Loonongelijkheid in twee derde van de wereld afgenomen sinds 2000
GENÈVE (ANP) - De loonongelijkheid in de wereld is sinds de eeuwwisseling in ongeveer twee derde van alle landen afgenomen. Dat meldt de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in een donderdag verschenen rapport. Ondanks die positieve trend, ziet de aan de Verenigde Naties gelieerde organisatie verspreid over de wereld nog wel altijd aanzienlijke verschillen tussen mensen met hoge en lage lonen.
De ILO merkt dat inkomensongelijkheid een "belangrijk thema" is voor beleidsmakers. "Het aanpakken van grote inkomensverschillen is voor veel landen en internationale organisaties een hoofddoel geworden. Dit om sociale samenhang, maatschappelijk welzijn en duurzame, rechtvaardige en welvarende samenlevingen te waarborgen", schrijft de organisatie in haar rapport. "De ILO erkent dat beleid gericht op het verminderen van ongelijkheid op de arbeidsmarkt een sleutelrol speelt bij het verminderen van de algehele ongelijkheid."
Volgens de ILO is het verschil tussen de lonen van hoog- en laagbetaalden in veel landen met gemiddeld 0,5 procent tot 1,7 procent per jaar afgenomen. De sterkste dalingen zag de organisatie terug in landen met lage inkomens, zoals Mali, Ethiopië en Madagaskar. Daar bedroeg de jaarlijkse gemiddelde daling 3,2 procent tot 9,6 procent.
Hogere middeninkomenslanden
In rijkere landen nam de loonongelijkheid langzamer af. Voor hogere middeninkomenslanden, waar ILO bijvoorbeeld China, Ecuador en Mexico onder schaart, zag de VN-organisatie een daling tussen de 0,3 procent en 1,3 procent. In hoge inkomenslanden, waar ook Nederland toe behoort, betrof de daling 0,3 procent tot 0,7 procent.
De ILO constateert dat de lonen de afgelopen tijd sneller zijn gestegen dan de inflatie. De reële lonen, de lonen gecorrigeerd voor inflatie, stegen wereldwijd met 1,8 procent in 2023 en op basis van prognoses verwacht de organisatie voor dit jaar een groei van 2,7 procent. Dat zou de sterkste stijging in vijftien jaar zijn. In 2022 was er juist nog sprake van een loondaling, vooral door de sterke inflatie dat jaar.
Ongelijk verdeeld
Wel waren de loonstijgingen ongelijk verdeeld. Zo stegen de reële lonen in onder meer Azië, het Stille Oceaangebied en Oost-Europa sterker dan in andere delen van de wereld. "De terugkeer naar een positieve groei van de reële lonen is welkom", zegt directeur-generaal Gilbert Houngbo van de ILO. "We mogen echter niet vergeten dat miljoenen werknemers en hun gezinnen nog steeds lijden onder de gestegen kosten om in hun levensonderhoud te voorzien."
Meer uit Financieel
JAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Passagiers op Schiphol hebben last van een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding. Daardoor zijn 58 vluchten tussen de luchthaven en het Verenigd Koninkrijk sinds het begin van de storing dinsdagmiddag geschrapt, meldt een woordvoerder. Andere vluchten lopen vertraging op en hij sluit niet uit dat die later ook worden geannuleerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met kleine winst gesloten. Shell stond bij de winnaars op het Damrak dankzij de verder stijgende olieprijzen door het escalerende geweld in het Midden-Oosten. ASML boekte ook winst. De chipmachinemaker is begonnen aan de bouw van zijn nieuwe campus in Eindhoven.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Grote Britse luchthavens kampen dinsdag met verstoringen door een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS). Daardoor lopen vertrekkende vluchten op onder meer Londen Heathrow vertraging op. Dat geldt ook voor onder meer de Londense luchthavens Gatwick en Stansted en Manchester Airport.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU ontbreekt een eensgezinde aanpak van de illegale tabaksproductie en -handel, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) dinsdag in een rapport. Wetgeving tegen illegale tabakshandel verschilt per lidstaat, waar criminele netwerken gebruik van maken. "Door de hoge winst, relatief lage risico's, vanouds milde straffen en kleine pakkans zijn illegale tabaksproducten bijzonder aantrekkelijk voor criminele organisaties", aldus de rekenkamer.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven wil "alles uit de kast halen" voor chipmachinemaker ASML. Dat zei Jeroen Dijsselbloem, burgemeester van Eindhoven, bij de openingsceremonie van de bouw van de nieuwe campus van ASML. "Dit is een enorme kans voor Nederland en Europa. Andere landen innoveren hard, dus dat moeten wij ook doen", aldus Dijsselbloem. "Het is dus cruciaal dat wij investeren in tech."
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen aan de nieuwe week. Beleggers namen weinig risico na het lange weekend in de Verenigde Staten en hielden vooral de olieprijzen in de gaten. Olie werd maandag al duurder na nieuwe wederzijdse aanvallen van de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend. Dinsdag liepen de olieprijzen verder op door aanvallen van de door Iran gesteunde Houthi's op energiecentrales en steden in Saudi-Arabië, een bondgenoot van de VS.
6 uur geleden