LTO: problemen spinazieteelt voorlopig niet verholpen
DEN HAAG (ANP) - De problemen met de spinazieteelt in Nederland zijn voorlopig niet opgelost, waardoor veel spinazieschappen in de supermarkten leeg blijven. "We hebben een paar dagen mooi weer, maar binnenkort staat er gewoon weer elke dag regen op de planning. Dus onze verwachting is dat de problemen de komende tijd nog zeker niet voorbij zijn", zegt Evelien Drenth, sectorspecialist akkerbouw bij LTO Nederland.
Door de overvloedige regen van de afgelopen tijd is er al weken een spinazietekort. Door de extreme neerslag mislukten veel oogsten, omdat bladgroenten slecht groeien en verrotten in de natte grond. Ook was het voor boeren niet mogelijk om te oogsten op de akkervelden die in modderpoelen waren veranderd.
Volgens de weersverwachting gaat het na deze week weer veel regenen en dat belooft niet veel goeds voor de oogst de komende maanden, zegt Drenth.
Dalende lijn
Volgens Albert Heijn, de grootste supermarktketen in Nederland, was verse spinazie vorige week en twee weken geleden beperkt beschikbaar in heel Nederland. "Momenteel is het wel een stuk verbeterd ten opzichte van één à twee weken geleden. Ook is er diepvriesspinazie beschikbaar", zegt een woordvoerster. Volgens haar verschillen de problemen per regio. "Telers in Limburg bijvoorbeeld hebben er minder last van dan elders in het land."
Met de spinazieoogst in Nederland gaat het al langer slecht. Volgens cijfers van statistiekbureau CBS noteerde 2023 de laagste spinazieoogst per hectare ooit, met slechts 15.319 kilogram per hectare. Dat betekent een daling van 17 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Al drie jaar laat die oogst per hectare een dalende lijn zien.
'Uit de handel'
LTO weet niet de exacte oorzaak hiervan. "Er kunnen meerdere redenen voor zijn, bijvoorbeeld dat bepaalde vraagmarkten zijn weggevallen, het kan met prijzen te maken hebben, met toenemende risico's zoals ziekte en plaag, of door weersextremen", zegt Drenth.
Esther de Snoo van het agrarische vakblad Nieuwe Oogst denkt dat de daling vooral komt doordat er steeds minder gewasbeschermingsmiddelen zijn toegestaan. "Spinazie is sowieso een kwetsbaar gewas dat gevoelig is voor ziekten en plagen en als je dan als teler niet de mogelijkheden hebt om het gewas gezond te houden, dan wordt het moeilijk. Het middelenpakket waarover telers kunnen beschikken wordt steeds kleiner; iedere keer worden er weer gewasbeschermingsmiddelen uit de handel gehaald. Dit is al een aantal jaren aan de gang", aldus de deskundige.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
24 minuten geledenMENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.
25 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij CVC Capital Partners is in vergevorderde gesprekken met speciaalchemieconcern dsm-firmenich over een overname van zijn tak voor ingrediënten en vitamines voor diervoeding Animal Nutrition & Health (ANH). Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk kan al binnen enkele dagen een deal worden aangekondigd, aldus Bloomberg.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten, waarmee een eerdere plus uit handen werd gegeven. Die neergang kwam door een koersdaling van ASML. De chipmachinemaker leverde een flinke winst van eerder op de dag in, ondanks sterke cijfers en vooruitzichten. ASML eindigde uiteindelijk 1,9 procent in het rood. Bij opening steeg het aandeel nog ruim 7 procent.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft haar economische groeiverwachting voor dit jaar verlaagd naar 1 procent, van een eerdere voorspelling van 1,3 procent. Volgens het ministerie van Economische Zaken verloopt de economische stimulering door de grote investeringsplannen van de overheid in infrastructuur en defensie langzamer dan gedacht.
6 uur geleden