Loongroei speelt grotere rol bij rentebesluit, zegt ECB-president
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De ontwikkeling van de lonen in de eurozone speelt een steeds grotere rol bij het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat zei ECB-president Christine Lagarde tijdens een toespraak in het Europees Parlement in Brussel. "De loongroei blijft sterk en dat zal naar verwachting ook zo blijven, en zal daarmee een steeds belangrijkere aanjager van de inflatie worden in de komende kwartalen", aldus Lagarde.
Hoewel de inflatie in 2024 volgens Lagarde geleidelijk verder zal afnemen, blijven er risico's bestaan dat de inflatie weer oploopt en hebben de beleidsmakers meer zekerheid nodig dat de prijsstijgingen daadwerkelijk terugkeren naar de doelstelling van 2 procent. De loonontwikkeling voor dit jaar hangt volgens de ECB-president vooral af van de uitkomst van lopende of komende onderhandelingsrondes die een grote impact zullen hebben op een groot deel van de salarissen van werknemers in de eurozone.
Binnen de ECB wordt druk gedebatteerd over wanneer de centrale bank de rente weer kan gaan verlagen, nu de inflatie flink is afgekoeld ten opzichte van het piekniveau in 2022. De meningen lopen daarbij uiteen van een eerste renteverlaging in april of in juni.
Lagarde heeft zelf aangegeven "het waarschijnlijk te achten" dat de rente deze zomer zal worden verlaagd. Tegen die tijd zijn namelijk meer gegevens bekend over de loonontwikkelingen in het eurogebied. Ook president van De Nederlandsche Bank (DNB) en ECB-bestuurder Klaas Knot verklaarde eerder dat de aanpassing van de loongroei aan de inflatie nog het enige ontbrekende stukje in de rentepuzzel van de ECB is. Zodra dat stukje op zijn plaats valt, kan de ECB volgens Knot de rente verlagen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken vertrekt na veertig jaar uit Congo. Het bedrijf verkoopt zijn belang in Bralima, een grote bierbrouwer in het Afrikaanse land. Sinds 1986 was die bierbrouwer voor het grootste deel in handen van Heineken.
16 minuten geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Meta haalt advertenties van Instagram en Facebook af die gericht zijn op het werven van nieuwe eisers voor lopende Amerikaanse rechtszaken over socialemediaverslaving. In deze zaken worden Meta en andere concerns ervan beschuldigd hun platforms zo te hebben ontworpen dat ze verslavend zijn voor jonge gebruikers.
20 minuten geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Een team van het grote Amerikaanse olieconcern ConocoPhillips doet onderzoek in Venezuela naar mogelijke olieprojecten. Daarmee volgt ConocoPhillips het voorbeeld van branchegenoot ExxonMobil dat twee weken geleden meldde dat er een team naar Venezuela was gestuurd om te kijken naar de mogelijkheden.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De staking van cabinepersoneel van Lufthansa in Duitsland vrijdag raakt ongeveer 90.000 passagiers, verwacht de Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV. De koepelvereniging zegt dat mogelijk meer dan 520 vluchten niet kunnen doorgaan door de werkonderbreking. Veel Duitsers keren terug van paasvakantie.
1 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Aanvallen op energiefaciliteiten in Saudi-Arabië hebben er de afgelopen weken voor gezorgd dat het land ongeveer 600.000 vaten olie per dag minder kan produceren. Dat meldde het Saudische staatspersbureau SPA op basis van een functionaris van het ministerie van Energie. De capaciteit om olie te vervoeren via de oost-westelijke pijpleiding in het land is met 700.000 vaten per dag gedaald door aanvallen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in februari met 0,7 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in bijna driekwart van de industriële branches sprake van productiekrimp.
2 uur geleden