LTO bezorgd over legaliseren PAS-melders, 'verdient prioriteit'
DEN HAAG (ANP) - De LTO maakt zich zorgen over het legaliseren van de zogeheten PAS-melders, iets wat volgens de boerenorganisatie meer prioriteit van het kabinet verdient. Daarmee reageert de LTO op een brief die donderdagavond door minister Femke Wiersma (Landbouw) naar de Tweede Kamer is gestuurd. Wiersma komt daarin met een plan om het legalisatieprogramma met drie jaar te verlengen.
PAS-melders zijn vooral boeren die buiten hun eigen schuld geen stikstofvergunning hebben. Dit werd lange tijd gedoogd. Maar sinds de belangrijke stikstofuitspraak van de Raad van State uit 2019 is duidelijk dat zij wel een volwaardige natuurvergunning moeten hebben. Daarom moeten de PAS-melders alsnog gelegaliseerd worden, waarvoor Wiersma extra tijd wil uittrekken.
"Boeren en tuinders dreigen wederom de dupe te worden van falend beleid. PAS-melders en interimmers blijven nog langer in onzekerheid, terwijl de overheid de bal vooruit blijft trappen", stelt de boerenorganisatie. "Dit is wat LTO betreft niet te verantwoorden in een situatie waarin bedrijven als Schiphol of aanleg van infrastructuur wel gelegaliseerd worden."
Lbv- en lbv-plusregelingen
Volgens LTO is er voldoende stikstofruimte beschikbaar om PAS-melders te legaliseren via de lbv- en lbv-plusregelingen. Dit zijn subsidieregelingen voor veehouders om te stoppen met hun bedrijf of een locatie daarvan. LTO had daarom graag in de brief gelezen dat stikstofruimte wordt gereserveerd voor PAS-melders vanuit de ruimte die ontstaat uit beide regelingen.
Met het plan van Wiersma wordt de deadline van februari 2025 losgelaten. LTO ziet liever dat het kabinet zich wel aan die "wettelijke termijn" houdt en in actie komt. "Alle mogelijke opties moeten verkend en ingezet worden. De eerste stap is om daadwerkelijk harde en concrete stikstofruimte te reserveren voor de PAS-melders, niet alleen om af te zien van handhaving zoals de minister nu voorstelt. De stikstofruimte moet gereserveerd worden tot alle PAS-melders en interimmers gelegaliseerd zijn."
Ook het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) ziet de legalisatie van PAS-melders nog steeds somber in. Volgens voorzitter Roy Meijer kunnen jonge boeren nog steeds niet bouwen aan een toekomst. "Daar hebben ze een geldige natuurbeschermingswetvergunning voor nodig, anders komt er geen financiering los bij banken waarmee ze kunnen investeren in een renderend en duurzaam bedrijf."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een grotere bevoegdheid voor tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher is essentieel om de impasse binnen vakbond FNV te doorbreken. Dat hebben de twee vrijdag betoogd bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Duitsland gaat er bij de Europese Unie op aandringen het verbod op productie van auto's met verbrandingsmotoren te herzien. Duitse bondskanselier Friedrich Merz zal hierover een brief schrijven aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft aangegeven dat Apple Ads en Apple Maps waarschijnlijk aan de criteria voldoen om als zogenoemde poortwachters te worden beschouwd. Als dat het geval is, legt Brussel de onderdelen van het Amerikaanse techbedrijf strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA).
4 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) is vrijdag stilgelegd vanwege een technisch probleem in de datacenters. Dat bevestigde een woordvoerder van CME Group. Het Amerikaanse bedrijf exploiteert de grootste derivatenbeurs ter wereld.
4 uur geleden