Luchthaven van Dubai krijgt recordaantal passagiers over de vloer
DUBAI (ANP/AFP) - De internationale luchthaven van Dubai heeft vorig jaar 92,3 miljoen passagiers over de vloer gehad. Daarmee werd het record van 89,1 miljoen uit 2018 doorbroken, ondanks regionale spanningen door de oorlog in Gaza en de ongekende overstromingen in april die het vliegverkeer ernstig verstoorden.
Dubai geldt inmiddels al jaren als 's werelds drukste internationale luchthaven. Volgens het Franse persbureau AFP onderstrepen de nieuwe cijfers de economische bloei van de stad na de coronapandemie. Luchthaventopman Paul Griffiths is enthousiast over de aantallen. "We zijn in staat geweest om terug te keren naar onze volledige capaciteit, we hebben nieuwe luchtvaartmaatschappijen kunnen aantrekken en we hebben het afgelopen jaar dubbele groeicijfers gezien in de meeste sectoren als gevolg daarvan."
Dubai profiteert volgens Griffiths ook van het trage herstel van luchtvaartmaatschappijen uit andere landen en hun thuisluchthavens, die gehinderd worden door de langzame levering van vliegtuigbestellingen. "Als je veel vliegtuigen uit je vloot haalt en hele vloten buiten dienst stelt, is de enige manier om snel te reageren door nieuwe vliegtuigen aan te schaffen", zei hij verwijzend naar de leveringsproblemen bij bijvoorbeeld Boeing. "Als je nu een nieuw vliegtuig zou bestellen, is de levertijd waarschijnlijk langer dan ooit tevoren."
Verdere groei
Ter vergelijking: Schiphol zag vorig jaar 66,8 miljoen passagiers voorbijkomen. Het aantal passagiers en vluchten lag hier in 2024 nog steeds onder het niveau van 2019, het laatste jaar voor de coronacrisis. De capaciteit van de grootste luchthaven van Nederland is al langer een groot punt van discussie. Omwonenden en andere partijen willen vanwege geluidshinder dat het maximale aantal toegestane vluchten wordt beperkt.
Dubai mikt op verdere groei in de luchtvaart. Zo staat een uitbreiding en verhuizing ter waarde van 35 miljard dollar gepland naar Al Maktoum International, aan de rand van de stad. "Dat zal een gamechanger zijn", aldus Griffiths. Hij denkt dat Dubai in 2027 de grens van 100 miljoen passagiers zal overschrijden, voordat de luchthaven in 2032 naar de nieuwe locatie verhuist. De nieuwe luchthaven zal in fasen worden opgeschaald, met een uiteindelijke capaciteit van ongeveer 240 miljoen passagiers per jaar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
8 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
10 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
11 uur geleden