Luchthavens, haven en supermarkten beducht voor acties boeren
DEN HAAG (ANP) - Luchthavens, supermarktbedrijven en de haven van Rotterdam zijn beducht voor blokkeeracties van boeren op maandag. Actievoerders willen dan onder meer Schiphol en distributiecentra voor supermarkten blokkeren. Ook de haven van Rotterdam wordt genoemd als eventuele locatie.
Dat nog altijd niet duidelijk is hoe de boerenacties eruit komen te zien, maakt vooraf maatregelen nemen lastig. Een woordvoerder van Schiphol benadrukt dat het contact met de marechaussee, die verantwoordelijk is voor de ordehandhaving op de luchthaven, intensiever is dan gebruikelijk. Ook met de gemeente Haarlemmermeer is een kort lijntje. "Meer dan dat kunnen we nu niet", zo klinkt het.
Ook de luchthavens bij Eindhoven en Rotterdam spreken van koffiedik kijken. "Wat kun je voorbereiden", aldus een zegsman van Rotterdam The Hague Airport. "Het is hopen dat het meevalt." Volgens de zegsman is het zaak om passagiers zonder overlast te kunnen laten vertrekken. De luchthaven zal zo goed en kwaad als het kan reizigers informeren als dat nodig is.
Eindhoven en Rotterdam
Dat is ook het bericht dat uit Eindhoven komt. De lijntjes met de ordediensten zijn kort, zo wordt gemeld. "We hopen dat de impact zo minimaal mogelijk is. Daarbij ligt de primaire verantwoordelijkheid voor de veiligheid in de openbare ruimte volgens de luchthavens bij de ordehandhavers zoals de marechaussee.
Het lastige van de acties die de boeren hebben aangekondigd, is dat er niet een protestgroep is waarmee onderhandeld kan worden. Daarmee is het afwachten hoe de boerenprotesten verlopen. De haven van Rotterdam zegt de situatie te monitoren. Volgens de supermarkten is het zaak dat het kabinet snel tot een oplossing komt. Supermarktkoepel CBL herhaalt dat het blokkeren van distributiecentra onacceptabel is, omdat supermarkten geen partij zijn in het conflict.
Meer uit Binnenland
VICTORIA (ANP/AFP) - Een Canadese passagier van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius heeft wel degelijk positief getest op het hantavirus. Dat hebben de Canadese gezondheidsdiensten zondag bekendgemaakt. Zaterdag werd al bekend dat de Canadese opvarende positief had getest, maar met de toevoeging dat het een "voorlopig" resultaat betrof. Een laboratorium heeft de positieve testuitslag nu bevestigd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
14 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
16 uur geleden