LTO: slecht plan om boeren wegens stikstofuitstoot te onteigenen
DEN HAAG (ANP) - Het is een slecht plan om boeren te onteigenen om de stikstofuitstoot terug te dringen. Dat zegt land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland in reactie op ingrijpende plannen van het demissionaire kabinet. Haagse bronnen bevestigden na berichtgeving in NRC dat er plannen zijn doorgerekend om de productierechten van boeren en landbouwgrond op te kopen. Bij die laatste optie kunnen boeren worden gedwongen hun grond te verkopen aan de overheid.
Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) rekende een aantal scenario’s voor het kabinet door. Het plan om de productierechten van boeren op te kopen zou zo’n 9 miljard euro kosten. Als ook de grond zou worden opgekocht, stijgen de kosten naar een geschatte 17 miljard euro. In dat laatste scenario is onteigening van boeren niet uit te sluiten om de stikstofdoelen te halen, stelt het PBL.
LTO laat weten principieel tegen dwang te zijn en wil geen "landjepik" bij de boeren. Volgens de organisatie is het goedkoper en sneller om regelingen op te zetten om boeren uit te kopen en vrijwillig te verplaatsen. "Onteigeningsprocedures duren vele jaren en daarbij zullen we juridisch alles uit de kast halen", zegt een woordvoerder van LTO.
De boerenorganisatie verwijst naar een plan om de stikstofuitstoot terug te dringen dat het samen met onder meer VNO-NCW, Bouwend Nederland en Natuurmonumenten in mei presenteerde. Dat voorstel zou de overheid tot 2030 jaarlijks zo'n 1,7 miljard euro kosten. Een belangrijk onderdeel van het plan bestaat uit een vergoedingsregeling voor boeren en andere grote uitstoters van stikstof die hun bedrijf vrijwillig willen stoppen of verplaatsen naar een andere locatie. Ook zouden er subsidies moeten komen voor boeren die willen innoveren.
Farmers Defence Force, bekend van protesten en blokkades wegens de stikstofproblematiek, zegt te onderzoeken in hoeverre de onteigening van grond mogelijk is en in hoeverre een demissionair kabinet daartoe is bevoegd. "Het gaat ook om plannen die in ontwikkeling zijn. We willen eerst zien wat ervan waar is", zegt een woordvoerster. De actiegroep wijst erop dat er ook onduidelijkheid is omdat de Omgevingswet nog niet is ingevoerd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken hoopt de wet, die allerlei wetten en regels op het gebied van ruimtelijke ordening en leefomgeving moet bundelen en vereenvoudigen, op 1 juli 2022 te laten ingaan.
Agractie Nederland vindt het onacceptabel dat er plannen worden gemaakt om boeren gedwongen uit te kopen. "Het is voor ons onbespreekbaar boeren, die vaak al generaties lang geworteld zijn in de gebieden, gedwongen te onteigenen", laat de boerenactiegroep weten. Volgens Agractie blijkt uit onderzoek van ABN AMRO dat Nederlandse boeren de laagste milieu-impact ter wereld hebben. "Boeren hier het werk onmogelijk maken gaat de wereld niet helpen."
Meer uit Financieel
ROSMALEN (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten is voor Heijmans "beheersbaar". Prijzen van grondstoffen fluctueren door de onzekerheid maar dat heeft nagenoeg geen effect op de lopende projecten omdat de inkoop daarvan grotendeels al gedaan is, meldt het bouwbedrijf.
4 minuten geledenROERMOND (ANP) - De fabrikant van funderingen voor windmolens Sif rekent op een "tijdelijk uitdagende periode" in 2027 en 2028. Voor dit jaar is het orderboek nog gevuld, maar doordat er de afgelopen jaren veel minder interesse was in aanbestedingen voor windparken op zee, dreigt de productie in de loop van volgend jaar terug te vallen. Topman Fred van Beers verwacht dat de sector vanaf 2029 "terugkeert naar houdbare niveaus", meldt hij bij de kwartaalcijfers van Sif.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in maart met 1,7 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in de helft van de industriële branches sprake van groei.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.
11 uur geleden