Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luchtlandingen herdacht bij Ede, tachtig jaar na Market Garden

Luchtlandingen herdacht bij Ede, tachtig jaar na Market Garden

EDE (ANP) - Op de Ginkelse Heide bij Ede worden tachtig jaar na dato de luchtlandingen van september 1944 herdacht, die onderdeel waren van de geallieerde bevrijdingsoperatie Market Garden. Naar verwachting komen tienduizenden mensen af op de Airborne Luchtlandingen en Herdenking. Ook koning Willem-Alexander woont de herdenkingsbijeenkomst bij. Hij legt de eerste krans bij het Airborne-monument en ontmoet enkele veteranen uit de Tweede Wereldoorlog. Er zijn zaterdag waarschijnlijk vijftien veteranen aanwezig uit onder andere Canada en het Verenigd Koninkrijk, van wie de oudsten in 1921 zijn geboren.

Zowel in de ochtend als een deel van de middag landen er parachutisten op de Ginkelse Heide, als eerbetoon aan de luchtlandingen van 1944. In dat jaar werden meer dan 2000 geallieerde parachutisten gedropt op deze open vlakte tussen Ede en Wolfheze. Hun doel was op te rukken naar Arnhem om daar de brug over de Rijn te veroveren op de Duitsers. Om hen te herdenken en eren, komen zaterdag honderden parachutisten van onder meer de 11 Luchtmobiele Brigade in actie tijdens een massadropping. Verder maken enkele militairen van die eenheid op grote hoogte een vrije val. Ook zijn er parachutesprongen uit een Dakota-transportvliegtuig uit 1944 en is er een vliegshow met historische vliegtuigen. De precieze aanvangstijden van het luchtprogramma zijn afhankelijk van het weer.

Aan het begin van de middag vindt bij het Airborne-monument op de Ginkelse Heide de officiële herdenking van Operatie Market Garden plaats. Onder anderen burgemeester René Verhulst van Ede en Defensieminister Ruben Brekelmans houden daar toespraken. Ook worden er kransen gelegd. Bezoekers kunnen ook zelf een krans of bloemen meenemen, die ze later in de middag bij het monument kunnen neerleggen.

Verkeer tussen Arnhem en Ede moet zaterdag rekening houden met drukte en stremmingen. Zo is de N224 van Ede naar Arnhem afgesloten vanaf de kruising met de N304. Het herdenkingsterrein is met de auto dus alleen vanuit de richting van Arnhem te bereiken. De gemeente adviseert bezoekers om niet met de auto te komen, maar met het openbaar vervoer of de fiets. Er rijden gratis pendelbussen vanaf station Ede-Wageningen.

Meer uit Binnenland

Uitvaart Sonja Barend in besloten kring

HILVERSUM (ANP) - De uitvaart van de zaterdag overleden Sonja Barend vindt in besloten kring plaats. Dat meldt omroep BNNVARA aan het ANP. De plaats en datum van de uitvaart zijn niet bekend.

17 minuten geleden
Gelekte olie uit Antwerpse haven dringt Zeeuwse natuur binnen

ANTWERPEN (ANP) - In Zeeuwse natuurgebieden aan de grens met België dreigt een milieuramp te ontstaan. Medewerkers van beheerder Het Zeeuwse Landschap hebben op diverse plekken olie aangetroffen en ook enkele besmeurde vogels gezien, onder meer in het Verdronken Land van Saeftinghe. Dat is een moeilijk begaanbaar getijdengebied op de grens van Nederland en België waar dagelijks water in en uit stroomt. Eind vorige week lekte in de Antwerpse haven zware stookolie in het water bij het tanken van een schip.

59 minuten geleden
AZC Hardenberg nog altijd open, dwangsom boven miljoen euro

HARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is nog steeds in gebruik, ruim een maand nadat de Overijsselse gemeente had geëist dat de opvang zou sluiten. In het weekeinde is één bewoner overgebracht naar een andere plek. Daardoor zitten er maandag nog 280 mensen in het gebouw. Het totale bedrag aan dwangsommen is opgelopen tot boven de 1 miljoen euro.

1 uur geleden
Honderden meldingen van kikkerdril, ondanks 'terugval' in maart

WAGENINGEN (ANP) - Bij de landelijke kikkerdriltelling zijn dit jaar 616 waarnemingen doorgegeven aan kenniscentrum RAVON. De meeste kikkerdrilmeldingen kwamen uit de provincie Gelderland, meldt natuurwebsite Nature Today. Daarna volgen Zuid-Holland en Noord-Brabant.

2 uur geleden
Hack bij Booking.com, boekingsinformatie klanten ingezien

AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.

13 uur geleden
BNNVARA komt met extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend

HILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.

15 uur geleden
Marielle Tweebeeke: Sonja Barend grondlegger van het tv-interview

HILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.

15 uur geleden