Luchtvaart verwacht hoge brandstofkosten snel door te berekenen
PARIJS (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen zullen de sterk gestegen brandstofkosten waarschijnlijk snel doorberekenen in hun ticketprijzen. Dat zegt het hoofd van IATA, de internationale belangenorganisatie voor de luchtvaart. Door de Russische inval in Oekraïne is olie fiks duurder geworden en dus ook kerosine.
Onder andere de zustermaatschappijen KLM en Air France lieten vorige maand weten dat ze ticketprijzen voor verre vluchten zouden verhogen vanwege de hoge olieprijs. Directeur-generaal Willie Walsh van IATA zegt dat luchtvaartmaatschappijen hogere brandstofprijzen vroeger pas na zo'n zes maanden lieten doorwerken in ticketprijzen. Nu zijn de prijsschommelingen zo hevig dat dit sneller moet. Ook waren er door de coronapandemie minder tickets vooruit geboekt, waardoor het effect op de prijzen sneller zichtbaar is.
IATA verwachtte al dat de meeste luchtvaartmaatschappijen het jaar met verlies zullen afsluiten. Hoge brandstofkosten verergeren de situatie, hoewel sommige maatschappijen mogelijk wel weer zwarte cijfers zullen schrijven.
In februari vervoerden luchtvaartmaatschappijen grofweg de helft minder passagiers dan in dezelfde maand in 2019, het laatste jaar voordat de coronapandemie de markt voor internationale reizen onderuit haalde. De oorlog in Oekraïne begon eind februari en had dus nog weinig impact op de cijfers. Maar in China zorgden strenge lockdowns in meerdere steden wegens coronabesmettingen met de omikronvariant wel voor haperend herstel van de passagierscijfers. Daarnaast hollen prijsstijgingen de koopkracht uit, waardoor consumenten waarschijnlijk minder aan vakanties uitgeven.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump is van plan zijn importheffingen voor Chinese goederen even hoog te houden als voorheen. Dat zei Trumps handelsgezant Jamieson Greer. Vorige week verklaarde het Hooggerechtshof veel heffingen van Trump onwettig, maar volgens Greer zal de regering proberen de tarieven voor Chinese producten tussen de 35 en 50 procent te houden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen in Warner Bros. Discovery zijn woensdag iets in waarde gedaald op de beurs in New York ondanks een nieuw overnamebod van Paramount Skydance. Door het bod lijkt de overnamestrijd rond Warner Bros., bekend van de Harry Potter-films en Game of Thrones-franchise, in een nieuwe fase beland. Maar het lijkt erop dat beleggers toch op een grotere verhoging van een eerder bod hadden gerekend.
4 uur geledenBEIJING (ANP/DPA/AFP) - China bestelt 120 vliegtuigen van de Europese fabrikant Airbus, meldde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn bezoek aan het Aziatische land. Eerder maakten de twee landen al duidelijk dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden.
4 uur geledenSLIEDRECHT (ANP) - De gegevens die buit zijn gemaakt bij Odido door de cyberaanval zijn een "voedingsbodem voor criminelen", zegt directeur Dave Maasland van cyberbeveiliger ESET. Niet vanwege de omvang, maar vanwege de combinatie van gegevens, stelt hij.
7 uur geleden