Loonongelijkheid in twee derde van de wereld afgenomen sinds 2000
GENÈVE (ANP) - De loonongelijkheid in de wereld is sinds de eeuwwisseling in ongeveer twee derde van alle landen afgenomen. Dat meldt de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in een donderdag verschenen rapport. Ondanks die positieve trend, ziet de aan de Verenigde Naties gelieerde organisatie verspreid over de wereld nog wel altijd aanzienlijke verschillen tussen mensen met hoge en lage lonen.
De ILO merkt dat inkomensongelijkheid een "belangrijk thema" is voor beleidsmakers. "Het aanpakken van grote inkomensverschillen is voor veel landen en internationale organisaties een hoofddoel geworden. Dit om sociale samenhang, maatschappelijk welzijn en duurzame, rechtvaardige en welvarende samenlevingen te waarborgen", schrijft de organisatie in haar rapport. "De ILO erkent dat beleid gericht op het verminderen van ongelijkheid op de arbeidsmarkt een sleutelrol speelt bij het verminderen van de algehele ongelijkheid."
Volgens de ILO is het verschil tussen de lonen van hoog- en laagbetaalden in veel landen met gemiddeld 0,5 procent tot 1,7 procent per jaar afgenomen. De sterkste dalingen zag de organisatie terug in landen met lage inkomens, zoals Mali, Ethiopië en Madagaskar. Daar bedroeg de jaarlijkse gemiddelde daling 3,2 procent tot 9,6 procent.
Hogere middeninkomenslanden
In rijkere landen nam de loonongelijkheid langzamer af. Voor hogere middeninkomenslanden, waar ILO bijvoorbeeld China, Ecuador en Mexico onder schaart, zag de VN-organisatie een daling tussen de 0,3 procent en 1,3 procent. In hoge inkomenslanden, waar ook Nederland toe behoort, betrof de daling 0,3 procent tot 0,7 procent.
De ILO constateert dat de lonen de afgelopen tijd sneller zijn gestegen dan de inflatie. De reële lonen, de lonen gecorrigeerd voor inflatie, stegen wereldwijd met 1,8 procent in 2023 en op basis van prognoses verwacht de organisatie voor dit jaar een groei van 2,7 procent. Dat zou de sterkste stijging in vijftien jaar zijn. In 2022 was er juist nog sprake van een loondaling, vooral door de sterke inflatie dat jaar.
Ongelijk verdeeld
Wel waren de loonstijgingen ongelijk verdeeld. Zo stegen de reële lonen in onder meer Azië, het Stille Oceaangebied en Oost-Europa sterker dan in andere delen van de wereld. "De terugkeer naar een positieve groei van de reële lonen is welkom", zegt directeur-generaal Gilbert Houngbo van de ILO. "We mogen echter niet vergeten dat miljoenen werknemers en hun gezinnen nog steeds lijden onder de gestegen kosten om in hun levensonderhoud te voorzien."
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Er zijn zondag tientallen vluchten geschrapt vanaf Schiphol. Veel vluchten van KLM, maar ook van easyJet en Lufthansa, worden niet uitgevoerd vanwege harde wind, zegt een woordvoerder van de luchthaven.
8 minuten geledenPERRY (ANP/RTR) - Audi gaat een assemblagefabriek bouwen in Georgia die jaarlijks 200.000 SUV's gaat produceren. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump aan bij een rally in Perry in Georgia.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse luxewinkels hebben houten platen aangebracht op de ruiten van winkels uit angst voor vernielingen tijdens nieuwe protesten van studenten, vakbonden en andere groepen die voor zaterdag zijn aangekondigd. Het gaat onder meer om dichtgetimmerde Parijse winkels van horlogemerk Rolex, diamantverkoper De Beers, sportartikelenmerk Adidas en modemerk Hugo Boss.
22 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar Moody's laat de Franse kredietwaardigheid nog onveranderd, ondanks de grote onrust over de hoge staatsschuld, politieke impasse en de massale straatprotesten in Frankrijk. De rating blijft Aa3 met een negatieve outlook, wat betekent dat er wel een verlaging kan komen.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group zegt dat het de controle over het Duitse modemerk Hugo Boss heeft overgenomen. Het concern meldt vrijdag in een verklaring zijn belang in het merk te hebben uitgebreid naar 50,08 procent, na een nieuwe aankoop van aandelen Hugo Boss.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de stijgende olieprijzen. Ingewijden zeiden deze week tegen The New York Times dat de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten nieuwe aanvallen op Iran plannen voor na de Congres-verkiezingen in de Verenigde Staten in november.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten breiden de uitzonderingen van de importheffingen op bepaalde Canadese producten uit. Dat heeft senator Susan Collins vrijdag gezegd op X. De stap kan de herverkiezingscampagne van de Republikeinse Collins een impuls geven.
1 dag geleden