dat Schiphol nog geen natuurvergunning heeft.
Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens
De Stichting Recht op Bescherming tegen Vliegtuighinder (RBV), die zich namens omwonenden van Schiphol als partij aan de kant van de Staat had gevoegd, vond dat het uitvoeren van 500.000 vluchten in strijd was met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Dat was volgens RBV de reden dat de Staat voor dit seizoen al het maximale aantal vliegbewegingen omlaag moest brengen. Maar ook dat pleidooi legt de rechter naast zich neer.
De uitspraak volgt twee dagen na het plan van Schiphol om jaarlijks 10.000 minder nachtvluchten te verwerken. Ook wil Schiphol lawaaiige vliegtuigen stapsgewijs verbieden en stopt de luchthaven met privéjets. Die besluiten waren volgens interim-topman Ruud Sondag niet ingegeven door de ophanden zijnde uitspraak van de rechter.
Meer uit Financieel
TOULOUSE (ANP) - De Franse campingboekingssite Secureholiday heeft te maken gehad met een cyberaanval, waarbij de gegevens van 41.577 Nederlanders zijn gelekt. Dat bevestigt topman Manuel Mirabel van moederbedrijf Ctoutvert aan EenVandaag, dat eerder woensdag over de aanval schreef.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML verwacht nog meer te profiteren van de forse investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) dan eerder voor mogelijk gehouden. Het Veldhovense concern kende een sterk tweede kwartaal en heeft zijn financiële verwachtingen voor heel dit jaar verder opgeschroefd.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De economische groei van China is in het tweede kwartaal vertraagd tot 4,3 procent op jaarbasis, zo bleek woensdag uit officiële cijfers. De groei bleef achter bij de verwachtingen van analisten, die voorspeld hadden dat het bruto binnenlands product (bbp) in het tweede kwartaal (april-juni) met 4,5 procent zou groeien ten opzichte van een jaar eerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen schatten de inflatie veel hoger in dan de daadwerkelijke inflatie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek onder consumenten. De afgelopen jaren is de inflatie rond de 3 procent gebleven, terwijl de zogenoemde gevoelsinflatie ongeveer 8 procent blijft.
2 uur geledenKLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.
6 uur geledenKLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street vonden dinsdag de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen, na de stevige koersdalingen maandag. De beurshandel kreeg steun van meevallende inflatiecijfers en sterke resultaten van onder meer bankconcern Goldman Sachs.
10 uur geleden