
LTO vertrouwt op werking blauwtongvaccin voor hoogseizoen
DEN HAAG (ANP) - Land- en Tuinbouworganisatie LTO haalt opgelucht adem nu het Spaanse vaccin tegen het blauwtongvirus is goedgekeurd door de landbouwminister. "De tijd begon te dringen", zegt Jeannette van de Ven, portefeuillehouder Gezonde Dieren bij de LTO in een verklaring. Met deze ontwikkeling heeft ze "goede hoop" dat schapen en runderen voor het hoogtepunt van het knuttenseizoen beschermd zijn.
Demissionair landbouwminister Piet Adema liet vrijdag aan de Kamer weten het vaccin versneld goedgekeurd te hebben. In de eerste lichting komen een miljoen vaccins, over twee weken volgen nog eens zoveel doses van dierenfarmaceut Syva. Schapen hebben één dosis nodig, runderen twee, met enkele weken ertussen.
LTO-bestuurder Saskia Cahuzak laat weten dat er een strategie klaarligt hoe het vaccin verspreid moet worden, een definitieve knoop daarover wordt vrijdagmiddag doorgehakt. In ieder geval zijn als eerste zeldzame rassen van schapen, koeien en geiten aan de beurt, net als dieren met een publieksfunctie zoals op de kinderboerderij. Ook de vorig jaar besmette gebieden, "grofweg Noord- en Zuid-Holland, Friesland en een deel van Gelderland", worden snel ingeënt. Cahuzak heeft gepensioneerde dierenartsen gevraagd te helpen.
Hoge kosten
De LTO pleitte er eerder voor om een in Duitsland gebruikt, maar niet Europees goedgekeurd autovaccin in te zetten. "Als tussenoplossing, want wij dachten dat dit Spaanse vaccin pas in juni beschikbaar zou zijn. Iets is beter dan niets, dan hadden we nog zes weken kunnen inenten", zegt Cahuzak. Nu klinkt er lof voor Adema die "alles in het werk stelde om het Spaanse vaccin snel beschikbaar te krijgen" en kan volgende week worden gestart met inenten.
Waar de LTO zich nog wel zorgen over maakt, zijn de hoge kosten voor dierenhouders. Zij draaien zelf op voor de kosten van het vaccin en de dierenarts. "Zo'n 5 euro per schaap", zegt Cahuzak. "Dat weegt niet op tegen de gezondheid van het dier, want die gaat boven alles, maar ik ben wel huiverig hoe dat verdergaat."
Blauwtong komt voornamelijk voor bij herkauwers, aldus geneesmiddelenagentschap CBG, dat het ministerie adviseerde over het vaccin Syvazul BTV 3. Knutten, kleine vliegjes, worden in de zomer actief en brengen het virus van dier tot dier over. Volgens het CBG duurt het vier weken tot dieren beschermd zijn.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de strafzaak tegen Ali B wordt inhoudelijk behandeld op 24, 26 en 30 maart volgend jaar. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam donderdag gemeld. "Niet eerder kon een datum gevonden worden waarop alle procespartijen beschikbaar waren", aldus het hof.
12 minuten geledenHOORN (ANP) - Een 24-jarige man is overleden nadat hij in april zwaargewond op het dak van een garage onderaan een flat aan de Osdorper Ban in Amsterdam was gevonden. Dat meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Volgens media gaat het om de tweelingbroer van zangeres S10. Hun moeder bevestigde aan De Telegraaf dat haar zoon was overleden.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) wil maandag de snelweg A44 blokkeren. De weg is die dag afgesloten voor normaal verkeer, omdat hij volledig is gereserveerd voor delegatieleden die naar de NAVO-top gaan, die een dag later officieel begint. Met de voorgenomen blokkade wil XR de regeringen van NAVO-lidstaten oproepen er "alles aan te doen om de verergering van de klimaat- en ecologische crisis te stoppen".
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Om Nederland weerbaarder te maken tegen klimaatverandering, is het verstandig bij grote bouwprojecten vooraf minstens honderd jaar vooruit te kijken naar de klimaataspecten. Zo'n 'klimaatadaptatietoets' is een van de aanbevelingen van de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR).
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het Zuid-Hollandse provinciehuis in Den Haag blijft voorlopig dicht omdat er een brandlucht hangt. Vier van de vijf etages van het gebouw waar woensdag op het dak brand ontstond, zijn dicht. Elders in het provinciehuis is voor de ambtenaren genoeg plek om te werken, aldus een woordvoerster.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als Nederland woningen blijft bouwen met bouwmaterialen als staal en beton, dreigt een nieuwe bouwcrisis. Daarvoor waarschuwt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli) in een advies aan het kabinet. "De vraag naar duurzaam ontworpen woningen zal op korte termijn moeten worden vergroot."
1 uur geledenEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag een jaar jeugddetentie geëist, waarvan 164 dagen voorwaardelijk, tegen de 19-jarige Saifeddine el B. voor dood door schuld en vuurwapenbezit. Hij zou op 21 maart vorig jaar onder invloed van cannabis zijn vriend Santiago (19) uit Den Haag hebben doodgeschoten in de schuur achter een woning in de Van Barbansonstraat in Voorburg. El B. ontkent dat.
1 uur geleden