LTO waarschuwt voor giftige plant jakobskruiskruid
DEN HAAG (ANP) - Boeren waarschuwen voor het giftige jakobskruiskruid dat zich snel in Nederland verspreidt. Deze gele bloemen kunnen dodelijk zijn voor dieren zoals paarden en koeien, meldt LTO Noord. De landbouworganisatie roept lokale overheden op om maatregelen te nemen. Ook Rijkswaterstaat, ProRail en de waterschappen zijn aangeschreven.
"De gezondheid van dieren staat voorop. Ze kunnen ernstig ziek worden of zelfs overlijden door jakobskruiskruid. Biodiversiteit is belangrijk, maar giftige planten moeten we weren", zegt Bert Zandman, voorzitter van LTO Noord regio Oost. Dieren die veel van de plant eten kunnen een leveraandoening krijgen en in het uiterste geval sterven. Ze kunnen het giftige kruid binnenkrijgen door hooi te eten dat besmet is met de plant.
Jakobskruiskruid komt overal voor, zoals in bermen, langs sloten, spoorlijnen, natuurgebieden en bouwterreinen, vaak grenzend aan percelen van boeren. "Dit vormt een constante dreiging. LTO Noord roept op tot actieve maatregelen om de verspreiding van jakobskruiskruid vanaf deze locaties naar aangrenzende agrarische gronden te voorkomen", aldus de landbouworganisatie.
Speciale bufferstroken
LTO wil dat er speciale bufferstroken worden ingezet om te voorkomen dat de plant op agrarische percelen terechtkomt. Ook moet er "op het juiste moment" gemaaid worden op plekken waar de giftige planten groeien. "Dat is wanneer de bloemknoppen geel beginnen te kleuren, dat is meestal in de tweede helft van juni, dus nu. Als je dan gaat maaien voorkom je dat het gaat verspreiden", zegt een woordvoerder. Volgens hem is het een landelijk probleem.
Volgens de organisatie doen boeren er alles aan om besmetting van voer door jakobskruiskruid te voorkomen. "Zo controleren zij regelmatig de percelen op de aanwezigheid ervan, en steken zij het uit indien mogelijk. Ook vindt er bestrijding plaats indien dit mogelijk is. Dit kost geld en veel extra tijd. Soms is de druk van jakobskruiskruid zo groot dat percelen niet eens meer bruikbaar zijn voor dieren."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
19 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
20 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
21 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
1 dag geleden