
LTO: terugdringen watervervuiling niet alleen taak voor boeren
DEN HAAG (ANP) - Landbouworganisatie LTO erkent dat het gebruik van giftige bestrijdingsmiddelen moet worden teruggedrongen, maar wil dat dit niet alleen de verantwoordelijkheid van boeren wordt. Daarmee reageert de belangenorganisatie op het nieuws dat water in veel natuur- en recreatiegebieden vervuild is met giftige bestrijdingsmiddelen. Voor een oplossing zouden ook overheden, producenten en leveranciers werk moeten maken van meer "groene" middelen en weerbare gewassen.
"Om de emissie van gewasbeschermingsmiddelen naar het grond- en oppervlaktewater verder terug te dringen, is het noodzakelijk dat alle betrokken partijen samenwerken en hun verantwoordelijkheid nemen", stelt LTO. "En ook de samenleving als geheel heeft een verantwoordelijkheid bij de verdere verduurzaming van de land- en tuinbouw", vervolgt de grootste lobbyclub voor de landbouw in Nederland.
Met dat laatste verwijst LTO naar het nieuws dat de biologische landbouw in Nederland minder hard groeit dan gehoopt, waarover NOS berichtte. Dat komt onder andere doordat veel consumenten bioproducten links laten liggen.
Medicijnresten
Het Centrum voor Milieuwetenschappen (CML) van de Universiteit Leiden concludeerde na onderzoek dat het water in Nederlandse natuur- en recreatiegebieden vaak vervuild is met giftige bestrijdingsmiddelen. Vier op de tien wateren in deze gebieden voldoen niet aan de milieunormen. Opdrachtgever Natuur & Milieu vindt die resultaten "alarmerend" en vreest grote schade aan de natuur.
LTO wijst ook naar medicijnresten en vervuiling met chemische middelen door de industrie als oorzaken van de lage waterkwaliteit. Volgens de organisatie is daar weinig aandacht voor in het onderzoek in opdracht van Natuur & Milieu.
Meer uit Binnenland
DE COCKSDORP (ANP) - Bij een aanrijding met een auto is in de nacht van zaterdag op zondag in De Cocksdorp op Texel een fietser om het leven gekomen. Dat maakte de politie op X bekend.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Brankele Frank vindt het "totaal bizar" dat ze De Slimste Mens heeft gewonnen. De neurobioloog en schrijver stond zaterdagavond in de finale van het KRO-NCRV-programma met politicus Rob Jetten en schrijver Thomas van Luyn. "Rob is zo goed, dus ik dacht echt niet dat ik hem kon verslaan", zegt ze tegen het ANP. "En van Thomas dacht ik van tevoren dat hij dit seizoen zou winnen."
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans waarschuwt bij een verkiezingsrally van zijn partij JA21 dat er geen rechts kabinet zal komen als de PVV groot wordt. Want, zo redeneert hij, de PVV wordt door zoveel partijen uitgesloten dat regeren er niet in zit. Het resultaat is een regering van partijen op links en in het midden, voorspelt Eerdmans aan een goedgevulde zaal in poppodium Annabel in Rotterdam.
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Voor het eerst sinds 24 april is het zaterdag nergens in Nederland warmer geworden dan 15 graden, meldt Weeronline. In Vlissingen en Hoek van Holland tikte de thermometer 14,5 graden aan, maar bij alle andere officiële meetstations was het koeler. De laagste maximumtemperatuur werd gemeten in Nieuw Beerta: 11,4 graden.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
16 uur geledenDEN OEVER (ANP) - De Afsluitdijk is weer vrij nadat klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) de weg zaterdagmiddag blokkeerden, meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat (RWS). Een politiewoordvoerder meldt dat een demonstrant is aangehouden vanwege geweld tegen een agent.
17 uur geledenLEIDEN (ANP) - D66-lijsttrekker Rob Jetten wil de verkiezingen op 29 oktober winnen, zei hij tijdens een campagnerally die werd georganiseerd na de recente peiling waarin D66 op achttien zetels staat. In het Leidse poppodium Nobel hing een grote Nederlandse vlag en zwaaiden D66-leden met Nederlandse en EU-vlaggen. Jetten wil de driekleur als symbool terugpakken van extreemrechts.
17 uur geleden