Loongroei speelt grotere rol bij rentebesluit, zegt ECB-president
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De ontwikkeling van de lonen in de eurozone speelt een steeds grotere rol bij het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat zei ECB-president Christine Lagarde tijdens een toespraak in het Europees Parlement in Brussel. "De loongroei blijft sterk en dat zal naar verwachting ook zo blijven, en zal daarmee een steeds belangrijkere aanjager van de inflatie worden in de komende kwartalen", aldus Lagarde.
Hoewel de inflatie in 2024 volgens Lagarde geleidelijk verder zal afnemen, blijven er risico's bestaan dat de inflatie weer oploopt en hebben de beleidsmakers meer zekerheid nodig dat de prijsstijgingen daadwerkelijk terugkeren naar de doelstelling van 2 procent. De loonontwikkeling voor dit jaar hangt volgens de ECB-president vooral af van de uitkomst van lopende of komende onderhandelingsrondes die een grote impact zullen hebben op een groot deel van de salarissen van werknemers in de eurozone.
Binnen de ECB wordt druk gedebatteerd over wanneer de centrale bank de rente weer kan gaan verlagen, nu de inflatie flink is afgekoeld ten opzichte van het piekniveau in 2022. De meningen lopen daarbij uiteen van een eerste renteverlaging in april of in juni.
Lagarde heeft zelf aangegeven "het waarschijnlijk te achten" dat de rente deze zomer zal worden verlaagd. Tegen die tijd zijn namelijk meer gegevens bekend over de loonontwikkelingen in het eurogebied. Ook president van De Nederlandsche Bank (DNB) en ECB-bestuurder Klaas Knot verklaarde eerder dat de aanpassing van de loongroei aan de inflatie nog het enige ontbrekende stukje in de rentepuzzel van de ECB is. Zodra dat stukje op zijn plaats valt, kan de ECB volgens Knot de rente verlagen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
15 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
16 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
18 uur geleden