LTO verwacht beperkte impact importheffingen 'kaasland' VS
DEN HAAG (ANP) - De impact van Amerikaanse importheffingen hoeft voor Nederlandse boeren niet groot te zijn. Land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland verwacht dat de achterban de hogere tarieven kan doorberekenen in de verkoopprijs. "Wij maken kwaliteitsproducten en kaaseters als de Amerikanen willen toch wel graag onze kaas blijven eten", zegt Klaas Johan Osinga, beleidsspecialist bij LTO.
De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandagochtend aan dat de Europese Unie "zeer snel" de volgende is waarvoor importheffingen gaan gelden, nadat Canada en Mexico eerder al hadden gehoord dat ze te maken krijgen met een tarief van 25 procent. Trump voerde in zijn eerste termijn ook al importheffingen in op bijvoorbeeld Franse en Italiaanse kazen, maar Goudse en Edammer kaas werden toen gespaard volgens Osinga.
"Importheffingen zijn natuurlijk nooit gunstig en 'all is in the detail', maar de impact voor Nederland kan beperkt zijn. De Amerikanen zullen ervoor opdraaien, want de vraag naar onze producten blijft. Zeker de kaasmarkt is redelijk lucratief en de Amerikanen doen dat overal op: pizza's, burgers. Volgens mij houdt Trump daar zelf ook van", zegt Osinga.
Top 10
De VS staan volgens Osinga laag in de top 10 van landen waar de meeste Nederlandse landbouwproducten naartoe gaan. Naast kaas zijn ook machines en kassen, snijbloemen en zaaizaden belangrijk. "Ook daarin zijn wij wereldspeler. Ze zullen die producten toch wel willen hebben", zegt Osinga.
Toch kunnen ook de importheffingen voor andere landen, zoals Mexico en Canada, een impact hebben op Nederlandse boeren als zij moeilijker naar de VS kunnen exporteren. "Die landen gaan dan op zoek naar alternatieve locaties om hun producten te verkopen. Die grotere concurrentie zit ons dan ook weer dwars", denkt Osinga.
Machines
FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, verwacht een grotere invloed. "Voor onze achterban zijn de VS één van de belangrijkste exportbestemmingen. Alleen al machines zijn goed voor 25 procent van de Nederlandse export naar de VS. Ook gaan er vanuit Nederland veel medische en elektrische apparaten naar de andere kant van de oceaan", zegt voorzitter Theo Henrar.
Meer uit Financieel
LEUVEN (ANP/AFP) - Europa moet "verdeeldheid" uit het verleden overwinnen om een "echte grootmacht" te worden. Dat heeft voormalig president Mario Draghi van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een speech op de Universiteit van Leuven. Volgens Draghi loopt Europa anders het risico "ondergeschikt" te blijven aan de Verenigde Staten en China op het wereldtoneel.
7 minuten geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Luchtvaartmaatschappij Emirates werkt aan een hervatting van vluchten naar Israël na een stop van meer dan twee jaar. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg kunnen vluchten naar luchthaven Ben-Gurion van Tel Aviv binnen enkele maanden worden hervat. Emirates was in oktober 2023 gestopt met het vliegen naar Israël vanwege de strijd in de Gazastrook en de onrust in het Midden-Oosten.
48 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De activiteit in de industrie van de eurozone is in januari voor de derde maand op rij gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. Ook de nieuwe orders van de fabrieken daalden voor de derde achtereenvolgende maand, zij het minder sterk dan in december.
1 uur geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft een nieuwe topman in het vizier die de opvolger moet worden van Bob Iger. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Josh D'Amaro favoriet om de hoogste functie te gaan vervullen. Hij geeft leiding aan de pretparken van Disney. Volgende week wordt gestemd over de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter van Disney.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen maandag omlaag op de Amsterdamse beurs. De zorgen over de forse investeringen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en de hoge koerswaarderingen van AI-aandelen laaiden weer op. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde afgelopen weekend dat de megadeal tussen AI-chipbedrijf Nvidia en OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, is vastgelopen. ASMI, Besi en ASML zakten rond de 3 procent.
3 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen heeft in januari een stevige daling laten zien vergeleken met de eerste maand van vorig jaar. Volgens het Hypotheken Data Netwerk (HDN) namen vooral de aanvragen voor de aankoop van een woning af. Dit waren er ruim een kwart minder dan een jaar terug.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het openbaar vervoer in de meeste Duitse steden wordt maandag ontregeld door een landelijke staking die vakbond Verdi heeft uitgeroepen. Met de actie wil Verdi meer druk zetten op werkgevers voor betere afspraken rond werk- en rusttijden en bonussen voor werken in weekenden en nachten.
4 uur geleden