Loonongelijkheid in twee derde van de wereld afgenomen sinds 2000
GENÈVE (ANP) - De loonongelijkheid in de wereld is sinds de eeuwwisseling in ongeveer twee derde van alle landen afgenomen. Dat meldt de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in een donderdag verschenen rapport. Ondanks die positieve trend, ziet de aan de Verenigde Naties gelieerde organisatie verspreid over de wereld nog wel altijd aanzienlijke verschillen tussen mensen met hoge en lage lonen.
De ILO merkt dat inkomensongelijkheid een "belangrijk thema" is voor beleidsmakers. "Het aanpakken van grote inkomensverschillen is voor veel landen en internationale organisaties een hoofddoel geworden. Dit om sociale samenhang, maatschappelijk welzijn en duurzame, rechtvaardige en welvarende samenlevingen te waarborgen", schrijft de organisatie in haar rapport. "De ILO erkent dat beleid gericht op het verminderen van ongelijkheid op de arbeidsmarkt een sleutelrol speelt bij het verminderen van de algehele ongelijkheid."
Volgens de ILO is het verschil tussen de lonen van hoog- en laagbetaalden in veel landen met gemiddeld 0,5 procent tot 1,7 procent per jaar afgenomen. De sterkste dalingen zag de organisatie terug in landen met lage inkomens, zoals Mali, Ethiopië en Madagaskar. Daar bedroeg de jaarlijkse gemiddelde daling 3,2 procent tot 9,6 procent.
Hogere middeninkomenslanden
In rijkere landen nam de loonongelijkheid langzamer af. Voor hogere middeninkomenslanden, waar ILO bijvoorbeeld China, Ecuador en Mexico onder schaart, zag de VN-organisatie een daling tussen de 0,3 procent en 1,3 procent. In hoge inkomenslanden, waar ook Nederland toe behoort, betrof de daling 0,3 procent tot 0,7 procent.
De ILO constateert dat de lonen de afgelopen tijd sneller zijn gestegen dan de inflatie. De reële lonen, de lonen gecorrigeerd voor inflatie, stegen wereldwijd met 1,8 procent in 2023 en op basis van prognoses verwacht de organisatie voor dit jaar een groei van 2,7 procent. Dat zou de sterkste stijging in vijftien jaar zijn. In 2022 was er juist nog sprake van een loondaling, vooral door de sterke inflatie dat jaar.
Ongelijk verdeeld
Wel waren de loonstijgingen ongelijk verdeeld. Zo stegen de reële lonen in onder meer Azië, het Stille Oceaangebied en Oost-Europa sterker dan in andere delen van de wereld. "De terugkeer naar een positieve groei van de reële lonen is welkom", zegt directeur-generaal Gilbert Houngbo van de ILO. "We mogen echter niet vergeten dat miljoenen werknemers en hun gezinnen nog steeds lijden onder de gestegen kosten om in hun levensonderhoud te voorzien."
Meer uit Financieel
STARBASE (ANP) - SpaceX heeft de omzet het afgelopen kwartaal ruim verdubbeld, dankzij flink toegenomen opbrengsten uit zijn activiteiten rond kunstmatige intelligentie (AI) en een aanhoudende groei van satellietinternetdienst Starlink. Ook werd een miljardenwinst in de boeken gezet, tegen ruim 1 miljard dollar verlies in dezelfde periode een jaar eerder.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de Amerikaanse beurzen zijn dinsdag overwegend hoger geëindigd. Een daling van de olieprijzen en de verwachting van sterke kwartaalcijfers leken de zorgen over de hoge investeringen en koerswaarderingen in de AI-sector even naar de achtergrond te duwen.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Alle diensten bij onlinebank Revolut zijn weer hersteld, nadat de Britse bank eerder op de dag met problemen kampte door een storing bij Google Cloud. Revolut heeft ook veel klanten in Nederland. Het geld en de gegevens van klanten zijn veilig, laat het bedrijf weten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gistproducent Lesaffre overweegt een bod op zijn Nederlandse concurrent Corbion, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De niet-beursgenoteerde Franse onderneming zou financieringsopties bespreken voor een mogelijke overname van het in Amsterdam gevestigde beursgenoteerde bedrijf.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - EssilorLuxottica, het brillenconcern achter onder meer zonnebrillenmerk Ray-Ban en keten Pearle Opticiens, heeft de opbrengsten uit de tak voor AI-brillen en hoorbrillen opgevoerd. De omzet van de divisie wearables, waaronder ook de veelbesproken camerabril van Ray-Ban en Meta valt, nam in het afgelopen kwartaal met een vijfde toe.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse supermarktconcern Carrefour heeft zijn financiële doelstellingen voor het hele jaar naar beneden bijgesteld als gevolg van de geweldsuitbarstingen in verschillende delen van het land. Volgens het bedrijf is het consumentenvertrouwen hierdoor aangetast en blijven klanten weg uit winkels.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn dinsdag onderaan geëindigd in de Amsterdamse AEX-index. Besi, ASML en ASMI noteerden bij het slot van de handelsdag minnen tot 3,3 procent. Onder beleggers leven aanhoudende zorgen over de grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en de winstgevendheid van AI-gerelateerde bedrijven, die sinds de opmars van de technologie sterk in waarde zijn gestegen.
11 uur geleden