Loonstijging in cao's zwakt voor het eerst in maanden weer af
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde loonstijging in nieuwe cao-afspraken is na drie maanden van toename weer afgenomen. AWVN, de belangrijkste arbeidsvoorwaardenadviseur van Nederlandse werkgevers, denkt dat daarmee de dalende trend van begin dit jaar weer wordt voortgezet. In de zomer stelde de werkgeversvereniging nog "zeer bezorgd" te zijn toen de loonstijgingen opeens begonnen toe te nemen.
In de zeventien vorige maand afgesproken cao's kwamen de loonafspraken uit op gemiddeld 4,3 procent. Dat is beduidend lager dan het gemiddelde van augustus, dat 5,8 procent bedroeg. Het looncijfer van AWVN geeft aan wat werknemers die onder nieuw afgesloten cao's vallen in de komende twaalf maanden aan loonsverhogingen kunnen verwachten.
In augustus waren er wel maar acht nieuwe cao's afgesloten. Door het kleine aantal cao's vond AWVN het eerder lastig om grote conclusies te verbinden aan het percentage. Ook het aantal september-cao's ligt wat lager dan normaal, moet AWVN bekennen. Maar dat zou na de zomervakantie niet ongebruikelijk zijn. Het totale aantal dit jaar afgesloten cao's is juist hoog, stelt de organisatie. Driekwart van de 550 cao's die dit jaar aflopen, is inmiddels vernieuwd.
De cijfers van AWVN worden nauwlettend in de gaten gehouden door De Nederlandsche Bank (DNB). Een sterke loongroei zou namelijk de inflatie weer kunnen aanwakkeren. De centrale bank verklaarde eerder de kans hierop klein te achten.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde onlangs nog een recordstijging voor de Nederlandse cao-lonen. CBS-econoom Frank Notten had ook niet de indruk dat er sprake is van een loon-prijsspiraal, waarbij de loongroei de inflatie aanjaagt. "Dan zou het echt uit de hand moeten lopen", zei hij. "Wat we wel zien is dat sommige diensten in prijs zijn gestegen nadat in die sector de lonen sterk zijn verhoogd."
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
1 uur geleden