Lucht boven Kiev bijna meest vervuilde ter wereld door brand
KIEV (ANP/DPA/RTR) - De Oekraïense hoofdstad Kiev heeft op de Chinese steden Chongqing en Hangzhou na de meest vervuilde lucht ter wereld. Dat blijkt uit metingen van IQAir. De vervuiling komt door rook die afkomstig is uit Tsjernobyl, waar vorige week een grote bosbrand ontstond. Inwoners van Kiev is gevraagd ramen en deuren te sluiten en veel water te drinken. De rook is door de sterke wind komen overwaaien.
Vorige week ontstond een grote bosbrand bij de voormalige kerncentrale van Tsjernobyl, dat ongeveer zeventig kilometer van Kiev ligt. De autoriteiten meldden eerder dat het vuur onder controle was, maar het lijkt toch weer te zijn opgelaaid. De brand heeft al een gebied van 11.500 hectare getroffen. Milieu-activisten vreesden voor verspreiding van radioactieve deeltjes door de brand, maar volgens de autoriteiten is geen sprake van een zorgwekkend stralingsniveau.
De burgemeester van Kiev, Vitali Klitsjko, benadrukte dat vrijdag. "Er is alleen rook in Kiev, geen radioactiviteit". Wel waarschuwen de Oekraïense autoriteiten voor de effecten die de rook kan meebrengen. "Deze rook kan hoofdpijn, ademproblemen en oogirritatie veroorzaken", zo luidt een verklaring.
In het gebied rond de kerncentrale is al vaker brand geweest, iets wat volgens Greenpeace Rusland altijd een risico vormt. In Tsjernobyl vond in 1986 een nucleaire ramp plaats. Daardoor werd het gebied rond de kerncentrale onbewoonbaar. Wel kunnen toeristen sinds een aantal jaar begeleid een rondleiding krijgen.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.
14 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlander Rob Smeets is de nieuwe ceo van de haven Antwerpen-Brugge. Het havenbedrijf maakte zijn benoeming vrijdag bekend in een verklaring. Smeets volgt Jacques Vandermeiren op, die in april vervroegd opstapte.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
7 uur geleden