Lot van commerciële maanlander onduidelijk
HOUSTON (ANP) - Het is niet duidelijk hoe de landing van een commercieel toestel op het oppervlak van de maan is afgelopen. Ongeveer tien minuten na de geplande aankomst had de lander nog geen teken van leven naar de aarde gestuurd. Er komen wel wat signalen binnen, maar de vluchtleiding weet niet zeker wat die betekenen en onderzoekt wat er aan de hand is.
Het zou kunnen dat het vaartuig verkeerd is terechtgekomen. "We zijn op de maan", liet de vluchtleiding wel weten, zonder iets te zeggen over de toestand van de lander. Voor de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA, die miljoenen dollars belastinggeld in de maanmissie heeft gestoken, was de mededeling voldoende om een felicitatie te sturen.
De lander Odysseus, ontwikkeld door het Amerikaanse bedrijf Intuitive Machines, moest in de nacht van donderdag op vrijdag (Nederlandse tijd) gecontroleerd neerkomen bij een krater in de buurt van de zuidpool van de maan. Als dat lukte, zou het de eerste geslaagde commerciële maanlanding ooit zijn.
Een poging met een ander commercieel ruimtetuig was vorige maand na de lancering mislukt. Het verging uiteindelijk in de dampkring van de aarde. In april stortte een Japanse commerciële lander neer tijdens de landing op de maan.
De Odysseus is ruim 4 meter hoog en weegt ongeveer 675 kilo. Hij werd vorige week gelanceerd vanaf de beroemde ruimtebasis Cape Canaveral in Florida. De Verenigde Staten willen in de komende jaren weer mensen naar de maan en terug brengen. De poolkrater waar de lander moest neerkomen is een van de mogelijke bestemmingen. De Verenigde Staten hopen dat ruimtevaartbedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Daarvoor heeft de ruimtevaartorganisatie NASA een heel programma opgezet, Commercial Lunar Payload Services. Bedrijven kunnen miljoenen dollars krijgen om maanapparaten te ontwikkelen en te bouwen.
Als de Odysseus het nog doet, heeft hij ongeveer een week de tijd om onderzoek te doen naar het effect van geladen deeltjes van de zon op het oppervlak van de maan. Mensen die naar de maan reizen worden daar volop blootgesteld aan die deeltjes, met nauwelijks bescherming van een magnetisch veld zoals op aarde. Ook willen de Verenigde Staten experimenteren met nauwkeuriger landen.
Meer uit Buitenland
DOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.
6 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.
1 uur geledenALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.
1 uur geledenFAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.
3 uur geledenKYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.
4 uur geleden