Luchtvaart verwacht hoge brandstofkosten snel door te berekenen
PARIJS (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen zullen de sterk gestegen brandstofkosten waarschijnlijk snel doorberekenen in hun ticketprijzen. Dat zegt het hoofd van IATA, de internationale belangenorganisatie voor de luchtvaart. Door de Russische inval in Oekraïne is olie fiks duurder geworden en dus ook kerosine.
Onder andere de zustermaatschappijen KLM en Air France lieten vorige maand weten dat ze ticketprijzen voor verre vluchten zouden verhogen vanwege de hoge olieprijs. Directeur-generaal Willie Walsh van IATA zegt dat luchtvaartmaatschappijen hogere brandstofprijzen vroeger pas na zo'n zes maanden lieten doorwerken in ticketprijzen. Nu zijn de prijsschommelingen zo hevig dat dit sneller moet. Ook waren er door de coronapandemie minder tickets vooruit geboekt, waardoor het effect op de prijzen sneller zichtbaar is.
IATA verwachtte al dat de meeste luchtvaartmaatschappijen het jaar met verlies zullen afsluiten. Hoge brandstofkosten verergeren de situatie, hoewel sommige maatschappijen mogelijk wel weer zwarte cijfers zullen schrijven.
In februari vervoerden luchtvaartmaatschappijen grofweg de helft minder passagiers dan in dezelfde maand in 2019, het laatste jaar voordat de coronapandemie de markt voor internationale reizen onderuit haalde. De oorlog in Oekraïne begon eind februari en had dus nog weinig impact op de cijfers. Maar in China zorgden strenge lockdowns in meerdere steden wegens coronabesmettingen met de omikronvariant wel voor haperend herstel van de passagierscijfers. Daarnaast hollen prijsstijgingen de koopkracht uit, waardoor consumenten waarschijnlijk minder aan vakanties uitgeven.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector heeft de komende vijf jaar 94.000 nieuwe mensen nodig, anders wordt het een "serieus probleem" om alle opdrachten te realiseren en dreigen vertragingen. Dit heeft directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd in gesprek met het ANP. De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken.
1 uur geledenZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
6 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
8 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
9 uur geleden