Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luchtvaart onder druk op Wall Street door reeks annuleringen

Luchtvaart onder druk op Wall Street door reeks annuleringen

NEW YORK (ANP) - Aandelen van United Airlines en Delta Air Lines stonden maandag op de beurzen in New York onder druk. De luchtvaartmaatschappijen zagen zich rond de kerstdagen genoodzaakt honderden vluchten te annuleren als gevolg van een piek in het aantal coronabesmettingen. Ook andere reisaandelen, zoals die van cruisemaatschappijen, stonden vanwege de virusvrees onder druk. Beleggers komen terug van een lang weekend. De handel in de laatste week van het jaar is traditiegetrouw dun.

Tijdens het kerstweekend werden meer dan 2800 vluchten in de VS geannuleerd. Doorgaans is de kerstperiode een van de drukste voor de luchtvaartsector. Luchtvaartmaatschappijen laten weten dat personeelstekorten zijn ontstaan nu de omikronvariant van het coronavirus wereldwijd snel om zich heen grijpt. Op maandag gingen zeker 800 vluchten niet door. Medewerkers raken besmet of zitten in quarantaine. United Airlines, dat een op de acht vluchten schrapte, verloor 2,5 procent aan beurswaarde. Delta Air Lines, dat ook zo'n 12 procent van zijn vluchten annuleerde, moest het doen met een min van 2,6 procent. American Airlines en Southwest Airlines verloren tot ruim 3 procent.

Ook op zee zorgt verspreiding van het virus rond de feestdagen voor overlast. Amerikaanse autoriteiten houden zo'n zestig cruiseschepen in de gaten vanwege uitbraken aan boord. Exploitanten van cruiseschepen Carnival, Royal Caribbean Cruises en Norwegian Cruise Line verloren tot ruim 4 procent.

Omikronvariant

De leidende Dow-Jonesindex noteerde kort na de openingsbel 0,2 procent hoger op 36.025 punten. De brede S&P 500 steeg 0,5 procent tot 4751 punten. Techgraadmeter Nasdaq won 0,7 procent tot 15.763 punten.

Het sentiment in New York werd mede bepaald door de snelle verspreiding van de omikronvariant. Alleen al in de Verenigde Staten komen er wekelijks 150.000 besmettingen bij. Dat aantal zal naar verwachting snel stijgen. Het ziektebeeld van deze variant zou evenwel iets minder hevig zijn.

Coronavaccin

Farmaceut Moderna verloor ruim 1 procent. Het bedrijf wil niet meer openheid geven over de prijs van een coronavaccin, zoals een aandeelhouder graag zou zien. Vooral het gegeven dat Moderna vooral aan rijkere landen levert, steekt investeerder LGIM. Vanuit verschillende organisaties klonk eerder al kritiek op het gebrek aan leveringen aan armere landen door Moderna.

De euro was 1,1323 dollar waard, tegen 1,1319 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent goedkoper op 73,63 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 76,76 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Beurzen in New York sluiten gemengd na banenrapport

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld een extra lang weekend ingegaan. Verliezen voor techaandelen drukten op de graadmeters, hoewel nieuwe banencijfers de aandelen van veel andere bedrijven juist hoger zetten.

1 uur geleden
Christine Lagarde sluit eerder vertrek bij ECB niet uit

PARIJS (ANP/AFP) - Christine Lagarde sluit niet uit dat ze voor het einde van haar tweede termijn vertrekt als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Ze houdt de mogelijkheid open om een "Europese stem" te laten horen tijdens de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar, zegt ze tegen zakenkrant Les Echos.

2 uur geleden
Zorgen over tempo overgang pensioenen bij verzekeraars

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers die de pensioenen voor hun personeel regelen bij verzekeraars of premiepensioeninstellingen, moeten haast maken met de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. De transitie bij deze categorie pensioenen gaat nog te langzaam, stelt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in een voortgangsrapport.

3 uur geleden
Aantal aangevraagde hypotheken daalt voor het eerst in drie jaar

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Nederlanders hebben voor het eerst in drie jaar minder hypotheken aangevraagd, meldt De Hypotheker. Uit cijfers van de hypotheekadviseur komt naar voren dat in het afgelopen kwartaal 3 procent minder aanvragen zijn gedaan dan een jaar geleden. Vooral voor bijvoorbeeld het verbouwen of verduurzamen van een woning zijn minder verzoeken gedaan.

5 uur geleden
FNV: studie naar gezondheidsschade vliegtuiguitstoot hard nodig

UTRECHT (ANP) - FNV is blij dat het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid het RIVM heeft gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gezondheidsschade door de uitstoot van vliegtuigmotoren onder medewerkers op Schiphol. Dat is volgens de vakbond hard nodig voor de duizenden werknemers die dagelijks in de vliegtuiguitstoot werken.

5 uur geleden
Beurs in Amsterdam valt met kleine min uit de toon in Europa

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag met een klein verlies gesloten, waarmee de beurs in Amsterdam uit de toon viel tussen andere Europese beurzen. Daar bouwden de graadmeters hun winsten juist uit na nieuws over een zwakker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten. Die verkleinen mogelijk de kans op een renteverhoging door de Federal Reserve.

5 uur geleden
Tesla voert autoverkopen weer op na jaar vol controverses

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft in het tweede kwartaal een kwart meer auto's verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee toont de fabrikant van elektrische auto's, geleid door Elon Musk, herstel na een forse daling van de verkopen vorig jaar.

7 uur geleden