LTO bezorgd over legaliseren PAS-melders, 'verdient prioriteit'
DEN HAAG (ANP) - De LTO maakt zich zorgen over het legaliseren van de zogeheten PAS-melders, iets wat volgens de boerenorganisatie meer prioriteit van het kabinet verdient. Daarmee reageert de LTO op een brief die donderdagavond door minister Femke Wiersma (Landbouw) naar de Tweede Kamer is gestuurd. Wiersma komt daarin met een plan om het legalisatieprogramma met drie jaar te verlengen.
PAS-melders zijn vooral boeren die buiten hun eigen schuld geen stikstofvergunning hebben. Dit werd lange tijd gedoogd. Maar sinds de belangrijke stikstofuitspraak van de Raad van State uit 2019 is duidelijk dat zij wel een volwaardige natuurvergunning moeten hebben. Daarom moeten de PAS-melders alsnog gelegaliseerd worden, waarvoor Wiersma extra tijd wil uittrekken.
"Boeren en tuinders dreigen wederom de dupe te worden van falend beleid. PAS-melders en interimmers blijven nog langer in onzekerheid, terwijl de overheid de bal vooruit blijft trappen", stelt de boerenorganisatie. "Dit is wat LTO betreft niet te verantwoorden in een situatie waarin bedrijven als Schiphol of aanleg van infrastructuur wel gelegaliseerd worden."
Lbv- en lbv-plusregelingen
Volgens LTO is er voldoende stikstofruimte beschikbaar om PAS-melders te legaliseren via de lbv- en lbv-plusregelingen. Dit zijn subsidieregelingen voor veehouders om te stoppen met hun bedrijf of een locatie daarvan. LTO had daarom graag in de brief gelezen dat stikstofruimte wordt gereserveerd voor PAS-melders vanuit de ruimte die ontstaat uit beide regelingen.
Met het plan van Wiersma wordt de deadline van februari 2025 losgelaten. LTO ziet liever dat het kabinet zich wel aan die "wettelijke termijn" houdt en in actie komt. "Alle mogelijke opties moeten verkend en ingezet worden. De eerste stap is om daadwerkelijk harde en concrete stikstofruimte te reserveren voor de PAS-melders, niet alleen om af te zien van handhaving zoals de minister nu voorstelt. De stikstofruimte moet gereserveerd worden tot alle PAS-melders en interimmers gelegaliseerd zijn."
Ook het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) ziet de legalisatie van PAS-melders nog steeds somber in. Volgens voorzitter Roy Meijer kunnen jonge boeren nog steeds niet bouwen aan een toekomst. "Daar hebben ze een geldige natuurbeschermingswetvergunning voor nodig, anders komt er geen financiering los bij banken waarmee ze kunnen investeren in een renderend en duurzaam bedrijf."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
10 uur geleden