Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

LTO verwacht beperkte impact importheffingen 'kaasland' VS

LTO verwacht beperkte impact importheffingen 'kaasland' VS

DEN HAAG (ANP) - De impact van Amerikaanse importheffingen hoeft voor Nederlandse boeren niet groot te zijn. Land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland verwacht dat de achterban de hogere tarieven kan doorberekenen in de verkoopprijs. "Wij maken kwaliteitsproducten en kaaseters als de Amerikanen willen toch wel graag onze kaas blijven eten", zegt Klaas Johan Osinga, beleidsspecialist bij LTO.

De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandagochtend aan dat de Europese Unie "zeer snel" de volgende is waarvoor importheffingen gaan gelden, nadat Canada en Mexico eerder al hadden gehoord dat ze te maken krijgen met een tarief van 25 procent. Trump voerde in zijn eerste termijn ook al importheffingen in op bijvoorbeeld Franse en Italiaanse kazen, maar Goudse en Edammer kaas werden toen gespaard volgens Osinga.

"Importheffingen zijn natuurlijk nooit gunstig en 'all is in the detail', maar de impact voor Nederland kan beperkt zijn. De Amerikanen zullen ervoor opdraaien, want de vraag naar onze producten blijft. Zeker de kaasmarkt is redelijk lucratief en de Amerikanen doen dat overal op: pizza's, burgers. Volgens mij houdt Trump daar zelf ook van", zegt Osinga.

Top 10

De VS staan volgens Osinga laag in de top 10 van landen waar de meeste Nederlandse landbouwproducten naartoe gaan. Naast kaas zijn ook machines en kassen, snijbloemen en zaaizaden belangrijk. "Ook daarin zijn wij wereldspeler. Ze zullen die producten toch wel willen hebben", zegt Osinga.

Toch kunnen ook de importheffingen voor andere landen, zoals Mexico en Canada, een impact hebben op Nederlandse boeren als zij moeilijker naar de VS kunnen exporteren. "Die landen gaan dan op zoek naar alternatieve locaties om hun producten te verkopen. Die grotere concurrentie zit ons dan ook weer dwars", denkt Osinga.

Machines

FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, verwacht een grotere invloed. "Voor onze achterban zijn de VS één van de belangrijkste exportbestemmingen. Alleen al machines zijn goed voor 25 procent van de Nederlandse export naar de VS. Ook gaan er vanuit Nederland veel medische en elektrische apparaten naar de andere kant van de oceaan", zegt voorzitter Theo Henrar.

Meer uit Financieel

EP-handelschef: hebben benodigd vangnet gekregen bij deal met VS

STRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, is "behoorlijk blij" met het akkoord van de EU over de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het parlement, de Europese Commissie en de lidstaten hebben tot diep in de nacht onderhandeld. Volgens Lange zijn ze het eens geworden over een vangnet voor het geval dat de VS zich niet aan de afspraken houdt.

1 uur geleden
Verenigd Koninkrijk versoepelt sancties tegen Russische olie

LONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft bepaalde sancties op Russische olieproducten afgezwakt. De import van kerosine en diesel die in andere landen is geraffineerd uit Russische olie is vanaf woensdag weer toegestaan, meldt de Britse regering. Het land versoepelt ook bepaalde sancties tegen het vervoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit enkele Russische installaties.

1 uur geleden
Ook Rabo en ABN AMRO stappen in Europees project voor stablecoin

AMSTERDAM (ANP) - Ook Rabobank en ABN AMRO sluiten zich aan bij een groep Europese banken voor de lancering van een zogeheten euro-stablecoin. Met deze cryptomunt willen de banken een Europees alternatief bieden voor de door de Verenigde Staten gedomineerde stablecoinmarkt.

1 uur geleden
Defensiebedrijf CSG boekt meer omzet na roerig kwartaal

PRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".

2 uur geleden
Inflatiezorgen drukken de stemming op aandelenbeurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de toenemende inflatie houden beleggers bezig, wat een dag eerder ook al duidelijk werd op Wall Street. Daar eindigden de belangrijkste graadmeters toen lager, gevoed door de zorg dat sterke prijsstijgingen ook voor hogere rentes zullen zorgen.

2 uur geleden
Huurders klagen vaker over lekkages, vochtproblemen en schimmel

DEN HAAG (ANP) - De Huurcommissie heeft vorig jaar gemiddeld meer dan honderd bouwkundige onderzoeken per week uitgevoerd, 17 procent meer dan in 2024. Daarbij klaagden huurders steeds vaker over onder meer schimmel, lekkages en tocht, staat in het jaarverslag van de instantie die huurgeschillen beslecht.

3 uur geleden
IEA: verkoop elektrische auto's wereldwijd richting recordhoogte

PARIJS (ANP) - De verkoop van elektrische auto's wereldwijd ligt op koers om opnieuw een recordhoogte te bereiken. Dat zegt het Internationale Energieagentschap (IEA) in een onderzoek. Naar verwachting zullen er 23 miljoen elektrische auto's worden verkocht in 2026.

3 uur geleden