LTO beschouwt uitspraak RvS als 'klap in het gezicht' van boeren
DEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland beschouwt de uitspraak van de Raad van State van woensdag als "een klap in het gezicht" van agrariërs. Landbouwminister Femke Wiersma moet de bedrijfsgegevens van alle boerenbedrijven uit de jaren 2010, 2015, 2020, 2021 en 2022 binnen twee weken openbaar maken. Boerenorganisaties hadden hier eerder bezwaar tegen gemaakt.
"We horen van onze leden en weten uit ledenonderzoek dat openbaarmaking van gegevens die de persoonlijke levenssfeer raken - zoals woonadressen van boerengezinnen - leiden tot een toename van incidenten: treiterijen, laster, bedreiging, intimidatie of erger", zegt LTO-voorzitter Ger Koopmans.
Enkele media hadden via de Wet open overheid (Woo) om de gegevens gevraagd om te kunnen berekenen hoe effectief het stikstofbeleid van het kabinet is. Volgens Koopmans respecteert LTO de uitspraak "uiteraard". Maar hij vindt ook dat de uitspraak bewijst dat de Woo moet worden aangepast.
België
Eerder dit jaar speelde in België een vergelijkbare zaak. Daar maakte de rechter volgens LTO een andere afweging tussen het recht op openbaarmaking en het recht op bescherming van de persoonlijke levenssfeer.
Koopmans verwijst naar eerder onderzoek onder leden. Daarbij werd gevraagd naar de ervaringen van boeren die de afgelopen jaren al hebben meegemaakt dat de overheid gevoelige informatie publiceerde, zoals woonadressen en andere persoonsgegevens. Een deel van hen kreeg te maken met de genoemde incidenten.
Andere wegen
Derden kunnen ook op andere manieren aan de bedrijfsadressen van de boeren komen, bijvoorbeeld via de Kamer van Koophandel (KVK). Of dat bij de betreffende boeren mogelijk is gebeurd, hadden LTO Nederland, POV en Vee&Logistiek Nederland in hun enquête niet gevraagd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ondanks de ernstige droogte is van een officiële landelijke crisis nog geen sprake. Het Managementteam Watertekorten (MTW) oordeelde donderdag dat die stap nog niet nodig is, en dat er nu geen nieuwe grootschalige maatregelen komen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt minder vanzelfsprekend dat militairen hulp leveren aan burgers. Als er oorlog uitbreekt, zijn de meeste militairen nodig om Nederland en bondgenoten te verdedigen, schrijft defensieminister Dilan Yeşilgöz aan de Tweede Kamer. Ze gaat afspraken die hierover in 2007 zijn gemaakt, herzien.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toenmalig minister Mariëlle Paul (VVD) van Sociale Zaken hield in oktober 2025 een besluit over het loon van arbeidsmigranten bewust stil tot na de Tweede Kamerverkiezingen. Het gaat om het besluit dat voor werkgevers de optie openhoudt om een deel van het minimumloon voor arbeidsmigranten in te houden voor huisvesting.
1 week geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.
1 week geleden